שתף קטע נבחר

סקר: האלימות מטרידה יותר מהשחיתות

"מדד החוסן החברתי" מצביע על חשש מהאלימות הגואה וגם על עלייה בדאגה מהעתיד הכלכלי. 62% מהישראלים חוששים שלא יוכלו להזדקן בכבוד, 60% מוטרדים שיהיו תלויים כלכלית באחרים - מדובר בעלייה לעומת שנים קודמות

האלימות יותר מטרידה מהשחיתות והעוני: מקרי הרצח הרבים והאירועים האלימים, גרמו לכך שהפשיעה האלימה הפכה לנושא שהכי מטריד את הישראלים. כך עולה מ"מדד החוסן החברתי" לשנת 2009, שיוצג השבוע בכנס שדרות לחברה במכללת ספיר. בנוסף, חלה עלייה חדה באחוז הישראלים החוששים שלא יוכלו לפרנס את משפחתם בעתיד ומאלו שמוטרדים שלא יוכלו להזדקן בכבוד. 

 

בסקר שנערך השנה עולה, כי 81% מהישראלים אמרו כי נושא האלימות בחברה - הוא הנושא המפריע ביותר, זאת לעומת 73% בשנת 2008. מהמקום הראשון ירד נושא השחיתות, שאמנם רשם עלייה קלה מ-79% אשתקד ל-80% השנה. למקום השלישי זינק העוני והפער בין עניים ועשירים - 79% בשנת 2009, לעומת 61% בשנה קודם לכן. המאבק המתמשך עם הפלסטינים עומד במקום הרביעי בדירוג הנושאים המפריעים להתגאות במדינת ישראל, עם 71% השנה לעומת 74% במדד הקודם.

ויש גם נתונים אופטימיים: 62% מהישראלים גאים במדינת ישראל, לעומת 52% בסקר שנערך ב-2008 ו-53% סבורים שהמדינה תמיד תגן עליהם, לעומת 42% בלבד בסקר קודם. 53% סבורים כי ישראל היא במידה רבה ובמידה רבה מאוד מדינה שתמיד תגן עליהם ועל משפחתם. מנגד, רק 35% מהנשאלים בסקר סבורים שישראל היא במידה רבה ובמידה רבה מאד מדינה שמבטיחה עתיד טוב לילדים. 74% אמרו שלא יעזבו את הארץ, גם אם יהיו להם אמצעים לכך. לעומת זאת, 68% חושבים כי המדינה שלישראלים הכי טוב לחיות בה היא ישראל - לעומת 79% שחשבו כך בשנה שעברה. 

 

71% חוששים שלא יוכלו לחסוך בעתיד

המצב הכלכלי מטריד וגם פוגע ברבים. על-פי הנתונים, 21% מהישראלים אמרו כי מצבם הכלכלי מאפשר להם לחיות במצב גרוע מאוד או רק לשרוד ולעבור איכשהו את החודש. הסכום הדרוש לקיומה של רמת חיים מינימלית, כך על-פי המדד, הוא 8,319 שקלים נטו לחודש בממוצע. 20% מהנשאלים בסקר מצהירים כי ההכנסה הכספית של משפחתם, מאפשרת להם רמת חיים נמוכה או נמוכה בהרבה מרמת חיים סבירה. הסכום החודשי הנתפס כסכום הדרוש לקיומה של רמת חיים סבירה הוא כ-12,754 שקלים לחודש בממוצע. 7% הגבילו במהלך השנה האחרונה את חשבון הבנק, ול-6% ניתקו את קו הטלפון - מדובר בנתונים שכמעט לא השתנו לעומת השנה שעברה.


 

ומה עוד מטריד את הישראלים? 71% חוששים שלא יוכלו לחסוך כסף לעתיד. מדובר בעלייה של 10% משנת 2008 ו-24% משנת 2007. האפשרות שלא יוכלו להזדקן בכבוד מטרידה 62% מהישראלים, לעומת 57% אשתקד ו-47% שנה קודם לכן. גם אחוז הישראלים המוטרד כי יהיו תלויים כלכלית באחרים זינק בשנה האחרונה מ-50% אשתקד ל-60% ב-2009. עוד נתון מדאיג הוא ש-59% מהישראלים חוששים שלא יוכלו לפרנס את משפחתם בעתיד, זאת לעומת 51% שהשיבו בחיוב על השאלה בשנה שעברה. לעומת זאת, יש נתון שהוא אולי מעודד - 64% סבורים שהמדינה מאפשרת לתושביה לקבל טיפול רפואי סביר במידת הצורך.

 

לא סומכים על המפלגות - סומכים על המשפחה

ועל מי אנחנו לא סומכים? במקום הגרוע ביותר נמצאות השנה המפלגות, עם 42% מכלל הציבור שאינם סומכים עליהן, בהשוואה ל- 36% בשנת 2008 ו-46% ב-2007. אחריהן נמצאת המשטרה, ש-41% מהציבור לא סומכים עליה, לעומת 46% אשתקד ו-42% שנה קודם לכן ההסתדרות נמצאת במקום השלישי עם 39%.

 

38% לא סומכים על הרשות המקומית, בהשוואה ל-40% בשנת 2008 ו-48% בשנה שקדמה לה. 38% לא סומכים או על אמצעי התקשורת, לעומת 40% בשנה שעברה ו-42% לפני שנתיים. מצב הבנקים הורע בשנה האחרונה - מהמקום השמיני הם עלו למקום החמישי בחוסר האמון הציבורי. 37% אינם סומכים עליהם.

 

מנגד, 82% סומכים על המשפחה והחברים, נתון זהה לזה של השנה שעברה. 60% סומכים על צה"ל ומערכת הביטחון בשנה האחרונה, לעומת 56% ב-2008 ו-45% שנה קודם לכן.

 

נשיא כנס ישראל-שדרות לחברה, אלוף (מיל') עוזי דיין, אמר: "על הנהגת המדינה לפעול מיד לקידום פעולות הצלה חברתיות-כלכליות. כדי לנצח במערכה שלפנינו: מתקפת טרור ורקטות על אזרחי המדינה, איום גרעיני איראני ומסע שמטרתו להביא לדה-לגטימציה של ישראל, לא יספיק צבא חזק ומאומן, צריך גם חברה חזקה ומלוכדת".

 

מדד החוסן החברתי 2009 נערך השנה במהלך חודש אוקטובר, והוא מבוסס על הסקרים שנערכו בנובמבר בחמש השנים האחרונות, למעט הבדלים קלים, באפיונו ובהרכב השאלון. המדגם השנה נערך באמצעות 555 ראיונות טלפוניים, בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. הראיונות נערכו בעברית, רוסית וערבית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יותר חוששים שלא יזדקנו בכבוד. ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי
סומכים על צה"ל
צילום: AP
לא סומכים על המפלגות
צילום: גבי מנשה
מומלצים