שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מפגינים מול שגריר טורקיה: "זכרו את הארמנים"

  ההתפתחויות האחרונות ביחסים עם אנקרה הצליחו להרגיז שניים מתושבי באר שבע, שניצלו את השתתפותו של השגריר הטורקי בטקס בעיר כדי להזכיר את שואת הארמנים: "מי ששורף דגלי ישראל באיסטנבול, מותר לו שנראה לו מה אנחנו חושבים עליו"

  המתיחות בין ישראל לטורקיה מקבלת ביטוי בכל הזדמנות: בבאר שבע ציינו היום (א') 92 שנה לקרב בו כבשו הבריטים את העיר מידי הטורקים במסגרת מלחמת העולם הראשונה, בטקס שנערך ליד האנדרטה לחייל הטורקי בעיר בהשתתפות שגרירי טורקיה ובריטניה ומדינות נוספות. אך על המסר האנטי-מלחמתי של האירוע העיבה תקרית קטנה - שני תושבים החליטו לנצל את הטקס כדי להביע את מחאתם נגד טורקיה, והפריעו לשגריר הטורקי במהלך נאומו.


  מניחים זר על אנדרטת החייל הטורקי (צילום: הרצל יוסף)

   

  השניים הכינו שלט גדול עם כתובת הקוראת לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לזכור את השואה שעמו המיט על העם הארמני.

  לדרישת המשטרה, הם קיפלו את השלט. השגריר, אחמט אוגוז צ'ליקול, המשיך את נאומו למרות המחאה הקטנה שמולו, ובין היתר הזכיר את החיילים שאיבדו את חייהם בבאר שבע. בעקבות הקורבן שהקריבו, אמר, הדורות הבאים הבינו טוב יותר את משמעות המלחמה והצורך בשלום.

   

  לפני הנאום התייחס השגריר למתיחות בין שתי המדינות, והבהיר: "אין ולא הייתה אנטישמיות בטורקיה. כל הישראלים מוזמנים לבקר שם. בכל יחסים יש עליות ומורדות, אבל הקשר שלנו חשוב, ולכן נעבוד כדי לשקמו".

   

  יגאל גולדשטיין, בן 64 מבאר שבע, היה אחד מהמפגינים. הוא אמר ל-ynet כי רעיון המחאה היה של חברו,

   המתגורר ליד האנדרטה. "הוא החליט ליזום הפגנת מחאה קטנה, ואני הצטרפתי אליו. החלטנו כי מי ששורף דגלי ישראל באיסטנבול, מותר לו שנראה לו מה אנחנו חושבים עליו. אך כיוון שאנחנו לא ברברים מוסלמים, עשינו את ההפגנה בעדינות. חבל שהמשטרה קילקלה לנו את ההצגה".

   

  גולדשטיין מספר כי לאחר הטקס אף ניגש אל השגריר ונתן לו דף נייר עם הכיתוב שעל השלט. "ביקשתי ממנו שייתן את זה לראש הממשלה", סיפר. "הוא ענה לי בנימוס שהם באו לחגוג כאן אירוע אחר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השלט שהונף באירוע. "חבל שהמשטרה קילקלה"
  צילום: הרצל יוסף
  צ'ליקול בטקס
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים