שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  החזרת חוזרת: תוך חודשיים - 102 איש נדבקו

  התפרצות מחודשת של מחלת החזרת, בעיקר בריכוזים חרדים בירושלים. רק בחודשיים האחרונים נדבקו 102 איש - פי 10 ממספר המקרים ב-2008 כולה. מומחה למחלות זיהומיות: "יש בישראל כיסים של אוכלוסייה לא מחוסנת, לא רק בקרב דתיים, אלא גם בצפון תל אביב". מש' הבריאות: "פועלים לחסן בני 21 ומעלה שלא חוסנו"

  האם החזרת חוזרת? בחודשיים האחרונים נרשמה התפרצות של מחלת החזרת, בעיקר בריכוזים חרדים בירושלים, אך גם במקומות נוספים בארץ. מחודש ספטמבר הופיעו בישראל 102 מקרים, לעומת 10 מקרים בלבד ב-2008 כולה.

    

  לפי החשד, הנגיף הגיע לישראל מארצות הברית. מדיווחי המרכז האמריקני לבקרת מחלות, נדבקו במחלה כבר כ-180 בני אדם. עם זאת, לא לגמרי ברור אם ההדבקה ארעה בישראל או בארצות הברית. רובם המכריע של הנדבקים בישראל הם מאזור ירושלים ומהמגזר החרדי. רובם של החולים נעים בין גילאי 20 עד 40.  

   

  "ההדבקה - כמו אש בשדה קוצים"

  "זו מחלה שעדיין לא נכחדה", אומר ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. "כשמאתרים הדבקה, מתבצעת חקירה אפדימיולוגית ומאותרים אנשים שאינם מחוסנים ובאו במגע קרוב עם החולים. לשכות הבריאות פועלות לחסן אותם. עם זאת, מדובר במחלה הרבה פחות מדבקת ממחלת החצבת".  

   

  בין 92% ל-95% מהתינוקות והילדים בישראל מחוסנים נגד המחלה. החיסון ניתן בשתי מנות בגיל שנה ובגיל שש. החיסון ניתן בארץ משנת 1988 ובמקומות שבהם היתה
  תחלואת החזרת מ-2003
  שנה מספר נדבקים
  2009 102 (עד כה)
  2008 10
  2007 6
  2006 8
  2005 104
  2004 17
  2003 13
    התפרצות, פועלים במשרד הבריאות לחסן אוכלוסיות בגיל 21 ומעלה שלא חוסנו בילדותם. עם זאת, ההנחה היא כי מבוגרים שנולדו לפני שנת 1957 הם בעלי חסינות טבעית ונדבקו בעבר במחלה ולכן לא מחסנים אותם.

    

  "חזרת היא מחלה ויראלית", מסביר ד"ר דודי גרינברג, מומחה למחלות זיהומיות מבית החולים "סורוקה", וראש החברה הישראלית לרפואת ילדים קלינית. "הווירוס פוגע בבלוטות הרוק ויוצר דלקת. בלוטות הרוק מתנפחות ומכאן זכתה המחלה לשמה. הווירוס פוגע בבלוטות מפרישות. הוא עלול לפגוע בלבלב ובאשכים ולגרום לחוסר פוריות בעיקר אצל בוגרים. הוא עלול גם לגרום לסיבוכים נוספים, עד למוות. אין תרופה נגד הווירוס, ולכן צריך למנוע הדבקה באמצעות קבלת חיסון".  

   

  ד"ר גרינברג מסביר כי ההדבקה נעשית באמצעות רוק ואף באמצעות עיטוש. "אנחנו יודעים שיש בישראל כמה כיסים של אוכלוסיה לא מחסונת. לא רק אוכלוסיה חרדית או דתית, אלא אף אוכלוסיה בצפון תל-אביב. כשהיתה מגיפת חצבת היו לא מעט מקרים בצפון תל-אביב ויש סיכוי שתהיה שם גם חזרת. ההדבקה במחלה היא כמו אש בשדה קוצים, כשאחד נדבק כל מי שמסביבו ואינו מחוסן נדבק גם הוא".  

   

  ד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל האיגוד לרפואת ילדים, קורא להורים להקפיד על מתן החיסונים לילדיהם. "אנחנו חוזרים ומדגישים בפני ההורים את חשיבות מתן חיסוני השגרה לפעוטות. לו שיעור המחוסנים נגד חזרת לא היה כמעט  מושלם, היינו עומדים כעת לא בפני התפרצות קטנה וממוקמת, אלא בפני קטסטרופה: התפרצות חזרת הדומה לשפעת חזירים. ההחלטה לא לחסן פוגעת לא רק בפעוט שנמצא בסכנת הדבקה, אלא בכל החברה, שהחוסן שלה מפני התפרצויות כאלה טמון בעובדה שרובה מחוסנת".  

   

  במהלך 2008 נרשמה בארץ התפרצות של מגיפה ויראלית אחרת - החצבת. מעל 1,000 בני אדם נדבקו, תחילה בריכוזים חרדים ומאוחר יותר במקומות שונים ברחבי הארץ.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוב הנפגעים - בין גילאי 20 ל-40
  צילום: Index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים