שתף קטע נבחר

ברק בוושינגטון: חשוב לגייס את אובמה למאמץ

בעוד בארצות הברית נשמעות קריאות לנשיא אובמה להדיר את רגליו מהתהליך המדיני, מנסה ישראל לתקן נזקים ביחסים. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בפגישות בוושינגטון: "חיוני לגייס את הנשיא אובמה ואת ארה"ב למאמץ, ולפתוח במשא ומתן"

אחרי סאגת הפגישה שנקבעה ברגע האחרון עם נתניהו, ועל רקע הקריאות הנשמעות בארצות-הברית לנשיא לנטוש את המעורבות בתהליך השלום - מנסה ישראל לשכנע את ברק אובמה לא לזנוח את התהליך. שר הביטחון, אהוד ברק, הנמצא בוושינגטון, אמר בפגישותיו עם עמיתיו האמריקנים כי "חיוני לגייס את הנשיא אובמה ואת ארצות הברית למאמץ, ולפתוח במשא ומתן". בהמשך היום אמור נתניהו לשאת נאום מדיני.

 

לדברי ברק, "ארצות הברית היא המעצמה המובילה בעולם, ונשיאותו של אובמה היא הזדמנות נדירה להגיע לשלום. כל האלטרנטיבות האחרות גרועות יותר". שר הביטחון טען כי זהו רגע מבחן למנהיגים הפלסטינים ולמנהיגי האזור כולם. "ישראל פועלת ככל יכולתה לחדש את המשא ומתן. ישראל חייבת לפעול בכל הכוח בכדי להגיע להסכמים עם שכניה".

 

ומה עם נתניהו? לפני שייפגש עם אובמה, הוא מתכוון להעביר הערב מסר להפשרת הקרח בנאומו בכינוס ראשי הקהילות היהודיות (ה-GA). מקורביו של ראש הממשלה אומרים כי יהיה זה נאום מדיני, שיתייחס בעיקרו לנושא הפלסטיני ויעביר מסרים להנהגה הפלסטינית ואף לכל משתתפי התהליך. תהיה בו התייחסות לאיום האיראני, לספינת הנשק האיראנית שנתפסה על ידי צה"ל, ולדו"ח גולדסטון.

 

"משבר? זה לא אמת"

מאז נחיתתו, נתניהו הספיק להתייעץ עם ברק, השוהה באותו מלון, ועד שיבוא לבית הלבן ייפגש בגבעת הקפיטול עם כ-25 סנאטורים: מנהיג הרוב הדמוקרטי, סנאטור הארי ריד, בראש קבוצה של כמה סנאטורים בכירים; ומנהיג המיעוט הרפובליקני, מיטש מקונל, ועמיתיו וכמה סנאטורים רפובליקנים בכירים. ראש הממשלה ייוועד לפגישות אישיות עם יו"ר ועדת הבנקאות, סנאטור כריס דוד, ויו"ר ועדת ההקצבות, דניאל הינאווי, ויקנח בפגישה עם פורום הסנאטורים היהודים ובהם סנאטור קרל לוין - ראש ועדת השירותים המזויינים - וסנאטורית דיאן פיינסטיין, ראש ועדת המודיעין.

 

ברק כבר הספיק לפגוש את יועצה של שרת החוץ קלינטון, דניס רוס, והערב יוועד עם שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, ועם בכירים נוספים במערכת המודיעין האמריקנית.

 מחר המתוכננת לו פגישה עם השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל ועם גורמים נוספים בממשל ובקונגרס. לפנות בוקר ינאם גם שר הביטחון בכנס ה-GA.

 

ראש אגף ההסברה בלשכת ראש הממשלה ויועץ התקשורת של נתניהו, ניר חפץ, ניסה הבוקר למזער נזקים, בעקבות תיאום הפגישה הכושל עם הבית הלבן. בשיחה עם ynet, אמר: "לתאר אווירת משבר, לחצים ישראלים על הבית הלבן ואווירה חמוצה זאת פשוט לא אמת, זה לא נכון. בהנהגת ראש הממשלה, האווירה רגועה, נינוחה, ונערכים ליום מדיני ארוך שבסופו פגישה עם נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה בחדר הסגלגל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לגייס את אובמה. ברק
צילום: גיל יוחנן
ייפגש עם ברק. גייטס
צילום: AP
מומלצים