שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החבר מארה"ב מתעקש לומר את האמת
  ג'יי סטריט, שהוקם כשתומכי ישראל רבים מדי מאסו באיפא"ק ובתמיכתה בהתנחלויות, מסמן כיוון חדש ביחסי ארה"ב עם המדינה היהודית-דמוקרטית

  השבוע הסתיים בוושינגטון הכינוס הראשון של הלובי היהודי החדש, ג’יי סטריט, המגדיר עצמו כארגון פרו ישראלי ותומך שלום, המצדד בהפסקת ההתנחלויות ובמימוש פתרון שתי המדינות לשני העמים. ג’יי סטריט מקווים להוות אלטרנטיבה לאיפא"ק, הלובי היהודי הוותיק. ואכן, תקווה זו אינה בלתי מבוססת. הכינוס היה הצלחה מסחררת, גדולה בהרבה מציפיות המארגנים.

   

  למרות החששות הגיעו מעל 1,500 משתתפים, מספר חברי כנסת ישראלים ממפלגות כגון קדימה, העבודה ומרצ, חברי קונגרס אמריקנים רבים, והדובר המרכזי – היועץ לבטחון לאומי של הנשיא אובמה, הגנרל ג’יימס ג'ונס. ג’יי סטריט החלו את פעילותם לפני שנה וחצי וכבר נעזרים בעובדים רבים, תקציב משמעותי, כנס מוצלח וגישה לבית הלבן. לפי כל הסימנים הכינוס יהיה סימן דרך בתולדות הקהילה היהודית בארה"ב וקשריה עם ישראל.

    

  ההצלחה הגדולה של ארגון זה אינה מקרית. הסטטיסטיקה מוכיחה שהקהילה היהודית האמריקנית הולכת והופכת ליברלית. כך, יהודים רבים בארה"ב המזוהים עם ערכים ליברליים ופרוגרסיביים, לא מוצאים יותר את מקומם בעמדות המסורתיות של איפא"ק.

   

  זאת ועוד, הבחירה הגורפת של הדור הצעיר יותר באובמה אינה רק אופנה חולפת. זו בחירה המייצגת תמיכה בתפיסה חדשה, כזו שאינה רואה עוד את העולם במונחים של משחק סכום אפס אלא בצורה מורכבת יותר, שאינה מסתפקת בנוסחאות הפשטניות מבית מדרשו של ג'ורג' בוש, נוסחאות שהציגו עולם שבו הכל כ"שחור או לבן", "איתנו או נגדנו".

   

  ג’יי סטריט מבססים את עקרונותיהם על עקרונות דומים להפליא לאלה של הנשיא אובמה – ליברליזם פרגמטי האופיני למפלגה הדמוקרטית שבה היהודים בארה"ב כה התמידו לתמוך, לא פלא איפוא שהשיח שמקדם הלובי החדש כה פופולרי.

   

  ג’יי סטריט גאים בכך שהם כוללים בתוכם זרמים רבים ושמתגלעים ביניהם לא מעט ויכוחים, אך שהסכמות יסוד מאחדות אותם - אהבה לישראל ודאגה לעתיד המדינה כיהודית ודמוקרטית. ועד כמה שהם מעודדים דיון וויכוח, כמיטב המסורת היהודית, ג’יי סטריט גם אינם נאיביים. הם מודעים היטב לסכנות שבביקורת חריפה מדי על ישראל – כזו שמרמזת על חוסר הלגיטימיות של המדינה. לכן הגישה שלהם מחושבת.

   

  העמדות שלהם בנוגע לישראל מדגישות את היותן נובעות מאהבה למדינה, מציונות ומחשש אמיתי לעתידה. זהו חשש הנובע ממציאות שלפחות בארה"ב ניראית יותר ויותר ברורה – בבוא היום שבו יהיה רוב משמעותי של פלסטינים בין הירדן לים אך רק ישות ריבונית אחת, שוב לא תוכל ישראל לטעון כי היא מדינה דמוקרטית. לא בכדי רוב יהודי ארה"ב תומך בחזון שתי המדינות. גם אם רבים לא מאמינים שהדבר יביא שלום מלא, ברור להם כי המהלך דחוף והכרחי להגנה על ציביון המדינה ועל מעמדה בעולם.

   

  רבים בקהילה היהודית בארה"ב מאסו בתמיכה האוטומטית של איפא"ק בישראל. תמיכה שמביאה לדעתם להרחבת ההתנחלויות, מרחיקה את חזון שתי המדינות ומתעלמת מכך שרק שלום יביא לבטחון של ממש.

   

  ואכן, את התמיכה הבלתי מסוייגת של איפא"ק במדיניות ההתנחלות של ישראל ניתן להמשיל לחבר המעודד את רעו להמשיך לצרוך סמים קשים. אנשי ג’יי סטריט יוצאים מנקודת ההנחה כי חברים טובים אומרים אחד אחד לשני את האמת, גם אם זו אינה ערבה לאוזן. באנגלית קוראים לזה "Tough Love", אהבה קשוחה. לא רק שדרכם תקרב רבים בקהילה היהודית בארה"ב לישראל – כאלה שערכיהם הומניסטיים וחוששים לעתידה של ישראל כדמוקרטיה. דאגתם ואהבתם לישראל מביאה אותם לקידום תוכנית שתי המדינות, ישראל ופלסטין, ההכרחית להבטחת עתיד המדינה. כדאי שנקשיב להם, לפני שיהיה מאוחר מדי.

    

  דניאל ספרן-הון, סטודנט לתואר שני ביחסים בינלאומיים באונ' קולומביה בניו יורק, השתתף בכנס ג’יי סטריט בוושינגטון


  פורסם לראשונה 30/10/2009 11:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סמן של שינוי
  צילום: רויטרס
  צילום: דימי ריידר
  דניאל ספרן הון
  צילום: דימי ריידר
  מומלצים