שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ראש בראש: כל תוכנות הניווט הישראליות ל-iPhone

  ה-iPhone עדיין לא הושק בישראל אבל שוק תוכנות הניווט למכשיר כבר גועש. כבר כיום קיימות שלוש תוכנות ניווט עבריות שמתחרות על ליבו של הלקוח. בדקנו אותן זו מול רעותה

  האייפון עדיין לא מופץ רשמית בישראל אבל שוק תוכנות הניווט לטלפון החכם מבית אפל - כבר גועש. עוד בטרם ההשקה של המכשיר בארצנו, קיימות כבר שלוש תוכנות ניווט שמתחרות על ליבו של הלקוח.

   

  לאלטרנטיבות הניווט, נוספו ממש לאחרונה, המפות של חברת גוגל, שזכו בגירסת ה-iPhone האחרונה למיפוי מלא

   ובעברית של רחובות בישראל, ובניית מסלול הליכה או ברכב (ללא ניווט קולי).

   

  ימים בודדים לפני שהנייד של אפל צפוי לנחות בישראל, לקחנו את התוכנות לנסיעת מבחן וחזרנו עם מסקנות שימוש והתאמה של סוג תוכנת הניווט לסוגי המשתמשים השונים.

   

  תוכנת הניווט WAZE

  את WAZE ניתן להוריד בחינם מחנות התוכנות של אפל. בגרסתה החדשה היא מציגה מפה מפורטת יותר עם קישור לנקודות עניין דרך שירות החיפוש של חברת גוגל, ועומסי תנועה המעודכנים בצורה קבועה על סמך משתמשי התוכנה האחרים.

   

  בסיס התוכנה מתעדכן על ידי המשתמשים שממפים למעשה את המדינה וכבישיה. נכון לכתיבת שורות אלה, מרבית המדינה כבר ממופה אך המפה עדיין לא הגיעה לרמת דיוק של 100%.

   

  זמן הורדת התוכנה קצר (תופסת כ-15 מגה) וכמו כן ניתן להוריד את המפה המלאה דרך התוכנה, ובכך לחסוך תעבורת נתונים של הורדת המפה בזמן אמת. יש לציין שבכדי לקבל עדכוני תוכנה, חובה להיות מחוברים באופן רציף - והדבר זולל את חבילת הגלישה.

   

  הנקודה החשובה ביותר בתוכנה שהיא חינמית לחלוטין, כולל שירותי התנועה, דבר שהופך אותה להיות האלטרנטיבה הטובה ביותר למשתמשי ה-iPhone שמחפשים ניווט מזדמן ושנוסעים בכבישים עם עומסי תנועה כבדים.

   

  יתרונות: מפה שמתעדכנת באופן שוטף על ידי משתמשים, עדכוני תוכנה, חינם

  חסרונות: עלויות של תעבורת נתונים, מפה לא מדוייקת ואזורים לא ממופים ב-100%.

  השורה התחתונה: מצויינת למנווט שתקוע בפקקים ומנווט באופן מזדמן.

   


   

  GPS איתוראן

  את תוכנת הניווט של איתוראן ניתן להוריד מהחנות תוכנות של אפל בעלות של 95$ שהם כ-360 ש"ח. בתוכנת הניווט של איתוראן יש מפות מלאות ואין כל צורך להתחבר לשרת נתונים. מפת התוכנה עשירה מאוד וצבעי המפה מרשימים ונוחים לניווט.

   

  התוכנה שוקלת כ-315 מגה והיא כוללת מפות מעודכנות של ישראל (כולל הקטע הצפוני החדש של כביש 6) ונקודות עניין בתלת ממד. זמן ההורדה של התוכנה מהחנות של אפל ארוך יחסית, ולמרות רוחב פס אינטרנט של חמישה מגה ביט הוא נמשך כ-30 דקות.

   

  קובץ ההתקנה גדול, מאחר שהחבילה מגיעה עם שתי מפות של ישראל: אחת באנגלית ואחת בעברית, ובנוסף, התוכנה כוללת מגוון הוראות קוליות בעברית, כאשר הקולות מצחיקים בחלקם.

