שתף קטע נבחר

תוכנית מופז: מדינה פלסטינית בגבול זמני

בצל הקיפאון המדיני, מגבש בימים אלו ח"כ שאול מופז תוכנית שלום, ולפיה תוקם תחילה מדינה פלסטינית על 50-60 אחוזים מהשטח, ואחר כך על לפחות 92 אחוזים. התנחלויות מבודדות יפונו

שאול מופז שוקד כבר מספר חודשים, יחד עם קבוצה של מומחים, על תוכניתו המדינית, ואמור להשלימה תוך זמן קצר. "המצב הקיים לא יכול להימשך", הוא אומר. "נתניהו מנהל משא ומתן על המשא ומתן. אין לו שום תוכנית, הוא לא מתכוון להוביל לשום מקום".

 

עיקרי תוכניתו של מופז הם: הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים, על 50-60 אחוזים מהשטח הפלסטיני ביהודה ושומרון, בעיקר בשטחי A ו-B, הנתונים בשליטה פלסטינית. "הגיע הזמן שהפלסטינים יוכיחו שהם מסוגלים לשלוט", הוא אומר.

 

במקביל, מופז מציע לפתוח במשא ומתן מוקצב בזמן על סוגיות הליבה, כמו ירושלים - שאותה הוא אינו מוכן לחלק - הפליטים, וגבולות הקבע. הוא מוכן להתחייב בפני העולם, ואף להעניק ערבויות, כי המדינה הפלסטינית הסופית, לא תקום על פחות מ-92 אחוז מהשטח. את גושי ההתנחלויות הגדולים הוא רוצה לחבר לישראל, ומוכן לחילופי שטחים עם הפלסטינים. אם צריך, הוא מדגיש, יוכלו כוחות בינלאומיים לסייע לפלסטינים במדינה החדשה.

 

לדעתו, לא יהיה מנוס מפינוי התנחלויות מבודדות. כ-65 אלף ישראלים חיים מחוץ לגושי ההתנחלויות. הוא רוצה להציע להם פיצויים נדיבים, קרקע חלופית ואפילו "פיצויים אידיאולוגיים" על הזמן הארוך שחיו בשטחים.

 

מופז נשאל השבוע אם אינו חושש מהישנות הטראומה של ההתנתקות מרצועת עזה, והשתלטות חמאס על השטח. "אני סבור", הוא מסביר, "שאם נפעל על-פי התוכנית שלי, האווירה כולה תשתנה. העולם יעקוב אחר המתרחש, והפלסטינים יצטרכו וירצו להוכיח רצינות, כדי לקבל את שאר השטח. יצאנו מעזה וגם מלבנון, ואנחנו יודעים לטפל בטילים שנופלים משם גם מבלי להיות בשטח".

 

הוא מעוניין להציג את תוכניתו לציבור הישראלי, ולפתוח דיון ציבורי שאולי יניע תהליכים. מצד שני, הוא חושש שתוכנית אמריקנית, שעל-פי הערכתו תוצג עד סוף השנה, תטרוף את הקלפים, ותשכיח את תוכניתו. "אין לי ברירה", הוא אומר. "אהיה חייב להציג את זה. הקיפאון הקיים מסוכן. חייבים לחשוב אחרת, ללכת לכיוון אחר. נתניהו לא יעשה כלום, וכל יום שעובר גורם נזק לישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים