שתף קטע נבחר

לקראת הפגנות החרדים: אינטל הציבה גדרות תיל

באינטל נערכים למהומות שמתכננים החרדים בשבת במחאה על העבודה במפעל בסופי שבוע, והיום הציבו גדרות תיל מעל לגדרות הברזל. חבר מועצת העיר מיהדות התורה: "על פי ההלכה, אנחנו מחויבים למחות, אחרת נתחיל לאבד את הכיוון". חברת מועצה ממרצ: "זו בושה מספיק גדולה שהם לא עובדים"

ירושלים נערכת לעימות הגדול הבא - אינטל אינסייד או ינטל אינסייד. עוד לא התפזר עשן הפחים השרופים מהמאבק על חניון קרתא, ומלחמות השבת חוזרות לעיר בעקבות פעילות חברת "אינטל" בהר החוצבים בשבתות. יצרנית השבבים לא לוקחת סיכון, ולקראת ההפגנה שמתכננים החרדים לערוך במקום בשבת הקרובה, הציבה היום (ה') גדרות תיל מעל גדרות הברזל מסביב למפעל שלה במקום.

 

החרדים זועמים על כוונתה של החברה להעסיק עשרות עובדים בסופי שבוע במפעל, הקרוב לריכוזים חרדיים. מארגני העצרת, שתתקיים ביום שבת לפני הצהריים, מצפים להשתתפותם של אלפים רבים, בעיקר בזכות שילוב הכוחות הנדיר של העדה החרדית ורבני הזרם המרכזי בציבור החרדי. 

 

באינטל ישראל אישרו בשיחה עם ynet שגדרות התיל הוצבו היום, והוסיפו: "אנחנו עובדים באינטל ירושלים כבר 24 שנים, ופועלים על-פי הצרכים המתחייבים ועל-פי החוק. הסטטוס קוו לא השתנה במהלך כל השנים הללו".


גדרות התיל מסביב למפעל. החרדים דחו פשרה (צילום: חדשות 24)

 

בקרב החרדים סוערות הרוחות. מקורב לח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), התומך בהפגנות, אמר ל-ynet כי "היום זה אינטל ומחר זה קניון מלחה. זה חייב לעצור פה. זה לא יכול להתקדם צעד אחד קדימה. אחרי שראו מה שקרה בירושלים, אינטל לא מבינים שהחרב מונחת על כתפם? אם אינטל יהיו הראשונים, יבואו מפעלים נוספים וינקטו צעד כזה. זה לא יכול לבוא על חשבון השבת, השבת היא מעל זה".

 

מוקדם יותר נפגשו חבר הכנסת מקלב, יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, ומנכ"לית אינטל בלשכתו של ריבלין בניסיון למצוא פשרה, אך ללא הועיל. אנשי מקלב טוענים כי מנכ"לית אינטל הציעה לצמצם את מספר העובדים בשבת ולהעסיק גוי של שבת בשלב מאוחר יותר, אך הבהירו כי פיתרון זה אינו מקובל עליהם.

 

בעקבות ההודעה על הפגנת האלפים הצפויה, נציגי העירייה חלוקים בעמדתם. "אני חושבת שאם יש להם החוצפה להגיד לאנשים לא לעבוד, אז אין פלא שהעיר תבער", אמרה לורה ורטון (מרצ). זו בושה מספיק גדולה שהם בעצמם לא עובדים, שלא יעזו להגיד גם לאחרים לא לעבוד. זו שערורייה, אני מקווה שהם יבינו שלא כדאי להם להיכנס לזה, ומקווה שראש העיר ייתן גיבוי לסדר ושמירה על הזכויות של תושבי העיר לנהל את חייהם כראות עיניהם".

  

חבר מועצת העיר ירושלים, עופר ברקוביץ' (התעוררות-ירושלמים), טען שכדי לפתח את העסקים בירושלים יש לאפשר את פתיחת המפעל. "אם המגזר הפרטי רוצה לפעול בשבת, יש לאשר לו את זה. ירושלים, כעיר שחרתה על דגלה את קידום הכלכלה והתעסוקה, חייבת להיענות לצרכיו כדי לאפשר פריחה והקמת חברות נוספות בעיר. 'התעוררות' סבורה שיש להתחשב בצורכי הציבור הדתי הגדול בירושלים, אך במקרה זה - מיקום המפעל מאפשר הגעה מחוץ לעיר, ואינו נמצא סמוך לשכונה חרדית. צריך להמשיך ולדבוק בתפישה שלפיה כל אחד יחיה בהתאם לצרכיו".

 

מנגד, חבר מועצת העיר עו"ד הרב שלמה מליק (יהודה התורה), אמר כי "מי שפתח את המאבק הם אינטל, כנראה בעקבות אווירה אצל החילונים של 'בואו, יש הזדמנות' אחרי מאבק החניון. על פי ההלכה אנחנו מחויבים למחות, אחרת נתחיל לאבד את הכיוון. החרדים לא מתערבים בבית של כל אחד ומה הוא יעשה, בסך הכל רוצים פרהסיה יהודית, כי אין יהדות אחרת. כמו שצריך לשמור על תחבורה ציבורית וקניונים, כך גם החניונים, ובירושלים זה חמור פי כמה. אני מקווה שהמחאה תעזור, ושגם אינטל העולמית תבין ששכרה ייצא בהפסדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכניסה למפעל. "היום זה אינטל, מחר מלחה"
צילום: חדשות 24
ירושלים בוערת, הסיבוב הקודם
צילום: רויטרס
מומלצים