שתף קטע נבחר

הערכה: נתיב ההברחות יוחלף, הפעילות תימשך

פריקת אלפי הפגזים והרקטות מספינת ההברחות נמשכה אל תוך הלילה - ובצה"ל מתפנים לסכם יום סוער על הגלים: "זה מביך את החיזבאללה, את הסורים וכמובן את האיראנים - שנתפסו". עם זאת, מבהירים: איראן תמשיך להבריח - ויש להיות כל הזמן צעד אחד לפניה. כך התגלגל המבצע - מאישור הרמטכ"ל, דרך רגעי המתח - ועד פריקת התחמושת

הדרכים אולי יוחלפו - ההברחות יימשכו. תפיסת אמצעי הלחימה הרבים על גבי סיפונה של הספינה FRANCOP עשויה להוביל לשינוי בנתיב ההברחות מאיראן לחיזבאללה - כך העריכו אמש (יום ד') בצה"ל. ההערכה היא כי מי שעומד מאחורי המשלוח הוא כוח ה"קדס" של משמרות המהפכה, בפיקודו של קסאם סלימאני. כוח זה, המונה אלפי פעילים, אחראי על "ייצוא המהפכה" מחוץ לגבולות איראן, לרבות הברחת נשק.

  

סיכול הברחת הענק - סיקור מקיף ב-ynet:

 

בצמרת הצבא עוסקים בניתוח המשמעויות האסטרגיות של הצלחת מבצע "ארבעת המינים". "נתנו מכה כואבת ומביכה לאיראן, לסוריה ולחיזבאללה, הם יצטרכו לעשות שיעורי בית, אבל בסופו של דבר, המלחמה בהברחות - רחוקה מאוד מסיום", אמר גורם צבאי בכיר.

 

בינתיים, עבודות פריקת אלפי הפגזים והרקטות שהוסוו בתוך המכולות שעל הספינה נמשכו לתוך הלילה בהשתתפות עשרות חיילים. הנשק והתחמושת ממוינים בנמל, נרשמים בקפידה והכל נעשה תחת אבטחה כבדה ב"אזור סטרילי" שהוגדר לשם כך בנמל.

   

מאות הארגזים שכבר פורקו לא הותירו שום מקום לספק בדבר אופי משלוח הנשק.

בתוך הארגזים שכבו רקטות וטילים תיקניים, מסודרים בקפידה, על חלקם כיתוב שמדובר בתוצרת איראנית - ארגזים אחרים מקורם בספרד וסין. גם היעד היה ברור - אנשי החיזבאללה היו אמורים לקלוט את הנשק ולהחביאו עמוק במחסנים שלהם.

 

כמה שעות קודם לכן, עקב מפקד חיל הים האלוף אלי (צ'ייני) מרום אחר התקדמות המבצע מחדר פיקוד קדמי. בצה"ל דיברו לאחר מעשה על פעילות שוטפת נגד הברחות, אך כאשר הודיעו הלוחמים בים כי המסמכים שבידי צוות הספינה תואמים את המידע שהיה בידי צה"ל - אודות משלוח איראני מסויים שאמור להגיע לסוריה - היה זה הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, שנתן את האור הירוק ללוחמי שייטת 13 להשתלט על הספינה ולערוך חיפוש ראשוני במכולות.

 

אנחת הרווחה: הלוחמים מצאו את שחיפשו

לאחר שעלו לסיפון - עברו עוד שעות מתוחות על אנשי חיל הים, שכן לוחמי הקומנדו נתקלו תחילה בסחורה תמימה, שכללה אבקות חלב וכלי מטבח. רק לאחר מכן הם איתרו מתחת לשקיות הפוליתילן תחמושת קלה. בהמשך החיפוש - איתרו גם את אמצעי הלחימה "הכבדים". בחדר הפיקוד נשמעה אנחת רווחה גדולה - המשלוח נתפס.

 

זמן קצר לאחר שעגנה הספינה בנמל אשדוד התייצבו במקום לוחמי צוותים מיוחדים לסילוק פצצות מיחידת יהל"ם, השייכת לחיל ההנדסה. "הופעלנו במהירות, נקראנו להגיע לנמל ולטפל בתחמושת", סיפר ל-ynet אחד הקצינים ביחידה, "אז ראינו את כמות הנשק, זו היתה מאסה אדירה. המשימה הייתה ברורה - לבדוק כל מכולה, לבחון כל אמצעי ורק לאחר מכן לאשר לגורמים האחרים לטפל באמצעי הלחימה".

 

צילום: רויטרס

 

במשך שעות עמלו הלוחמים סביב המכולות, הורידו את שקי הפוליתילן הלבנים וחשפו את הארגזים. "כולם הבינו את גודל המעמד, החשיבות בביצוע המשימה, בחנו היטב את אמצעי הלחימה, חיפשו כל ממצא חשוד או מסוכן". מתוך שלל האמצעים, בלטו פגזים חודרי שיריון בקוטר 106 מ"מ, יתר האמצעים היו מוכרים היטב לאנשי השטח בצה"ל, אבל הכמות שבה מדובר, הסבירו חלקם, היא הסיפור המרכזי. ראש מטה חיל הים, תת-אלוף רני בן-יהודה, העריך כי מדובר במשלוח גדול פי עשרה מזה שנתפס על סיפון ה"קארין A".

  

בחלוף יממה משיאו של המבצע התחילו בצה"ל לנתח את ההישג. "אין ספק שזה משלוח משמעותי שבחיזבאללה חיכו לו", אמר ל-ynet גורם צבאי בכיר.

"זה מביך את החיזבאללה, את הסורים וכמובן את האיראנים - שנתפסו. הרבה כסף, משאבים ותכנון ירדו מצידם לטימיון".

 

בישראל מקווים כי הגילוי של צה"ל יגרום לחברות ספנות ולנמלים באירופה לחשוב פעמיים לפני שהם מתעסקים עם מכולות איראניות תמימות לכאורה, שיכולות להתפוצץ בכל רגע. גם חברות הביטוח להובלה ימית יהיו חשדניות יותר, מכיוון שהפרמיות להובלת אבקות חלב דרך הים שונות בתכלית מאלה המשולמות עבור העברת נשק.

 

עם זאת, ההערכה היא כי המלחמה נגד ההברחות רחוקה מאוד מהכרעה. "אין ספק שאחרי הצלחה כזאת מגיעה טפיחה קלה על השכם, אבל לא יותר מזה", סיכם הגורם הצבאי. "איראן תמשיך להיות גורם מרכזי בהברחות אמצעי לחימה, וצריכים להיות כל הזמן צעד אחד לפניהם כדי לסכל זאת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפי פגזים. העבודה נמשכה לתוך הלילה
צילום: AP
האוניה בנמל, אתמול
צילום: רויטרס
צילום: אבי רוקח
התחמושת רוכזה באזור סטרילי
צילום: אבי רוקח
מומלצים