שתף קטע נבחר

הקיצוץ הרוחבי המכווץ - אושר בוועדה

קיצוץ של 2 מיליארד שקל עליו החליטה הממשלה לפני כחודש צומצם. האוצר נסוג מכוונתו לצמצם את תקציבי הישיבות והמענקים לרשויות המקומיות. הסכום שיקוצץ, מיליארד שקל, יוקצה להתמודדות עם שפעת החזירים ולמערכת הביטחון

קיצוץ הרוחב בתקציב אושר על ידי ועדת הכספים.הקיצוץ אושר הוא בהיקף של מיליארד שקל בלבד – מחצית הסכום עליו החליטה הממשלה בראשית החודש שעבר – 2 מיליארד שקל. 9 חברי הכנסת מסיעות הקואליציה הצביעו בוועדה בעד הקיצוץ, למעט שלי יחימוביץ (עבודה) שהצביעה נגד, יחד עם 5 חברי הכנסת מקדימה, מר"צ והאיחוד הלאומי.

  

 

900 מיליון שקל יקוצצו מיידית, ואילו 100 מיליון יקוצצו בהתחייבויות לזמן ארוך. סכום זה יקוצץ מתקציבי המשרדים והוא מיועד להיערכות מערכת הבריאות להתמודדות עם מגפת שפעת החזירים ולתגבור תקציב מערכת הביטחון למימון צורכי ביטחון שונים, היערכות העורף, השלמת מלאים ומימון מחויבויות אחרות של הממשלה.

 

נראה כי הסכום פחת, בין השאר, לאחר שהאוצר נסוג מכוונתו לקצץ בתקציבי הישיבות ובמענקי האיזון לרשויות המקומיות. ייתכן כי סכום כסף נוסף יבוא על חשבון ההתחייבויות הקואליציוניות שיישומן יידחה לשנה הבאה.

 

ח"כ יחימוביץ, אמרה לאחר האישור ש"התוספת לתקציב הביטחון המנופח באה על חשבון החינוך, הרווחה, הבריאות וביטחון הפנים. פשוט רימו אותנו. סיפרו לנו שמעבירים תקציב לשנתיים, ומאחורי גבנו סגרו ברק ונתניהו ניפוח של הביטחון על חשבון החלשים ביותר״.

 

מהיכן קוצץ הקיצוץ?

אודי ניסן, הממונה על התקציבים באוצר, הסביר כי ההשלמה לקיצוץ המתוכנן, בהיקף של 2 מיליארד שקל, תמומן בדחיית ביצוע תקציבים, בהיקף של חצי מיליארד שקל, על חשבון ההתחייבויות הקואליציוניות. כ-300 מיליון שקל נוספים יבואו מחשבון הרזרבות השונות של המשרדים, והסכום הנותר יגויס עד סוף 2010 מסעיפים שונים של המשרדים על פי הביצוע בפועל; הכוונה היא לעודפי תקציב שלא נוצלו.

 

ניסן הוסיף כי אינו חסיד של קיצוצי רוחב וכי לדעתו מדובר בפתרון דחוק. לדבריו, במקום קיצוץ רוחבי מוטב להגמיש את מבנה התקציב ולשנות את סדרי העדיפויות, כך שההחלטות לא ינוקזו לקוצוץ רוחב שאינו נכון תמיד.

 

כשנשאל ניסן אם אכן היה צורך בתוספת של 1.5 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, הוא השיב כי הנושא נדון והוכרע בפורומים המתאימים של הממשלה. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ משה גפני, (יהדות התורה), שנפגש בראשית השבוע עם הרמטכ"ל, העיר כי הדיונים בפורומים הללו "לא התחילו עם הסכום הזה". בכך רמז כי מערכת הביטחון דרשה תוספת תקציב גבוהה יותר.

  

לא היו מרוצים מהקיצוץ

יישום קיצוץ הרוחב בתקציב, עליו החליטה הממשלה בין יום כיפור לסוכות, התעכב עד כה מאחר שלא נמצא רוב לאישורו בוועדת הכספים, בעיקר מקרב הליכוד ויהדות התורה. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), עמד בראש מתנגדי הקיצוץ במתכונתו המוצעת, וסירב להעמידו על סדר היום של הוועדה. הסיבה העיקרית להתנגדותו של גפני היא הפגיעה שצפוי הקיצוץ להסב לסכומים שהתחייב הליכוד לתת לשותפות בהסכמים הקואליציוניים.

 

גפני הביע את מורת רוח מהקיצוץ, בעיקר בתקציבי החינוך ותקציבי הישיבות. בשיחות שקיים מיד לאחר ההחלטה על קיצוץ הרוחב הציע לשר האוצר, יובל שטייניץ, לממן את צורכי הביטחון ואת ההיערכות לטיפול בשפעת החזירים, בעודפים שהתקבלו מתקציב 2008.  

 


פורסם לראשונה 10/11/2009 10:28

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר יובל שטייניץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים