שתף קטע נבחר

מצלמת Canon IXUS 120IS: קומפקטית פשוטה

למצלמה של קנון יש מבנה איכותי, עיצוב יפה, איכות תמונה טובה מאוד, ביצועים טובים ווידאו ברזולוצית HD. חסרונות? היא יקרה יותר מהדגם הקודם, ואין זום בווידאו

מצלמת הקאנון IXUS 120 (משווקת בארה"ב תחת השם SD 940) נמצאת בתחום המחירים הבינוני בסדרת מצלמות ה-IXUS האולטרה קומפקטיות של קאנון.

 

המצלמה בעלת יכולת צילום של 12.1 מגה פיקסל, וידאו באיכות HD, זום אופטי עם הגדלה X4 ומסך LCD בגודל 2.7 אינץ'. לקחנו אותה לבדיקה מדוקדקת.

 

 

מבנה ועיצוב

עיצובה של המצלמה כמעט זהה לדגם נוסף של קאנון שיצא לפני מספר חודשים, ה- 100 IXUS.

 

ה- IXUS 120 יפה מאוד, אלגנטית ומושכת. המסך הגדול משתרע על מרבית שטח גב המצלמה ומשאיר קצוות דקים בשוליים, מלבד איזור כפתורי השליטה.

 

גודלה הפיזי הקטן של המצלמה (רוחב 89.5 מ"מ גובה 54.9 מ"מ עומק 20 מ"מ) ומשקלה הנמוך (120 גר') מאפשרים לשאת אותה בכיס המכנסיים בצורה נוחה, כך שאפשר לשלוף אותה בקלות רבה לצילום מהיר.

 

המצלמה עשויה כולה, מלבד טבעת מתכת בקוטר 4.9 ס"מ סביב העדשה, מפלסטיק קשיח ואיכותי. כשאוחזים במצלמה התחושה המתקבלת היא טובה מאוד מבחינת יציבות, משקל, איכות החומר והגודל.

 

הכפתורים כולם קטנים למדי, מפאת גודלה הכולל של המצלמה, ואינם בולטים החוצה. למרות זאת, גם בעלי אצבעות גדולות לא יתקשו ללחוץ עליהם והם מגיבים טוב.

 

בחלקה העליון של המצלמה נמצא כפתור ההדלקה וכן כפתור שחרור התריס (כפתור הצילום), עליו מולבש הכפתור הקפיצי של הזום. בגב המצלמה נמצאים כפתורי השליטה וכן כיסוי עמיד לשקעי האודיו/וידאו. שקע כרטיס הזיכרון ממוקם כנהוג בפתח הכנסת הסוללה בתחתית המצלמה.

 

 

פונקציות, ממשק ותפעול

בגב המצלמה ישנו מתג המאפשר שלושה מצבי צילום. הראשון הוא מצב הצילום האוטומטי המוכר, בו המצלמה מזהה לבד את תנאי הצילום. השני הוא מצב ההגדרות המוכנות מראש לצילומים, כגון ספורט, נוף, צילום פנורמי ועוד כ-15 מצבים מוגדרים מראש. בנוסף, במצב זה ניתן לצלם בעזרת הגדרה ידנית של מאפייני הצילום כגון חשיפה, רגישות ומפתח צמצם. המצב השלישי הוא מצב צילום הוידאו.

 

כניסה לתפריט בעזרת לחצן ה-MENU מאפשרת מעבר להגדרות כלליות של המצלמה, כגון: בהירות מסך, הגדרות פלאש, מיקוד ועוד. כאשר לוחצים על לחצן ה-FUNCTION במצב צילום נגיע לתפריט פשוט יחסית לתפעול, על גבי רקע התמונה המתקבלת דרך העדשה. כאשר מצב הצילום אוטומטי נוכל לבחור בתפריט רק את גודל התמונה ואיכותה, ואילו בשאר המצבים קיימת שליטה רחבה יותר על מרכיבי התמונה כמו משטר הצבעים, תאורה, רגישות וכדומה.

 

תכונות נוספות שיש ל- IXUS 120 הן מנגנון זיהוי פנים ומנגנון המזהה מצמוץ עיניים ודוחה את פעולת הצילום ברגע זה. קיימת גם אופציה לצילום בפורמט תמונה רחבה של 4000x2248 פיקסלים.

 

קיימים מספר גימיקים חביבים במצלמה, כמו הטיימר שמופעל על ידי זיהו פנים, או ה- Color Accent שמבודד צבע אחד מהתמונה ואת כל השאר מראה בשחור לבן (עובד גם בצילום וידאו).


(צילומים: מערכת tigo)   

 

מסך

מסך ה- 2.7 אינץ' של ה-IXUS 120 הוא בגודל דומה למתחרות בקטגורית האולטרה-קומפקטיות, וגדול יותר לעומת ה-IXUS 100 וה-IXUS 95 שם גודל המסך הוא 2.5 אינץ'. הגדלת המסך בדגם הנוכחי הורידה מהמפרט את עינית הצפיה האופטית שיש בדגמים הקודמים שהזכרנו.

 

המסך מציג ברזולוציה של 230,000 פיקסלים ותופס בקירוב 75% משטח גב המצלמה. נראה כי קאנון מיקסמו את גודל המסך, מבלי להפחית מכמות הכפתורים או גודלם, הנמצאים בצפיפות יחסית בצידו הימני של גב המצלמה.

 

איכות התצוגה טובה מאוד, זווית הצפייה רחבה וניתן לצפות במסך כמעט מכל זווית.  כאשר הזזנו את המצלמה במהירות התמונה נמרחה מעט על המסך, אך הסתדרה במהירות לאחר מכן והחדות חזרה. בבדיקה של תצוגת המסך תחת אור השמש, הביצועים היו די טובים אם כי בזוויות מסוימות נראו השתקפויות.

 

זמני תגובה

  • מרגע הלחיצה על כפתור ההדלקה ועד היכולת לצלם תמונה: מדדנו 1.4 שניות.
  • מרווח הזמן בין צילום תמונה והאפשרות לצלם תמונה נוספת: מדדנו 3.2 שניות לצילום ללא פלאש ו- 4 שניות לצילום עם פלאש.
  • הזמן בין הלחיצה על כפתור הצילום ועד סיום הפקת התמונה (Shutter lag): מדדנו 0.8 שניות בתאורה בחדר חשוך יחסית ו-0.6 שניות תחת אור השמש.

 

איכות תמונה

איכות התמונה היא הסוגיה המרכזית בבחינת טיב המצלמה, וגם כאן לא התאכזבנו. ה- IXUS 120 מספקת תמונות מצוינות ביחס למצלמות קומפקטיות, בעיקר בצילומי חוץ תחת אור השמש. הצבעים המתקבלים תואמים היטב את הצבעים האמיתיים. השליטה הרחבה על גווני הצבעים בתפריט הצילום ומנגנון תיקון הניגודיות האוטומטי תורמים לקבלת תמונה עשירה ואיכותית.

 

במצב צילום אוטומטי בתנאי תאורה בינוניים נראתה מעט "מריחה" של התמונה באזור בו ישנם עצמים בתנועה במספר מקרים.

 

צילומי פורטרט נראו מצוין, גם בתנאי תאורה לא טובים, וגווני פני המצולמים נראו טבעיים. צילומי מאקרו נעשים במצב הצילום האוטומטי על ידי זיהוי גוף קרוב לעדשה או לחיצה על כפתור המאקרו היעודי. ברוב הנסיונות המיקוד היה מהיר ומוצלח והתוצאה טובה.

 


 

את "מבחן העיניים האדומות" עברה ה-IXUS 120 בהצלחה רבה. לא היה זכר לקושי בתחום הזה, גם ללא הפעלת פונקציית ביטול העיניים האדומות שבמצלמה.

 

בבדיקת הצילום במצבי רגישות שונים (ISO) הביצועים הרשימו מאוד. ב-ISO 80-100 לא ניתן כלל להבחין ברעש בצילומים, ב- ISO 200-400 קיים רעש מזערי ולא מורגש, ב-800 ISO הרעש מורגש אך לא מאוד מפריע, ב-ISO 1600 כבר לא מומלץ להשתמש, מאחר והתמונה רועשת.

 

וידאו

ה- IXUS 120 יכולה לצלם בשלוש רזולוציות, ובראשן צילום HD (רזולוציה של 1280x720) ב-30 פריימים לשניה. בנוסף ניתן גם לצלם באיכות של 640x480 ו- 320x240 פיקסלים. מצאנו כי איכות צילום הוידאו טובה מאוד בתנאי תאורה טובים, ובתנאי תאורה בינוניים ומטה התמונה המתקבלת תהיה מעט רועשת, אם כי עדיין בגדר הסביר.

