שתף קטע נבחר

אבטחת פרס תתוגבר מחשש להפגנות בארגנטינה

גורם במשלחת הנשיא אמר ל-ynet כי "יש חשש שמפגינים פרו-פלסטינים ינסו לעורר פרובוקציות במקומות אליהם יגיע הנשיא". ייתכן שאחד האירועים יועבר למקום אחר ממה שנקבע מראש

שנה אחרי שמפגינים פרו-פלסטינים קטעו את נאומו של נשיא המדינה בעת הופעה באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה, חוששים עתה גורמים בפמלייתו של שמעון פרס כי ביקורו הנוכחי של הנשיא בדרום אמריקה ישובש שוב על-ידי מפגינים העוינים את ישראל. בשל כך, יש כוונה להזיז את מיקום אחד האירועים בהם אמור הנשיא להופיע בארגנטינה וכן לתגבר סביבו את האבטחה.

 

פרס מבקר בימים אלה בברזיל וביום ראשון הוא צפוי להגיע לארגנטינה. שם, חוששים גורמים בפמלייתו, עשוי נשיא המדינה להיתקל במחזות לא נעימים. גורם במשלחת הנשיא אמר הלילה (יום ה') ל-ynet כי "יש חשש שמפגינים פרו-פלסטינים ינסו לעורר פרובוקציות במקומות אליהם יגיע הנשיא. יכול להיות שבסופו של דבר לא יקרה דבר, אבל אנחנו בהחלט לא נופתע אם זה יקרה".

 

ל-ynet נודע כי בשל החשש הזה יש כוונה לקיים את אחד האירועים בהם אמור הנשיא להופיע בארגנטינה במקום אחר, מכפי שנקבע. הסיבה לכך היא חשש מהפגנה שתתקיים במקום נגד ישראל. "עדיין אין החלטה סופית בעניין, אבל הכיוון הוא בהחלט לשנות את המיקום למקום אחר שאותו ניתן לאבטח בצורה הרמטית יותר", אמר גורם בפמליה.

 

הגורם ציין כי שיקול נוסף אך משני לשינוי

המיקום נעוץ בגידול במספר האנשים שאמורים לבוא ולשמוע את פרס. בשל החשש מהפגנות, אמר גורם בפמליה, תתוגבר גם האבטחה סביב פרס על-ידי המשטרה המקומית. הגורמים ציינו כי המשטרה המקומית בארגנטינה משתפת פעולה באופן מלא עם צרכי האבטחה של הנשיא.

 

לבד מהפגנות רחוב שעשויות לקדם את פניו של פרס, קיים חשש נוסף - קל יותר - גם מהפרעות לנאומיו. עם זאת, אמרו כי "הסיכוי שזה יקרה נמוך מאחר שהאנשים שמשתתפים באירועים נבחרים בקפידה על-ידי הקהילות היהודיות המקומיות", אמרו הגורמים.

 

כך או כך, הפסקת החשמל הגדולה בברזיל עמדה גם אתמול במוקד סדר יומה של התקשורת המקומית. במהלך מסיבת עיתונאים שקיים הנשיא פרס עם נשיא ברזיל, כאשר הגיעה תורה של אחת העיתונאיות הברזילאיות, היא התנצלה בפני פרס על השאלה שעמדה להפנות לנשיא לולה. לא היה מדובר בנושא מדיני או ביטחוני אלא בשאלה שהעסיקה יותר מכל את עיתונאי ברזיל באותו היום - הפסקת החשמל.

 

הפסקת החשמל לא פגעה בסדר יומו של הנשיא, אולם בפמלייתו נערכו לאפשרות שהיא תשבש את לוח הזמנים של הביקור. אנשיו של הנשיא, שאמור להמריא היום לסאו פאולו, חשבו כבר על תוכנית חלופית להמשך הביקור למקרה שהפסקת החשמל בסאו פאולו תימשך. אגב, לפמלייתו של פרס נלווים לא מעט אנשי עסקים מישראל אשר שוהים בעיר, ולדברי אחד הגורמים בפמליה, "הם נאלצו לקיים פגישות לאור נרות".

 

אירוע אחר שאירע מאחורי הקלעים של הביקור היה אי-הזמנתו של אחד מראשי הקהילה היהודית בברזיל לארוחה משותפת של פרס ולולה. הסיבה לכך, לדברי גורמים המקורבים לנושא, נעוצה ככל הנראה במאמר שפרסם האיש על יחסי לולה ונשיא איראן. גורמים בקהילה היהודית אף שקלו להחרים בשל כך את האירוע, אולם הרעיון נגדע בעודו באיבו, בין היתר בעקבות התערבות של גורמים בשגרירות ישראל בברזיל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס. יבקר בארגנטינה
צילום: AP
מומלצים