שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הבית הלבן במבוכה: זגזוגי קלינטון פגעו בתהליך

  גורמים המקורבים לנשיא אובמה אמרו למגזין אמריקני כי פעמיים חשפה מזכירת המדינה בפומבי, דברים שבבית הלבן העדיפו להגיד לישראל ולפלסטינים בשיחות סגורות. במחלקת המדינה טוענים שהבעיה היא בעצות המנוגדות שקלינטון מקבלת

  הזגזוגים ופליטות הפה של מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, בעיקר בנושא הישראלי-פלסטיני, גורמים לזעם במזרח התיכון ולסיבוכים בקידום תהליך השלום - כך אמרו אתמול (יום ג') גורמים בבית הלבן למגזין "ניו-רפבליק". 

   

  לדברי הגורמים, בחודש מאי דרשה קלינטון מישראל באופן פומבי הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות "כולל הבנייה בתוך ההתנחלויות כחלק מהגידול הטבעי שלהן".

   הדברים גרמו למבוכה בקרב מעצבי המדיניות האמריקנית בסוגייה הישראלית-פלסטינית, שלא היו מוכנים בשלב כה מוקדם של נשיאות אובמה, להינתק בצורה פומבית מהמדיניות שהייתה נהוגה בתקופת בוש. למרות זאת, אובמה חש לעזרתה של קלינטון וחזר על הצהרתה כעבור כמה ימים - דבר שהחל את העימות הפומבי בין ארה"ב לישראל.

   

  הזגזוג הבא של קלינטון בהקשר הישראלי-פלסטיני בא ב-31 באוקטובר. במסיבת עיתונאים בירושלים עם ראש הממשלה, הצהירה מזכירת המדינה שבנימין נתניהו ביצע ויתורים "חסרי תקדים" בנושא הקפאת הבנייה. הדבר עורר זעם רב בקרב הפלסטינים ובעולם הערבי, ועורר אצלם את החשש שארה"ב נסוגה מהדרישה להקפאה מוחלטת של הבנייה ביהודה ושומרון. דבריה של קלינטון חייבו אותה "להתקפל" במהירות וכבר בביקורה במרוקו כמה ימים אחרי, היא הצהירה שאין כל שינוי במדיניות האמריקנית.

   

  זה לא היא, זה היועצים

  בבית הלבן סבורים שזגזוגיה של קלינטון חושפים בפומבי, דברים שמעצבי המדיניות האמריקנית מעדיפים לומר לצדדים בשיחות סגורות. הפיכת הדרישה של הממשל מישראל להפסיק את הבנייה לפומבית, פעלה כבומרג וחיבלה בסופו של דבר במאמץ האמריקני להביא את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן, לפני שישראל מקפיאה את הבנייה. היא גם פגעה קשות באמינותו של אובמה בקרב הישראלים.

   

  פליטת הפה השנייה של קלינטון, שביטאה את הנסיגה האמריקנית מדרישותיה בסוגיית ההתנחלויות, באה לאחר שהבינה שנתניהו לא יוכל לעמוד בה מעשית ופוליטית. לדברי הגורמים, צוות המזרח התיכון בבית הלבן עסק במשך כמה ימים אחרי דבריה של קלינטון במיזעור הנזקים שגרמה.

   

  לאורך הקריירה הפוליטית שלה, נחשבה קלינטון לאישיות מחושבת ואחראית ולתלמידה שקדנית בנושאים שבתחום אחריותה. מזכירת המדינה נחשבת גם לאישיות אהובה הן בשיחות פנימיות והן במפגשים בחו"ל בזכות הקסם האישי והחום שהיא מפגינה.

   אלו היו הסיבות המרכזיות לרצונו של אובמה למנותה לתפקיד. לכן, לא ברור אם דבריה נאמרים במכוון או שמדובר באמת בפליטות פה.

   

  לגורמים המקורבים למתרחש במחלקת המדינה יש השקפה אחרת על הדברים. אחד מהם אמר בשיחה עם ynet כי הזגזוגים של קלינטון "לא נגרמים באשמתה, אלא באשמת העוזרים שלה. היא מקבלת עצות מנוגדות לפני שהיא יוצאת למסיבות עיתונאים, זה מקור הבעיה. היא צריכה להיות חכמה מספיק כדי לדעת מה לעשות כשהיא מקבלת עצות מנוגדות".


  פורסם לראשונה 17/11/2009 23:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  קלינטון. מבוכה בבית הלבן
  צילום: AP
  חש לעזרה. אובמה
  צילום: AP
  מומלצים