שתף קטע נבחר

ליברמן: הספינה - אקדח יורה, לא מעשן

לאחר מבצע לכידת אוניית הנשק "פרנקופ" אומר שר החוץ, אביגדור ליברמן, בראיון ל-ynet כי "יש פה יותר מאקדח מעשן. יש פה לצערי אקדח יורה. הוא יורה באפגניסטן, הוא יורה בפקיסטן, בעזה ובדרום לבנון". ליברמן זימן לאשדוד את כל השגרירים כדי לחזות בנשק שהורד מהספינה

אחרי המבצע הימי וההשתלטות על אוניית הנשק "פרנקופ" בלב ים, פותחת ישראל בקרב הסברה. שר החוץ, אביגדור ליברמן, הורה להזמין את כל השגרירים הזרים לנמל אשדוד כדי לצפות במכולות ובהן אמצעי הלחימה שנתפסו בדרך לסוריה - ומשם לחיזבאללה. "התשאול של הצוות, המסמכים והידיעות המודיעיניות שלנו מוכיחים מעל ומעבר לכל ספק שהספינה הכילה נשק שמיועד לחיזבאללה", אמר ל-ynet ליברמן.

 

האם זה באמת ה"אקדח המעשן", עדות להזרמת הנשק מאיראן לחיזבאללה? "יש פה יותר מאקדח מעשן. יש פה לצערי אקדח שהוא יורה. הוא יורה באפגניסטן, הוא יורה בפקיסטן, הוא יורה בעיראק, הוא יורה בעזה והוא יורה בדרום לבנון. ראינו בשבועות האחרונים את אותה קטיושה שנורתה לעבר קריית שמונה. ראינו את הניסוי של הטיל שאמור לפגוע באוכלוסייה אזרחית במרכז הארץ".


"פרנקופ" מגיעה לנמל אשדוד (צילום: רויטרס)

 

עד כמה ישראל בטוחה שהנשק שנמצא בספינה אכן מיועד לחיזבאללה? "מעל ומעבר לכל ספק. הרי אנחנו עקבנו אחרי הספינה הזאת וראינו כמה ניסיונות השקיעו האיראנים, הסורים וחיזבאללה כדי להסתיר את זה. שינו מסלול, העבירו מאונייה לאונייה, יש שם יותר מהוכחות חותכות שזה היה מיועד לחיזבאללה. הכל, כולל מסמכים".

 

"סוריה היא חלק אינטגרלי מציר הרשע"  

"בטוח שאנחנו לא יכולים לחסום הרמטית במאה אחוז את הניסיונות של ההברחה", הודה ליברמן, "רק חלק מהדברים מתפרסמים. אנחנו עושים את כל מה שביכולתנו, את כל מה שמוטל עלינו. האם זה מאה אחוז? לא. האיראנים ממשיכים במאמץ לסייע לטרור. הם גם ממשיכים להבריח את הנשק, גם לממן ארגוני טרור, גם לפתח נשק למערך הטילים שלהם, וגם המערך הגרעיני שלהם". 

 

מה אומרת פרשת פרנקופ על סוריה ועל המעורבות שלה בהברחות נשק לטרור? "אין ספק שסוריה בחרה לעצמה צד עם הטרור. היא מחוברת לציר הרשע, עם צפון קוריאה, איראן וונצואלה. היא חלק אינטגרלי מציר הרשע. ברור שביכולתם של הסורים לחסום באופן כמעט מוחלט הברחות נשק לדרום לבנון, אבל הם עושים יום יום בדיוק ההיפך. לכן להערכתי אין פה מקום לאשליות".

 

לאחר שנפרקה, עזבה אוניית הנשק את נמל אשדוד. שר החוץ סיפר בראיון שזימן היום את כל השגרירים לאשדוד, "כדי שיראו את הנשק הקטלני שמיועד כולו להיות מכוון נגד אוכלוסיה אזרחית. אנו מתמקדים בשיחות רבות עם שרי חוץ, עם ראשי מדינות בעניין הזה. אני חושב שמדינות העולם החופשי מבינות את הדילמות. חלק גדול מחיילי נאט"ו נמצאים במדינות כמו אפגניסטן. הם מבינים את המצב שבו ישראל נמצאת. הם נתקלים באותן בעיות. ראיתי את מסיבת העיתונאים שניהלה מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, בפקיסטן, שמתמודדת עם אותן בעיות בדיוק ואותן האשמות שמטיחים בחיילי ארה"ב".

 

על דו"ח גולדסטון: "להתמקד ברוב המוסרי" 

על המאבק בדו"ח גולדסטון אמר ליברמן כי "צריך להבין שמה שנוצר היום במערכת הבינלאומית, הוא שמצד אחד יש רוב אוטומטי, בו מדינות כמו בנגלדש, קובה, ערב הסעודית וניקרגואה, אלו שהן נותני הטון במועצה לזכויות האדם, מדינות עם המחויבות המוחלטת לחופש הביטוי והדמוקרטיה, ערכים הומניים - זה רוב אוטומטי שתמיד מצביע נגדנו. לעומתו יש את הרוב המוסרי שבאמת מנסים לטפח ולשמר את הערכים ההומניים והדמוקרטיים".

 

"אנחנו חייבים להסביר את עצמנו ולהתמקד ברוב המוסרי", מדגיש ליברמן, "הרוב האוטומטי, כנראה שהעבודה מולו היא קשה והדרך ארוכה. אבל ברוב המוסרי נמצאות אותן מדינות שבאמת מבינות את הדילמות של מלחמות בטרור. כן ניתן וכן אפשר להסביר את עמדתנו".

 

על סוגיית ההסברה בעולם אומר ליברמן כי "דו"ח גולדסטון אינו נמצא במרכז תשומת הלב הציבורית, לא באירופה ולא בארה"ב. ברור שלמדינות האלה ולמערכת הבינלאומית יש הרבה בעיות יותר מורכבות, כמו אפגניסטן, פקיסטן, עיראק, צפון קוריאה. מה לעשות? אמרתי עשרות פעמים, ההתמודדות שלנו בכל בירה ובירה היא קשה".

 

"אם לוקחים בחשבון נניח את המצב שלנו בלונדון", הדגים ליברמן, "יש לנו שגרירות שם שעושה עבודה נפלאה, אבל מנגד עומדות 23 שגרירויות של מדינות ערביות-מוסלמיות, כמו ערב הסעודית, קטאר וכווית ובחריין. אין להם שום מגבלה תקציבית. אין להם נהלים שקופים כמו אצלנו. הם משתמשים בכל זה נגדנו".

 

"צריך להבין שיש פה חגיגת צביעות באמת שלא ראינו כמותה", הוא אומר ונותן את כוויית כדוגמה. "מה שהם עשו לפלסטינים שהיו שם, זה באמת משהו שאפשר לקרוא לו פשע מלחמה, שם מדובר בפשע נגד האנושות. שאותם כוויתים יפשפשו במעשים שלהם, איך הם נהגו בפלסטינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תפסנו מסמכים. ליברמן
צילום: AFP
מומלצים