שתף קטע נבחר

רצח קלמנוביץ': "מרגל שמפניה שהעביר רכילות"

אנשים שהכירו את שבתאי קלמנוביץ' מספרים על איש פופולרי. שמואל פלאטו שרון הבין רק בדיעבד איך "הצליח" להעלות מבריה"מ כל יהודי שרצה, איתן הבר טוען שסיפר לסובייטים בעיקר "מי מתעסק עם מי", והעו"ד לשעבר לא מאמין שארגוני ביון מעורבים. "הוא היה חבר של גולדה ובגין, היה לו קסם"

"הוא היה מסוג מרגלי השמפניה. אלה שעושים מסיבות גדולות, ושופכים ויסקי כמו מים. הוא היה מרגל מאוד פופולרי, ועסק באמרגנות. את כולם הוא הכיר לכולם, עד שהתחזקו החשדות נגדו, והוא נעצר". כך מסכם איתן הבר את קריירת הריגול עבור הקג"ב של שבתאי קלמנוביץ', שנרצח אתמול (יום ב') ביריות במוסקבה.

 

עורך הדין אמנון זכרוני, מי שייצג קלמנוביץ' לפני ואחרי שנעצר על-ידי כוחות הביטחון הישראליים, לא חושב שארגון ביון הוא שחיסל אותו. "אני מניח שזה סכסוך", אמר אמש ל-ynet. "אנחנו מכירים פעילויות של פשע מאורגן על רקע של סחיטה ואי-היענות לדרישות".


קלמנוביץ' עם כוכבת הכדורסל האמריקנית ליסה לסלי (צילום: AFP)

 

קלמנוביץ' נולד בליטא ב-1947, וב-1971‬ עלה עם משפחתו לישראל. לפי פרסומים זרים, בתמורה לקבלת היתר העלייה גויס קלמנוביץ' בן ה‭24-‬ לקג"ב, ונותר שנים סוכן רדום. לפי כתב האישום שהוגש נגדו ופורסם ב-1993, קלמנוביץ' העביר ידיעות למודיעין הרוסי במשך 17 שנה. הוא ישב חמש שנים בכלא הישראלי, והשתחרר מוקדם בשל מצב בריאותו. הוא חזר לרוסיה ושב לעשות כסף. בשנים האחרונות שקל לחזור לארץ.

 

"הוא הביא אסירי ציון, אני חשבתי שאני גאון"

"הוא היה מאוד קשור לבתו", סיפר עו"ד זכרוני. "החברות שנוסדו ושבמסגרתן הוא ביצע את הפעילות העיסקית שלו תמיד נשאו את שם בתו, 'ליאת בע"מ'". זכרוני סיפר כי קלמנוביץ' שמר עמו על קשר רופף לאורך השנים. "מפעם לפעם הוא נהג להרים לי טלפון ולהזמין אותי, וגם כשהזדמן לארץ היה מטלפן אליי. בחודשים האחרונים לא דיברתי איתו".


מכוניתו של קלמנוביץ' אחרי הירי, אמש במוסקבה (צילום: AFP)

 

גם שמואל פלאטו שרון זכה לקבל מקלמנוביץ' שיחות טלפון בחגים. הוא נזכר בימים שבהם כיהן כחבר כנסת, וקלמנוביץ' היה יד ימינו. "לקחתי אותו כמזכיר פרלמנטרי, והוא עבד איתי שנתיים בכנסת. הוא היה חבר טוב של גולדה מאיר ומנחם בגין, היה לו הקסם הזה".

 

פלאטו שרון מספר שאחת ממטרותיו באותם ימים הייתה לזרז את עליית אסירי ציון. "במשך כל השנים שעבדנו יחד בכנסת, פעלתי להביא אסירי ציון לארץ, וקלמנוביץ' עזר לי בזה. כל משפחה שרציתי להביא לארצה - הגיעה", הוא מספר. "חשבתי שאני גאון גדול כי מה שרציתי - קיבלתי. חשבתי, 'איזה כוח יש לי, לא להאמין'. לא ידעתי שהוא מרגל!".

 

העביר לרוסים בעיקר רכילות

איתן הבר חקר את סיפורו של המרגל לשעבר במסגרת כתיבת הספר "המרגלים", שבו מגוללות פרשיות הריגול נגד ישראל שהותרו לפרסום. "שבתאי קלמנוביץ' לא היה המרגל החשוב ביותר של הרוסים, אבל הוא היה אחד הבולטים שלהם, בין השאר כיוון שהגיע לכל המקומות הנכונים", הוא נזכר.

 

"הוא הסתובב הרבה בכנסת, והיה ממקורביו של פלאטו שרון. הוא הסתובב במפלגת העבודה והיה בהחלט בקרבתם של בכירים במפלגה". הבר מציין שאופי המידע שמסר קלמנוביץ' לסובייטים היה רכילותי - "מי מתעסק עם מי, מי אמר מה, מה חושבת גולדה, מה אומר ישראל גלילי, ומה דעתו של יגאל אלון".

 

בימים שבהם קלמנוביץ' ישב בכלא, ח"כ לשעבר שרון נהג להגיע לבקרו. "קיבלתי ממנו טלפון מבית הסוהר, והוא אמר לי שהוא הולך למות. אמרתי לעצמי שהאיש כל-כך עזר לי, ושאני חייב ללכת להגיד לו שלום. כשהייתי בבית הסוהר הוא אמר לי 'סמי, תאמין לי, אני מסתכל עליך, אני לא עשיתי כלום נגד המדינה שלנו'", הוא נזכר. "אני חושב שאם הוא לא היה עושה את השטות שהוא עשה והיה נשאר איתי, הוא לא היה מת היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלמנוביץ'. "אילו לא היה טועה, אולי היה חי היום"
צילום: אלי אלגרט
צילום: סער יעקב, לע"מ
פלאטו שרון. "הוא אמר לי, סמי, לא עשיתי כלום"
צילום: סער יעקב, לע"מ
איתן הבר. "הוא לא היה הכי חשוב, אבל בולט"
צילום: שלום בר טל
התקשר בחגים
צילום: AP
סוכן רדום
צילום: AP
מומלצים