שתף קטע נבחר

"אדרוש מענקי מקום לעידוד המעבר לפריפריה"

בתום דיון שקיימה ועדת הכספים אמר שר השיכון כי יפעל לאימוץ המודל האמריקאי לשילוב דיור ציבורי בערים הגדולות במתכונת שלא מזכירה את הבלוקים של שכונות העוני. ציין כי מצוקת הדיור החריפה ביותר היא בקרב המגזר החרדי

חילוקי דעות בין שר השיכון, אריאל אטיאס, לאגף התקציבים באוצר בדיון שקיימה היום (ב') וועדת הכלכלה על הדרכים למנוע את התייקרות מחירי הדירות. אטיאס קרא לממשלה לחדש את מענקי המקום שבוטלו ב-2003 במטרה לעודד מעבר של זוגות צעירים לפריפריה.

 

 

שרון גמשו מהאוצר יצא נגד הדברים והדגיש כי הטבה מעין זו רק תגדיל את הביקוש, וכתוצאה מכך יעלו מחירי הדירות. "המחירים ירדו רק אם נגדיל את היצע הדירות", אמר גמבשו. "לכן האוצר מתנגד לכל תמריץ נוסף שיגדיל את הביקוש. די בתמריצים הקיימים שגורמים לעלייה בביקושים, כמו הריבית הנמוכה וכדאיות ההשקעה בנדל"ן כתחליף להשקעות הלא יציבות בשוק ההון".

 

הוא ציין כי מדי שנה מתווספים לשוק 40 אלף משקי בית חדשים, אך היצע הדירות יכול לספק פחות ממחצית הביקושים. גמבשו תמך ביעד שקבע מינהל מקרקעי ישראל, ולפיו ב-2010 יוגדל היצע הקרקעות לבנייה למגורים ל-30-35 אלף יחידות דיור, בהשוואה ל-15-17 אלף יחידות כיום. לדבריו, מטרת המהלך היא להגיע עד סוף השנה ל-20 אלף יחידות דיור.

 

ראש המינהל, ירון ביבי טען כי הבעיה אינה רק בהיצע הקרקעות אלא גם בחסמים הביורוקרטים המעכבים ברשויות המקומיות את אישור תוכניות הבנייה.

 

"בכל פעם שמתחלף ראש עיר הוא פותח לדיון מחדש תוכניות שכבר אושרו ומעכב את שיווק הקרקעות", טען ביבי. שר השיכון נכנס לדבריו באומרו ש"צריך להגביל בחוק את יכולת ההתערבות של ראש הרשות המקומית המעכבת תוכניות מאושרות". הוא ציין גם את המחסור בתוכניות מתאר מעודכנות והודיע כי בתוך חודש יציג המינהל תוכנית להרחבת השיווק. השר הוסיף כי לצד הרפורמה במינהל תהיה פעולה משלימה גם בצד השיווק.

 

שמאי אסיף, ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, אמר כי הבעיה אינה בשלב התכנון כמו בביורוקרטיה המסרבלת את הליכי הרישוי, "ולכן נדרשת רפורמה שתקצר את ההליכים מתקופה ממוצעת של שנה לתוכנית של עד 3 חודשים". לדבריו, קיצור ההליכים יחסוך למשק הבנייה 250 מיליון שקל בשנה, שהם 1% מהשוק המגלגל היום 25 מיליארד שקל בשנה.

  

שר השיכון אטיאס אמר בתשובתו לטענות שעלו בדיון, כי הוא ימשיך לדרוש את החזרת מענקי המקום לעידוד המעבר לפריפריה, ועם זאת יפעל לאימוץ המודל שהתפתח בארה"ב לשלב בערים הגדולות דיור ציבורי בבתי מגורים פרטיים במתכונת ארכיטקטונית דומה שלא מזכירה את הבלוקים וה"רכבות" של שכונות העוני. השר לא קיבל את הטענה שראשי העיריות "תוקעים" תוכניות, ולדבריו הקבלנים אינם נכנסים למקומות שבהם אין תמיכה של הרשות המקומית בפרויקטים שלהם.

 

השר ציין כי מצוקת הדיור הגדולה ביותר נמצאת במגזר החרדי, שמתרבה בקצב מהיר יותר ומעדיף מגורים בשכונות חרדיות, המחייבים תכנון נפרד, על פני מגורים מעורבים עם אוכלוסיה חילונית.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), קרא בסיכום להחזיר את מענקי המקום וגם לבחון מתן הטבות נוספות לרוכשי דיור בפריפריה. הוא הבטיח לשר השיכון את תמיכת הוועדה לכל חקיקה שלו שתביא לחיסול כשלי השוק והחסמים המעכבים את אישור התוכניות שעברו כחוק בגלל גחמות של ראשי עיריות חדשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(מימין) ירון ביבי מנכל מנהל מקרקעי ישראל שר השיכון אריאל אטיאס מנכל משרד השיכון מרדכי מרדכי
צילום: ששון תירם
מומלצים