שתף קטע נבחר

מת דרור שטרנשוס, הפרסומאי שלחם למען החלש

האיש שמתואר בין היתר כ"רוח החיה" מאחורי מרצ ויוזמת ז'נווה, נכנע למחלת הסרטן. בשנים האחרונות עמד בראש ארגון "אג'נדה" לקידום סדר יום חברתי בתקשורת. "הוא איש עם נתינה עצומה", מספרת אשת התקשורת ענת סרגוסטי, שעבדה עמו. חיים אורון: "גם כפרסומאי ולקוח, היינו קודם כל חברים"

דרור שטרנשוס, אחד האישים הבולטים בתנועות השמאל, השלום והצדק החברתי בישראל, הלך לעולמו היום (ד') לאחר שנאבק במשך תקופה במחלת הסרטן. שטרנשוס, בן 52, שהיה במשך שנים רבות פרסומאי, מתואר בידי מכריו כ"רוח החיה" מאחורי מפלגת התנועה החדשה-מרצ, וכן מאחורי יוזמת ז'נבה. בשנים האחרונות כיהן כיו"ר בהתנדבות בארגון "אג'נדה", מרכז ישראלי לאסטרטגיה תקשורתית הפועל לקדם את סיקורם של נושאים חברתיים באמצעי התקשורת ולסייע לארגונים העסוקים בשינוי חברתי לקדם את סדר היום שלהן.

 

אשת התקשורת ענת סרגוסטי, שעבדה לצדו של שטרנשוס בשנים האחרונות, סיפרה ל-ynet על האדם המיוחד שהכירה: "הוא ראיין אותי לפני שנתיים לעבודה ב'אג'נדה', וכך היכרנו. הוא היה חולה אז (המחלה נסוגה ולאחר מכן חזרה - ע.ש.), אך הוא לעולם לא נתפס בעיני כאיש חולה.

הוא לא רוצה שיתפסו אותו ככזה. הוא היה איש מלא חיים, והמחלה הייתה בצד, נספח - אך לא העניין המרכזי. הוא לא הסתיר את הסרטן, אבל לא רצה שיתייחסו אליו באופן מיוחד בגלל זה".

 

סרגוסטי מספרת על איש רב מרץ ופעלים: "הוא היה מגיע איתי לכל מקום - לפגישות עם תורמים, מקדם סדרי יום, פותח דלתות - איש מלא ברעיונות ובעשייה. הוא עבד גם תוך כדי טיפולים ועירויי דם. אף פעם לא ביקש שנקל עליו".

 

שטרנשוס, האיש שלא רצה שיחשבו אותו למסכן, פעל לקידום האינטרסים של האנשים המקופחים. "העניין החברתי בא לו באופן אינטואיטיבי", מספרת סרגוסטי. "הוא איש עם נתינה עצומה - רק רצה לעזור ולקדם אוכלסיות מוחלשות בצורה חכמה, דרך התקשורת". רק אתמול שלח לה אימייל אישי, תגובה למייל ששלחה לו ובו הזמנה לתערוכה. "הוא הביע התלהבות ורצון לבוא", היא מספרת. "ראיתי אותו לפני עשרה ימים בפגישות עבודה בה המצב כבר לא היה טוב, אך הוא היה חד".

 

"נאבק כדי להותיר לילדיו מציאות אחרת"

יו"ר מרצ, חיים אורון (ג'ומס), שהה בבית המשפחה האבלה בהרצליה, וסיפר על האיש שהכיר לא רק כפרסומאי, אלא גם כחבר: "היחסים בינינו לא היו יחסים רגילים בין פרסומאי ללקוח הפוליטיקאי, אלא יחסים בין חברים.

 העיסוק שלו בנושאים שאותם קידם לא היה על תקן של איש מקצוע, אלא מתוך הזדהות מוחלטת עם מה שעשה, כאשר שיא עשייתו היה דווקא בשנתיים וחצי האחרונות, בהן היה חולה".

 

"לא ידעתי מה להעריץ אצלו יותר" מוסיף אורון, "את מאבקו ההירואי במחלה, או את ההתגייסות הטוטאלית למען הנושאים שבהם האמין. הוא כל הזמן אמר שהוא נאבק כדי להותיר לילדיו מציאות אחרת, מתוך ידיעת הסוף הקרב. התנועה החדשה-מרצ זה בעצם הרעיון שלו. הוא היה הרוח החיה מאחורי התנועה, כמו גם ביוזמת ז'נווה. אלה היו פרויקטים שהוא מאוד נתפס אליהם והאמין בהם, וחבל. פשוט חבל".

 

שטרנשוס הותיר אחריו משפחה בת ארבעה ילדים. הוא תרם את גופתו למדע, ולכן לא תיערך לו הלוויה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרור שטרנשוס. לא הסתיר את הסרטן
"הוא היה איש מלא חיים, והמחלה הייתה בצד". ענת סרגוסטי
צילום: שם ברדוגו
"פשוט חבל". חיים אורון
צילום: עופר עמרם
מומלצים