שתף קטע נבחר

תשובה ודנקנר מפשירים את הפרויקט בלאס וגאס

האם הטייקונים הישראלים מרגישים שינוי בשוק הנדל"ן האמריקני? לאחר קיפאון של שנתיים שעליו הוחלט מיד עם פרוץ משבר האשראי בארה"ב, החליטו דנקנר ותשובה להפשיר את תוכניות הבנייה לפרויקט הפלאזה, בעלות של 6 מיליארד דולר

פרויקט הפלאזה בלאס וגאס שבבעלות יצחק תשובה ונוחי דנקנר חוזר לחיים, זאת לאחר קיפאון של שנתיים שעליו הוחלט מיד עם פרוץ משבר האשראי בארצות הברית, שגרם לקריסת מגזר הנדל"ן בעיר ההימורים.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי מיקי נפתלי, מנכ"ל אלעד ארה"ב שבבעלות תשובה (אחת השותפות בפרויקט), ביקר בשבועות האחרונים בלאס וגאס, כדי לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות בשוק המלונאות בעיר ההימורים.

 

בעקבות הממצאים שהעלה נפתלי בביקורו, ולאחר בדיקות שערכו הנהלות שתי השותפות האחרות בפרויקט - נכסים ובנין ואי.די.בי פיתוח, שתיהן מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר - הוחלט להפשיר את תוכניות הבנייה. לפי הערכות החברות, שוק הנדל"ן בארה"ב החל בתהליך של התייצבות, וכבר בחודשים הקרובים תירשם התאוששות.

 

עוד נודע כי אדריכל הפרויקט, משרד סטילמן בלאס וגאס, קיבל לאחרונה הוראה מהשותפות להאיץ את עבודת התכנון. תוכניות העבודה החדשות של שלוש השותפות מדברות על התחלת הבנייה של הפרויקט עם גמר שלב התכנון והרישוי, הליך שאמור לארוך כשנה.

 

עלות הפרויקט - יותר מ-6 מיליארד דולר

השותפות בפרויקט טרם פתחו במגעים עם הבנקים לגבי ליווי הפרויקט ומימון בנייתו. עלותו הכוללת של הפרויקט אמורה להסתכם, כך לפי ההערכות, ביותר מ־6 מיליארד דולר. עם זאת, בנייתו של הפרויקט אמורה להתרחש בכמה שלבים, כך שעלות השלב הראשון מסתכמת ב־3–2 מיליארד דולר בלבד.

 

לפי התוכניות המקוריות של תשובה ודנקנר, בניית הפרויקט היתה אמורה להימשך ארבע־חמש שנים, כלומר להסתיים בשנים 2012-2011. אולם, כאמור, לאור המשבר בשווקים, רק שלב התכנון והרישוי של פרויקט אמור להסתיים במועד זה.

 

פרויקט לאס וגאס כולל מלון יוקרתי ובו 4,000 חדרים, 3,000 דירות מגורים יוקרתיות, קזינו, אולמות כנסים, תיאטרון ומרכז מסחרי. תשובה ודנקנר מחזיקים בפרויקט באמצעות שותפות שווה בחברה משותפת, אלעד אי.די.בי לאס וגאס. דנקנר מחזיק בחברה זו באמצעות נכסים ובנין (25%) ואי.די.בי פיתוח (25%). תשובה מחזיק בחברה באמצעות אלעד ארה"ב.

 

במרס השנה הגיעה אלעד אי.די.בי לאס וגאס להסכם הארכת ההלוואה שנלקחה עבור הקרקע של הפרויקט, שנרכשה ב־2007 ב־1.2 מיליארד דולר. תקופת ההלוואה הוארכה עד ל־2012 ותנאי הריבית לא שונו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תשובה ודנקנר חוזרים ללאס וגאס
מלון ה"ניו פרונטיר" שעל חורבותיו ייבנה הפלאזה
מומלצים