שתף קטע נבחר

קבלת פנים מרוקאית ללבני: הפגנות ואיומי טרור

פעילי מפלגות איסלאמיות במרוקו מתכוונים למחות על בואה של יו"ר האופוזיציה בשבוע הבא - וקוראים לעצור אותה. במשרד החוץ חוששים מתביעות בגין המבצע בעזה, ומומחים ישראלים מזהירים: גם איום הטרור על הפרק

דריכות ועצבנות מורגשות בקרב החוגים האיסלאמיים במרוקו לקראת ביקורה של יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בשבוע הבא: המפלגה האיסלאמית וארגוני זכויות אדם בממלכה מתכננים לקיים הפגנה בעיר טנג'יר ביום חמישי הקרוב, בשל חלקה של שרת החוץ לשעבר במבצע "עופרת יצוקה".

 

יו"ר ועדת יחסי החוץ בבית הנבחרים המרוקני וחבר הפרלמנט מטעם מפלגת "הצדק והפיתוח" האיסלאמית, סעד א-דין אל-עותמאני, קרא לעצור את לבני - שתגיע למרוקו לצורך השתתפות בכנס מכון "אמדאוס" למדינות הים התיכון - ברגע נחיתתה שם.

 

אל-עותמני הסביר: "אנו דוחים את ביקורה של לבני או של כל נציג רשמי של הישות הציונית בארצנו, במיוחד לאחר שהעצרת הכללית של האו"ם אישרה את דו"ח גולדסטון המגנה את אותה ומאשים את בכיריה - המבוקשים בבתי הדין של מדינות אירופה - בביצוע פשעי מלחמה בעזה".

 


לבני. נתונה לאיומים משפטיים וביטחוניים (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

המחלקה המשפטית של משרד החוץ בדקה את האפשרות כי עם הגעתה למרוקו, יגישו ארגונים פרו-פלסטינים תביעה נגד לבני על חלקה במבצע ברצועה. הבחינה נערכה לאחר שבתקשורת המרוקנית פורסמו ידיעות שלפיהן הליך שכזה הולך ומתגבש שם נגד יושבת ראש האופוזיציה.

 

דובר משרד החוץ, יוסי לוי, אמר ל-ynet: "אנחנו מכירים את הנושא ורואים בו חלק מהמגמה העולמית לנסות ולפגוע בבכירים ישראלים באשר הם מבחינה משפטית ותדמיתית. אנחנו נערכים לכל אפשרות, אולם אין בכוונתנו להמליץ לגברת לבני שלא לנסוע ולקיים את תוכניותיה במרוקו".

 

על הכוונת של ארגוני הטרור?

וכאילו לא די באווירה העכורה ממילא המלווה את ביקורה של לבני במרוקו בזירה המשפטית והדיפלומטית -  שיגרו חוקרי המכון למדיניות נגד טרור של המרכז הבינתחומי בהרצליה מכתב לשירות הביטחון הכללי וללבני עצמה, בו הם מתריעים כי ארגוני טרור מאיימים לפגוע בה בעת שתשהה בממלכה.

 

במכתב, שעליו חתום ד"ר בועז גנור, מנכ"ל המכון למדיניות נגד טרור, נכתב כי אחד החוקרים, העוקב אחר פורומים של תנועות הג'יהאד העולמי באינטרנט, איתר לאחרונה איומים לפגוע בלבני בשבוע הבא. כמה מן הגולשים אף קראו "לחטוף את ראשה של השפלה הזו".

 

ד"ר גנור הסביר במכתבו כי הפורום, המכונה "אל-פלוג'ה", נחשב לאחד המרכזיים בקרב פעילי הג'יהאד העולמי. הפורום מתעדכן

באופן שוטף ומפרסם חומרי תעמולה של ארגוני הטרור. לדבריו, פועל הפורום מריאד, בירת סעודיה - זאת, ככל הנראה ללא היתר מהשלטונות, בהתחשב בכך שהוא גדוש בגילויי עוינות כלפי משפחת המלוכה הסעודית.

 

יחד עם זאת, ניסו במשרד החוץ להרגיע את תמונת המצב המתוחה. גורמים שם ציינו: "ההערכה שהתגבשה היא שאין סכנה ממשית למבוכה ליושבת ראש האופוזיציה". יחד עם זאת, בהתחשב באיומים באתרי האינטרנט האיסלאמיים - תתוגבר ככל הנראה האבטחה סביב לבני בעת שהותה במרוקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פעילי טרור. סימנו את יו"ר האופוזיציה
צילום: איי פי
מומלצים