שתף קטע נבחר

עריקאת: מגייסים תמיכה בינלאומית בכינון מדינה

ראש צוות המשא ומתן ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, אומר בראיון לעיתון "אל-איאם" כי הרשות מגייסת תמיכה בינלאומית בהכרזה חד-צדדית על מדינה: "כל מדינות ערב תומכות ברעיון ונבחר במועד המתאים להעלות את הסוגיה במועצת הביטחון"

האם הרשות הפלסטינית מתקדמת לעבר פתרון חד-צדדי של הקמת מדינה בתמיכה בינלאומית? ראש צוות המשא ומתן ברשות, סאיב עריקאת, אמר היום (שבת) בראיון לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" שהרשות הפלסטינית מגייסת תמיכה בינלאומית בהכרזה על מדינה: "הרעיון ברור ומובן. עכשיו אנחנו מניעים אותו".

 

לדברי עריקאת, ההנהגה הפלסטינית מתכוונת לגייס תמיכה לקראת פנייה למועצת הביטחון על מנת לקבל הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בקווי יוני 67', שבירתה ירושלים המזרחית. הוא הוסיף כי ההחלטה שהתקבלה בישיבת ועדת המעקב הערבית ליוזמת השלום הערבית בעניין הזה היא בבחינת "הישג כביר חסר תקדים תוך קונצנזוס בין-ערבי ברעיון הזה".

 

עריקאת גילה כי הוא דן ברעיון מספר פעמים עם האמריקנים והאירופים: "כדי לחסום את הדרך בפני התוכניות החד-צדדיות של ישראל וההתנחלויות, העולם צריך לומר שהוא מכיר במדינת פלסטין בקווי 67' שבירתה ירושלים המזרחית. בדרך זו, ההתנחלויות והצעדים החד-צדדיים יהפכו לחסרי משמעות ולא יהיה בהם משהו מחייב והם לא יקנו זכות".

  

עריקאת סיפר שדן ברעיון עם יותר מפעם אחת עם בני שיחו בארצות הברית ובאירופה, ולדבריו הנשיא אבו מאזן העלה את ההצעה בשיחות עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון וגורמים ברוסיה, וכולם הגיבו בחיוב להצעה. אבו מאזן, כך לדבריו, ימשיך לגייס תמיכה ברעיון בסוף השבוע בביקור באמריקה הלטינית ובאירופה. "הקשרים עם האירופים והאו"ם נמשכים בעניין זה. כל מדינות ערב תומכות ברעיון ונבחר במועד המתאים להעלות את הסוגיה במועצת הביטחון", אמר עריקאת.

 

הבוקר דיווח "א-שרק אל-אווסט", כי בכירים בממשל האמריקני אמרו כי וושינגטון אינה מעוניינת עוד ללחוץ על ישראל והפלסטינים לפתוח במשא ומתן

 לפני ששני הצדדים יהיו מוכנים לכך. "אנחנו מעדיפים להמתין מאשר להזדרז להביא למשא ומתן שייכשל", הסבירו אותם בכירים.

 

השבוע הביעו גורמים ברשות הפלסטינית אכזבה מכך שישראל החליטה כביכול להתמקד בערוץ הישראלי-סורי, ולזנוח את אופציית המשא ומתן עמם. גורם ברשות אמר ל-ynet כי הפלסטינים קיבלו משתי מדינות ערביות ומגורמים אירופים מידע, לפיו ישראל הגיעה להבנות עם הממשל האמריקני שבתקופה הקרובה יתמקד המאמץ המדיני בהחייאת המסלול הישראלי-סורי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עריקאת
צילום: AFP
קיבל תמיכה ברעיון ממזכ"ל האו"ם
צילום: AFP
מומלצים