לצערנו, לא ניתן להשתמש בזום האופטי של המצלמה בצילום הוידאו, אלא רק בזום הדיגיטלי הגורע מאיכות התמונה.

 

על גבי כרטיס זכרון של 2 גיגה בייט ניתן להקליט כ-11 דקות של וידאו באיכות HD. בגב המצלמה ניתן למצוא מכסה, המגונן על יציאת וידאו Mini HDMI, כך שניתן לצפות ישירות בוידאו על גבי מסך HD.

 

עדשה וזום

עדשת המצלמה היא עדשת קאנון 28-112 מ"מ (במונחי פילם 35 מ"מ), השווה לזום אופטי של x4 ובעלת זווית צילום רחבה. גם בתחום זה נמצאת המצלמה במקום טוב באמצע במשפחת ה- IXUS. הזום גדול יותר מב-IXUS 100 שם הוא רק x3 אך קטן יותר מאשר במצלמות היוקרתיות יותר במשפחה – ה-IXUS 970 וה- IXUS 980 להן הגדלה של x5, ובהשוואה למתחרותיה מהחברות האחרות, מבחינת הזום האופטי, ה-IXUS 120 ממוקמת באמצע.

 

העדשה כוללת בתוכה מייצב תמונה, העוזר לתמונות לצאת חדות ולרוב עושה את עבודתו נאמנה.

 

זיכרון ואורך חיי סוללה

המצלמה תומכת בכרטיסי זכרון מסוג SD ו- SDHC וכמו כן בכרטיסי MMC לסוגם.

 

על גבי כרטיס זכרון של 2GB ניתן לאחסן 620 תמונות בקירוב, ברזולוציה המקסימלית של 12.1 מגה פיקסל ואיכות מירבית. קנון מצהירה על אורך חיי סוללה בין טעינה לטעינה של 220 תמונות, כך שכדי למלא את מלוא 620 התמונות תצטרכו לטעון את הסוללה שלוש פעמים. בבדיקה שלנו הצלחנו לצלם 250 תמונות ומספר קטעי וידאו והסוללה עדיין לא התרוקנה.

 

טובה מאוד

מבנה איכותי, עיצוב יפה, איכות תמונה טובה מאוד, ביצועים טובים ווידאו ברזולוצית HD. כל אלה הופכים את ה- IXUS 120 לבחירה מצוינת לכל מי שמתעניין ברכישת מצלמה קומפקטית ופשוטה להפעלה המתאימה לצילום יומיומי מהיר.

 

מדובר במצלמה מוצלחת מאוד מסדרת ה- IXUS של קאנון שקשה למצוא בה מגרעות. אמנם, אם תעדיפו לחסוך כמה  כמה מאות שקלים, תוכלו לשקול את ה-IXUS 100, דגם נוסף בסדרה שיצא השנה בעל תכונות ומראה דומים.

 

Canon IXUS 120IS

מחיר: 1,500 ש"ח.

ציון:


 

בעד: קומפקטית ויפה, איכות תמונה טובה מאוד בסטילס ובוידאו, בנויה היטב, נוחה להפעלה, חיבור HDMI, זמן סוללה מצוין.

נגד: הפרש מחיר גבוה מהדגם הקודם, אין זום אופטי בצילום וידאו.

שורה תחתונה: מצלמה קומפקטית ופשוטה להפעלה.

 

מפרט טכני

רזולוציה: 12.1 מגה פיקסל

חיישן: "CCD 1/2.3

מעבד: DIGIC 4

עדשה: 28-112 מ"מ (מקביל למצלמת 35 מ"מ)

זום אופטי: 4x

מפתח צמצם: f-2.8-5.9

רגישות אור (ISO): אוטו, 80, 100, 200, 400, 800, 1600

מסך: גודל 2.7 אינץ', 230,000 פיקסלים

וידאו: רזולוציה מקסימלית 1280X720 בקצב של 30 פריימים לשנייה

סוללה: ליתיום איון נטענת

מימדים: עובי 20 מ"מ, גובה 54.9 מ"מ, רוחב 89.5 מ"מ

משקל: 120 גרם

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים