שתף קטע נבחר

חמאס על תוכנית מופז: צעד חשוב, בואו נדבר

לאחר ששר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר הציג את תוכניתו המדינית ובה האפשרות לשיח עם חמאס, אמר ל-ynet בכיר התנועה מושיר אל-מסרי: "אין ספק שכשהדברים מגיעים מאדם עם משקלו של מופז, שניהל מלחמות נגד ההתנגדות, ומכיר את הדברים מההיבט הביטחוני והפוליטי - יש לזה משמעות גדולה"

חיבוק חם מחמאס - לשר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר. בתנועה מתייחסים באופן חיובי לדבריו של שאול מופז, שהציג פומבית את עיקרי תוכניתו המדינית. בכיר החמאס מושיר אל-מסרי, אמר היום (א') ל-ynet כי בעולם כבר קיימת הבנה כי חמאס הוא שחקן מרכזי שאין לדלג עליו. "הדבר החדש הוא שהיום ההנהגה הישראלית הבינה זאת. גם אם מדובר בהבנה מאוחרת, עדיין הדברים של מופז הם צעד חשוב ביותר. אנו מעוניינים בתרגום הדברים לפעולות ולא רק בדיבורים".

 

חלק מתוכניתו של מופז, שעיקריה פורסמו לראשונה ב-ynet, מוקדש לאפשרות של ניהול משא ומתן עם חמאס. שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, שהציג מוקדם יותר היום את התוכנית באופן פומבי אמר בין היתר: "אם חמאס יבחר וירצה לנהל משא ומתן, ישראל חייבת לשבת עם גורם שמשנה את התנהלותו". עם זאת, הוא הזהיר כי חמאס "ממשיך להכין את הסיבוב הבא" - והזהיר מפני ירי על ישובי ישראל (לתוכנית המלאה בקובץ PDF).

  

אל-מסרי אמר לאחר שהוצגו הדברים כי חמאס לא דוחה אף פנייה, אם זו מתבססת על ההכרה בזכויות הבסיסיות של העם הפלסטיני ובזכותו להיפטר מן הכיבוש. "אין ספק שכשהדברים מגיעים מאדם עם משקלו של מופז, שניהל מלחמות נגד חמאס וההתנגדות, מכיר את הדברים מההיבט הביטחוני הצבאי והפוליטי שלהם - יש לזה משמעות גדולה, משמעות אחרת מאשר היו נאמרים על ידי כל אדם אחר", אמר.

 

"בוודאי שאנו בחמאס נתייחס לדברים ולא נוכל להתעלם מהם - אך לא נוותר על עמדותינו ולא ניכנע לסחיטה בתמורה לדיבור איתנו", הבהיר. 

 

"בישראל מבינים שאנחנו השחקן המוביל"

אל-מסרי אמר כי בישראל גוברת ההערכה שחמאס הוא לא ארגון שניתן לדלג מעליו. "הישראלים מבינים שאנו שחקן מרכזי בזירה הפוליטית ולמעשה - אנו השחקן המוביל, גם ברמה העממית. מבינים שכל הדיבורים על לעבוד עם אש"ף ואבו מאזן לבד ולדלג מעל לחמאס ולעמדות שלה ושל ההתנגדות יהיו טעות מדינית". ההתייחסות המזלזלת של חמאס לאש"ף ניתנה בעוד אבו מאזן מצוי במשבר עמוק - ימים ספורים לאחר שהכריז כי אינו מעוניין להתמודד בבחירות על נשיאות הרשות.

 

יריבי חמאס טוענים שנוצר למעשה תיאום אינטרסים בין הארגון לישראל - בכוונה להחליש את אבו מאזן.

אל-מסרי מדגיש כי "הדברים האלה שנשמעים מהפתח לא ראויים להתייחסות. אין מה להשוות בין מנהיגי החמאס שהקריבו את עצמם ואת בניהם לבין מנהיגי הרשות, שרק מתחבקים עם הישראלים".

 

ולמרות הרוח הנלהבת, בכיר החמאס אמר כי דבריו של מופז אינם מספיקים לבד כדי ליצור תנופה שאולי תביא להידברות. "הדברים מאוד חשובים אך כדי למנף אותם צריך לעבור לפסים מעשיים", סיכם.

 

מנגד נשמעות דעות אחרות בארגון. דובר אחר של חמאס, ד"ר סמי אבו זוהרי, אמר כי ארגונו לא יילך בעקבות הרשות הפלסטינית, שניהלה משא-ומתן כושל עם ישראל. לדבריו, תוכנית מופז אינה מקובלת וכי עמדת חמאס ברורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. "יש לזה משמעות גדולה"
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
מושיר אל-מסרי. "לעבור למעשים"
צילום: רויטרס
מומלצים