שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  מחקר: בעיות משקל מובילות להפקרות מינית
  מחקר שנערך בארה"ב טוען כי יחס בעייתי למשקל - משקל יתר, דימוי עצמי של "שמנה" או אנורקסיה - מביא להתנהגות מינית מסוכנת יותר בקרב נערות, הכוללת ריבוי שותפים, אי-שימוש באמצעי מניעה וקיום יחסי מין תחת השפעת אלכוהול

  נושא ההתנהגות המינית של בני נוער, הפך בדורות האחרונים לסוגיה המטרידה ממשלות וארגוני בריאות ברחבי העולם. על השפעת אמצעי התקשורת ותעשיית הבידור על ההתנהגות המינית של נערים ונערות דובר כבר רבות, אך האם לגורמים כמו משקל הגוף ומוצא אתני יש השפעה על התנהגות זו? מחקר שערכו מדענים מהמכון לגניקולוגיה באוניברסיטת פיטסבורג שבארה"ב, היוצא לאור היום (א') בכתב העת Pediatrics, טוען שבהחלט יש קשר כזה.

   

  החוקרים פנו למידע שנאסף במסגרת סקר שערך ארגון בריאות פדרלי בארה"ב ב-2005. מתוך הסקר הם אספו נתונים אודות 7,193 נערות אמריקניות שנשאלו בנוגע להרגלי המיניות שלהן ולמצבן הבריאותי והפסיכולוגי. מתוך הנתונים שבסקר, אספו המדענים מידע אודות הרגליה המיניים של כל נערה (מתי קיימה יחסי מין לראשונה? עם כמה גברים היא מקיימת יחסי מין בו זמנית? האם היא משתמשת באמצעי מניעה? האם היא מקיימת יחסי מין בעקבות צריכת אלכוהול? והאם סבלה מאלימות במסגרת יחסי מין?); משקל הגוף האמיתי שלה ויחסה לאותו משקל (כלומר, האם היא תופשת את עצמה כשמנה או רזה) ומוצאה האתני.

   

  הממצאים מעידים על קשר מהותי בין משקל לבין הרגלים מיניים: נערות שתפשו את עצמן כסובלות מעודף משקל, וגם נערות שסבלו ממשקל נמוך מאוד יחסית לגובהן, דיווחו יותר על קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה. כמו כן, הגיל הממוצע שבו החלו אותן נערות לקיים יחסי מין היה נמוך יותר. בנוסף, נערות שדיווחו על עצמן כסובלות ממשקל יתר (בין אם צדקו באבחנה זו ובין אם לא) דיווחו על קיום יחסי מין עם ארבעה בני זוג שונים לפחות בשיעור גבוה יותר מנערות שלא תיארו את עצמן כ"שמנות מדי".

   

  באופן כללי, הממצאים חצו גבולות אתניים בין הנערות. עם זאת, דיווחו החוקרים כי בקרב נערות ממוצא אמריקו-לטיני, נרשמו פערים נמוכים יותר מאשר בקרב נערות לבנות ואפרו-אמריקניות. נתון זה עשוי להיות מוסבר, טוענים החוקרים, על ידי תפישת גוף שונה בקרב הלטינים אשר גורמת לפחות תסביכים בקרב נערות בנוגע למשקל גופן.

   

  הממצאים מוכיחים כי ליחס בעייתי למשקל הגוף (משקל יתר, תפישה מוטעית של הנערה את עצמה כשמנה, אנורקסיה וכיוב') יש נטייה להביא להתנהגות מינית מסוכנת יותר, הכוללת ריבוי שותפים, שימוש בחומרים מטשטשים ואי-שימוש באמצעי מניעה.

   

  "מחקר זה יתרום בעתיד לעוסקים בחינוך מיני בבתי ספר תיכוניים", אמרה ד"ר אלת'ה אייקרס, שעמדה בראש צוות החוקרים. "באמצעות מידע זה ניתן ללמוד כיצד הנורמות התרבותיות בנוגע למשקל וגיזרה משפיעות על קבלת החלטות בנוגע ליחסי מין. לצורך כך, הכרת האופן שבו תופשת נערה את משקל גופה חשובה לא פחות מאשר לדעת מה משקל גופה באמת". 

   

  ynet מדע: כל הכתבות על ציר הזמן

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים