שתף קטע נבחר

תומס פרידמן לאובמה: שישראל תתקשר אליך

בעל הטור הנחשב בעולם שולח חיצים לעבר ישראל והפלסטינים, וקורא לנשיא אובמה למשוך את ידיו מהנעשה במזרח התיכון. "כשתהיה רציניים, התקשרו לבית הלבן ובקשו את ברק. עד אז, צאו מהחיים שלנו - יש לנו מדינה משלנו לתקן"

את הזובור הפומבי שעשה נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקראת פגישתם בוושינגטון לא ישכחו מהר. אך האם החצי-פגישה הזו מבטאת שינוי כיוון במדיניות? ערב הפגישה המשפילה, מפרסם הפובליציסט הנחשב תומס פרידמן מאמר ב"ניו-יורק טיימס" ובו נקרא אובמה לבצע צעד רדיקלי: 'לתלות את הנעליים' ולפרוש מתהליך השלום.

 

במאמר מתאר פרידמן את המגעים בין ישראל לפלסטינים כשגרה מתישה של שיחות וניתוקים. המגעים עזבו את מחוזות הדיפלומטיה והפכו לא יותר מעבודת תחזוקה סיזיפית - משהו שדיפלוטים עושים "כדי להישאר בכושר".

 

"תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים הפך מחזה שחוק. ברור לכולם שכולם חוזרים על אותן הסצנות, עם אותן קלישאות עייפות - ואיש אינו מאמין לכך יותר. אין עוד רומנטיקה, אין עוד סקס, אין ריגושים, אין תחושת דחיפות - אפילו לא תחושת חשיבוּת. תהליך השלום מונע היום מכוח האינרציה ומכורח הרגלים דיפלומטיים", כתב.

 

פרידמן קרא לאובמה לנקוט גישה חדשה ורדיקלית - כזו שטרם נראתה בבית הלבן: "פשוט להוריד את שלט 'תהליך-השלום-במזרח-התיכון' וללכת הביתה". נכון להיום, הוא כותב, ארצות הברית מעוניינית בשלום יותר מישראל והפלסטינים. "הפכנו לסם הרדמה. כזה שמאפשר לצדדים לדאוג למה שבאמת חשוב להם: שרידוּת פוליטית ומרדף אחר אובססיות אידיאולוגיות. מעמידים פנים כאילו פניהם לשלום, מבלי לשלם על כך כל מחיר פוליטי".

 

"בואו נצא מהתמונה. בואו נרשה למנהיגים הללו לעמוד מול אנשיהם ולומר להם את האמת: 'אזרחים יקרים: דבר לא מתרחש, דבר לא עומד להתרחש. זה רק אני ואתם והבעיה הזאת שלנו'", כותב פרידמן בציניות. הוא מציע לנשיא אובמה להשתמש בביטוי של מזכיר המדינה לשעבר, ג'יימס בייקר: "כשתהיה רציניים, התקשרו לבית הלבן ובקשו את ברק. עד אז, צאו מהחיים שלנו - יש לנו מדינה משלנו לתקן".

 

פרידמן - שרק לפני שלושה שבועות שיחק גולף עם הנשיא אובמה - לועג לממשל האמריקני ש"מתחנן" בפני הישראלים להפסיק את הבנייה בהתנחלויות. הוא טוען כי ארצות הברית נמצאת במקום הלא-נכון אם היא עדיין דורשת מהפלסטינים להיעתר למשא ומתן ומפצירה בסעודים ולו רק 'לקרוץ' לעבר ישראל. לדבריו, מדובר בצעדים פתטיים, שאמורים להיות מובנים מאליהם - תהליך השלום המקרטע רק פוגע באמינות אובמה ואנשיו.

 

"אם המצב הנוכחי נסבל מספיק בעיני המעורבים, אני אומר - תנו להם ליהנות מזה. אני פשוט לא רוצה לסבסד או לטשטש את זה יותר. אנחנו צריכים לתקן את אמריקה. כשהם יחליטו שהם רציניים מספיק, הם יידעו היכן למצוא אותנו. וכשזה יקרה - נוכל להציג תוכנית מפורטת על בסיס פתרון של שתי מדינות, עם גבולות. בואו נילחם למען משהו גדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להסיר את השלט וללכת הביתה. אובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
מומלצים