שתף קטע נבחר

האם הוועדה לאיתור יועמ"ש עומדת בפני פיזור?

חברי הוועדה מטיחים זה בזה האשמות ולא מצליחים להגיע להסכמה. שופט העליון בדימוס מישאל חשין נחלץ להגן על יו"ר הוועדה תיאודור אור ואמר כי "הוא היחיד שאין לו אינטרס"

בעקבות המבוי הסתום שאליו נקלעה הוועדה לאיתור יועץ משפטי לממשלה, שאמורה לאתר שלושה מועמדים מוסכמים על לפחות ארבעה חברי ועדה מתוך חמישה, נשמעים כבר קולות שלפיהם אם בימים הקרובים לא תגיע הוועדה להסכמה, הרי שהם יחזירו את המנדט שניתן להם לשר המשפטים ולראש הממשלה.

 

המבוי הסתום אף הוביל לחילופי האשמות בין חברה הוועדה, כאשר כל צד מטיל על הצד השני את הסיבות לאי ההסכמה. מצד אחד ניצבים יו"ר הוועדה,

שופט בית המשפט העליון בדימוס תיאודור אור, יחד עם פרופ' אייל בנבנישתי, התומכים במועמדים המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, מנהל בתי המשפט משה גל, עו"ד צביקה אגמון ופרופסור דפנה ברק-ארז.

 

מן העבר השני ניצבים נציג הכנסת, ח"כ יריב לוין, ונציב הממשלה, משה נסים. השניים תומכים בשופט בית המשפט המחוזי נועם סולברג ובעו"ד יהודה ויינשטיין.

 

אור ובנבנישתי מטילים וטו בשלב זה על ויינשטין וסולברג. גורם בוועדה הסביר כי לטענתם, אם אחד מהשניים יוצג כמועמד לממשלה, בטוח שהוא ייבחר. אור מתנגד לבחירה בהם מפני שהוא סבור שהם קרובים לגורמים פוליטיים ולכן אינם יכולים לכהן כיועצים משפטיים.

 

האם רשימת המועמדים תיפתח מחדש?

גורם בוועדה תקף היום את השופט אור ואמר כי הוא "אינו מנסה לחשוב על מועמדים אחרים אלא רק רוצה את המועמדים שלו. זה לא ייתכן שהוא יטיל וטו על מי שאינו נמנה בין המועמדים אותם הוא עצמו הציע".

 

ל-ynet אף נודע כי אור מגלגל בימים האחרונים רעיון שלפיו רשימת המועמדים תיפתח מחדש וייכנסו שמות חדשים שמהם יהיה ניתן לבחור מועמדים מוסכמים. גם על על רעיון זה מותח הגורם ביקורת ואומר כי "במקרה כזה אותם 11 מועמדים שיש עכשיו יהיו מושפלים ויקללו את היום שבו הם היו מועמדים. זה לא ראוי להתנהג בצורה כזו. צריך לבחור מתוך ה-11 הקיימים".

 

גורם אחר בוועדה אמר כי אור אינו רוצה לבחור נציג "מטעם" הממשלה כדוגמת ויינשטיין וסולברג,

כיוון שאז אותו יועץ ירגיש את עצמו חייב לממשלה. גם שופט בית המשפט העליון בדימוס, מישאל חשין, מגן על אור בשיחה עם ynet. "אני חושב שועדת שמגר יצרה מלכוד כאשר צריך רוב של ארבעה מתוך חמישה. המלכוד עלול להביא לתוצאות ההפוכות. השופט אור הוא היחיד שאין לו אינטרס בעניין בניגוד ללוין ונסים שלהם יש אינטרס".

 

בעקבות המבוי הסתום כבר מדברים בקול על האפשרות שהוועדה תפוזר. גורם בוועדה אמר כי אור אינו מעוניין בכך ואף ניהל אמש שיחות עם כמה חברים בוועדה כדי למנוע זאת. עדיין, אם חברי הוועדה לא יצליחו להגיע להסכמות בימים הקרובים, ישנה אפשרות סבירה שיחזירו את המנדט לממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
השופט בדימוס אור. מנסה למנוע פיזור
צילום: דן בלילטי
צילום: חיים צח
השופט בדימוס חשין. "ועדת שמגר יצרה מלכוד"
צילום: חיים צח
מומלצים