שתף קטע נבחר

צה"ל לא ישתמש בנשק מהספינה, למעט מחקר

הנשק שנתפס על סיפון הספינה "פרנקופ" מויין בנמל אשדוד על-ידי בוחני תחמושת של צה"ל והובל בעשרות משאיות למחסנים. "זה נראה כמו מבצע אריזה אירופי מוקפד, שאפילו קצת הפתיע אותנו בדיוק שלו", הודו בצבא. ומה יעשו עכשיו עם הנשק?

אלפי הרקטות, פצצות המרגמה ויתר אמצעי הלחימה שהיו עד לפני עשרה ימים באיראן ונתפסו על סיפון הספינה "פרנקופ", הועברו למחסנים של צה"ל במרכז הארץ. "העמסנו את כל השלל על גבי 32 משאיות שעשו החל משעות הלילה את דרכן מנמל אשדוד הישר לתוך שני מחסנים שייעדנו לכך, וכעת נותר למיין ולארוז הכל בצורה מסודרת", סיפר ל-ynet סגן-אלוף איציק גרשון, ראש ענף הפעלה במרכז התחמושת (מרת"ח) של צה"ל, שבעיקר ישמור על המלאי, ולא ייעשה בו כל שימוש, למעט מחקר.

 

לצד אנשי חיל הים, לוחמי חיל ההנדסה וגורמים מבצעיים אחרים שלקחו חלק במבצע "ארבעת המינים", פעלו החל מאתמול עשרות בוחני תחמושת ממרת"ח, 

השייך לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל), על מנת לאפיין את מאות טונות אמצעי הלחימה שהיו בדרכם מאיראן לחיזבאללה ונתפסו על ידי צה"ל.

 

בשעות הבוקר תם החלק הראשון במבצע, כאשר מאות הארגזים הועמסו על גבי משאיות בדרכן לעבר מחסנים במרכז הארץ. "התפקיד המרכזי שלנו היה לבחון את התחמושת, לבדוק את מאפייניה, לסדר את האמצעים השונים באופן בטיחותי על מנת לצמצם ככל שניתן את הזמן שהיא נמצאת בנמל אזרחי", סיפר סא"ל גרשון, "עיקר פעילות ההעברה הייתה במהלך שעות הלילה. הכנו מראש שני מחסנים גדולים, ולשם הכנסנו את הפריטים השונים".


"אין ספק שהכל היה ארוז באופן מאורגן מאוד". ספינת הנשק (צילום: AP)

 

סא"ל גרשון ציין כי על אף ההיקפים הגדולים של התחמושת, הוחלט שלא לגייס אנשי מילואים. "אנשי הקבע

שלנו פעלו סביב השעון, זיהו את הפריטים, סימנו אותם ודאגו שהכל מתבצע באופן זהיר מאוד". בוחני התחמושת נאלצו לבחון את האמצעים, לעיתים אחד-אחד, ובמקרים אחרים באופן מדגמי. "אין ספק שהכל היה ארוז באופן מאורגן מאוד, הכל היה במקום שלו, היה כיתוב ושילוט. זה נראה כמו מבצע אריזה אירופי מוקפד שאפילו קצת הפתיע אותנו בדיוק שלו". לדבריו, סוג אמצעי הלחימה היו מוכרים, חלקם ישנם מאוד, אך עיקר ההפתעה הייתה הכמות הגדולה.

 

בצה"ל לא מתכוונים לעשות שימוש בתחמושת זו, ורק חלק הקטן ישמש לצורך מחקר ולימוד בגופים מקצועיים בצה"ל ובמערכת הביטחון. רוב השלל יישאר במחסני מרת"ח. במחסנים אלה נמצא היום חלק מהשלל שנתפס על סיפונה של הספינה "קארין A", גם הוא נשמר ולא מנוצל. "אחרי שהכל נמצא אצלנו, נותר עכשיו רק לסדר הכל בצורה בטיחותית, נצטרך לארוז חלק מהאמצעים מחדש, תהליך שייקח כשבועיים ואז הכל יהיה מאחורינו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינת הנשק פרנקופ
צילום: רויטרס
שר הביטחון ברק בוחן את הנשק שנתפס
צילום: אסף רביץ, משרד הביטחון
נשק שנתפס בספינה
צילום: AP
מומלצים