   

  הניווט באמצעות התוכנה ידידותי והיא בעלת דיוק מצויין (למרות חולשתו של רכיב ה-GPS במכשיר ה-iPhone). נקודות העניין בתוכנה מפורטות, ומציגות תיאור מלא של מסעדות ומלונות ודירוג המבוסס על אתר מפה.

   

  יתרונות: ניווט מדוייק ואינטואיטיבי, נקודות עניין רבות ומדורגות

  חסרונות: עלות התוכנה ביחס למתחרותיה

  השורה התחתונה: הטובה ביותר למשתמש המקצועי שמנווט והרבה.

   


   

  פלאפון Navigator

  את התוכנה של פלאפון ניתן להוריד כרגע בחינם מחנות האפל סטור של חברת אפל, ללקוחות כל החברות ולניסיון של 30 יום. לקוחות פלאפון יקבלו גם דיווחי תנועה.

   

  התוכנה שמבוססת על שירות המפות של חברת טלאמפ, מציגה מפה יחסית רזה ופחות גרפית. התוכנה היא מבוססת שרת, מה שאומר שהמפה לא יושבת מקומית על המכשיר, ואת כל הנתונים יש להוריד מהשרת.

   

  נכון להיום עוד טרם נמסר לגבי תמחור השירות של פלאפון, כאשר קיימות שתי אפשרויות חיוב: האחת, שהתוכנה תהיה חלק מחבילת ה-iPhone בהשקתו בישראל, והשנייה באמצעות תעריף חודשי.

   

  נכון לרגע כתיבת שורות אלה הורדת המפות איטית, ותהוכנה צורכת תעבורת מידע בכל חישוב מסלול ניווט. ראוי לציין, שבחינת התוכנה נעשתה על גבי מכשיר iPhone שפועל ברשת orange, ויכול להיות שבעיות האיטיות נעוצות בכך.

   

  נקודות העניין, לעומת זאת, מופיעות בצורה טובה מאוד בחלקה התחתון של המפה, וניתן למצוא על גביה נקודות עניין מגוונות - כולל מרכזי השירות של פלאפון. 

   

  יתרונות: מפה שמתעדכנת באופן סדיר, ממשק נוח של נקודות עניין על המפה

  חסרונות: ענייה מבחינה גרפית, טעינת המפות איטית.

  בשורה התחתונה: אלטרנטיבה טובה, רק במידה והיא תחולק חינם במסגרת חבילת ה-iPhone של פלאפון

   


   

  מפות גוגל

  אחד מהחידושים של השבועות האחרונים היא תוספת הרחובות בעברית למפות של חברת גוגל המובנות במכשיר. המפות של חברת גוגל הן מהמפות הברורות ביותר בין תוכנות הניווט: קריאות מאוד ונוחות להתבוננות. כמו כן, ניתן להציג את שמות הרחובות על גבי תצלום אוויר, מה שעוזר לפעמים לראות את המסלול בצורה טובה יותר.

   

  למרות שלאחרונה החליטו בחברה להיכנס לשוק הניווט הקולי, כרגע ישראל עדיין לא שם. ניתן לבנות מסלול של ניווט אך לא ניתן לקבל הוראות ניווט מהמכשיר.

   

  יתרונות: חינמי, ממשק גרפי מצויין, מובנה כבר במכשיר

  חסרונות: אין ניווט קולי, מנצל את חבילת הגלישה

  השורה התחתונה: תוכנה מצויינת לאנשים שרוצים מפה דיגיטלית בטיולים.

   


   

  סיכום

  אותנו הרשימו באופן מיוחד תוכנת הניווט של איתוראן, שמיועדת לאנשים שמנווטים באופן יומי וקבוע בגלל הדיוק והנוחות. אך חסרים לנו דיווחי התנועה (TMC). מנגד שירות הניווט החינמי של WAZE מצויין במרבית המקומות, ונותן ערך מוסף משמעותי בדמות דיווחי תנועה (פרט לצריכת הנתונים).

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים