שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  קג"ב וחומת ברלין: פוטין מעלה זכרונות מ-1989

  בראיון שפורסם ברוסיה שיחזר ראש הממשלה פוטין את ימיו כקצין קג"ב צעיר במזרח גרמניה על רקע נפילת חומת ברלין. פוטין טען שהאמין כבר אז שגרמניה תאוחד והעדיף לא להתייחס לטענות שהוא איים על מפגינים גרמנים באקדח

  ולדימיר פוטין דיבר לראשונה עם כלי תקשורת על נפילת חומת ברלין לפני 20 שנה ועל תפקידו בטיפול במפגינים גרמנים בעת ששירת כקצין בקג"ב בעיר הגרמנית דרזדן. הראיון המיוחד עם ראש הממשלה הרוסי יפורסם רק בשבוע הבא, אך חלקים ממנו שודרו כבר היום (ב').

   

  פוטין התראיין לערוץ הטלוויזיה הרוסי NTV ושחזר את ההפגנות הגדולות שפרצו בגרמניה ושהסתיימו עם הפלת החומה שחילקה את גרמניה. "מה שקרה - קרה. כבר אז האמנתי שלחלוקת גרמניה אין שום עתיד", אמר פוטין בראיון שיפורסם ביום ראשון.  


  מפגינים שוברים את החומה, נובמבר 1989 (צילום ארכיון: AP)

   

  העיתונאי ולדימיר קונדרטייב, שראיין את פוטין, עבד באותם ימים בערוץ טלוויזיה סובייטי והוצב בבון שבמערב גרמניה. לדבריו, למרות שהמנהיג הרוסי הוצב אז במזרח גרמניה, "לא פוטין, לא הלמוט קוהל ולא מיכאיל גורבצ'וב - אף אחד לא יכול היה לנבא שהחומה תיפול".

   

  קונדרטייב סיפר על הראיון: "ראש הממשלה פוטין לא זוכר בפרטי פרטים מה הוא עשה באותו יום, במיוחד משום שזה קרה בלילה. זה היה מאוחר. רבים בברית המועצות, בהם גורבצו'ב, גילו על נפילת החומה רק בבוקר".

   

  סוכן חשאי או מתורגמן?

  תיאוריה אחת - שמעולם לא אושרה או הופרכה - גורסת שפוטין איים באקדח על מפגינים שהתקהלו סביב משרדי הקג"ב בדרזדן שבמזרח גרמניה. המראיין סיפר כי שאל אותו על התיאוריה הזו והוסיף: "אני יכול לומר בכנות שפוטין ענה השאלה בזהירות. הוא לא רוצה להבליט את חלקו בסיפור".

   

  המקרה זכה לפרסום רב לפני מספר שנים כאשר אחד המפגינים הגרמנים, וולקר גץ, טען שראה "קצין עם שיער בהיר מנופף באקדח לעבר הקהל". גץ

  אמר אז כי הקצין איים לירות בכל מפגין שיעז להיכנס למתחם שירותי הביון הסובייטיים. "לימים גילינו שקצין הקג"ב הפך לנשיא", שחזר גץ.

   

  קונדרטייב הטיל ספק בתיאוריה זו ואמר שפוטין לא הזכיר בראיון כי נופף בכלי נשק כלשהו. ראש הממשלה רק הודה שהוא יצא לשוחח עם המפגינים ושכנע אותם שהמשרדים הם חלק ממתקן צבאי של ברית המועצות.

   

  הפעם הקודמת היחידה שבה פוטין התייחס לאירועי 1989 בגרמניה היתה בקובץ ראיונות עימו שפורסם ב-1999, אחרי בחירתו לנשיא רוסיה. באחד הראיונות תיאר פוטין כיצד הרגיע את הקהל בדרזדן וטען בפניהם בגרמנית שהוא רק מתורגמן. גם אז הוא לא אמר שאיים על מפגינים באקדח.

   

  בראיון החדש נשמע פוטין כמי שזוכר בחיבה את שירותו בדרזדן. במהלך הראיון נשאל המנהיג הרוסי אם הוא חש נוסטלגיה למזרח גרמניה הקומוניסטית,

  והשיב: "מבחינת חיי היום-יום, כמובן שיש בי תחושה כזו. אולם בכל הקשור להיבט הפוליטי, אנחנו מרגישים אהדה לרפובליקה הגרמנית כפי שהיא היום".

   

  נושא נוסף שעלה בראיון היה ההתבטאות המפורסמת של פוטין כי קריסת ברית המועצות היתה הטרגדיה הפוליטית הגדולה ביותר של המאה ה-20. טרם פורסמה תשובתו לשאלה זו, אך קונדרטייב רמז למה שצפוי עם פרסום הראיון המלא: "מה אתם מצפים, שפוטין יגיד שהתמוטטות ברית המועצות היתה מאורע משמח?"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צבא הכיבוש. פוטין
  צילום: AFP
  מומלצים