שתף קטע נבחר

רה"מ יודיע: היועץ הבא ייבחר מארבעה מועמדים

גורמים בסביבתו של בנימין נתניהו אמרו ל-ynet כי הממשלה תבחר בעוד כשבועיים את היועץ המשפטי לממשלה הבא, מתוך ארבעת המועמדים שזכו לשלושה קולות בוועדת האיתור. עם זאת, ייתכן שלא כל ארבעת המועמדים יובאו להכרעת השרים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להודיע ביום ראשון בישיבת הממשלה כי לא תוקם ועדת איתור חדשה לבחירת היועץ המשפטי לממשלה. גורמים בסביבת נתניהו אמרו הערב (יום ו') ל-ynet כי הממשלה תבחר בעוד כשבועיים את היועץ הבא מתוך ארבעת המועמדים שזכו לשלושה קולות בוועדת האיתור. ועדת האיתור הגישה את התפטרותה אתמול אחרי שלא הצליחה לקבל החלטה.

 

ארבעת המועמדים שזכו לשלושה קולות הם: עו"ד יהודה ויינשטיין (שזכה לתמיכתם של משה נסים, ח"כ יריב לוין ואייל רוזובסקי), פרופ' ידידיה שטרן (תיאודור אור, אייל רוזובסקי ואייל בנבנישתי), פרופ' דפנה ברק-ארז (תיאודור אור, אייל רוזובסקי ואייל בנבנישתי) ועו"ד צבי אגמון (תיאודור אור, אייל רוזובסקי ואייל בנבנישתי). טרם הוחלט המנגנון שבאמצעותו יעשה תהליך הבחירה בממשלה וייתכן שלא כל הארבעה יובאו להכרעת השרים.

 

המחלוקת העיקרית שמנעה מאחד המועמדים לתפקיד היועץ להשיג תמיכה של לפחות ארבעה מחמשת חברי ועדת האיתור, נגעה לשופט בית המשפט המחוזי נועם סולברג ולעו"ד וינשטיין. בעוד שח"כ יריב לוין ושר המשפטים לשעבר משה נסים תמכו נמרצות בשניים, הרי שהיו"ר, השופט בדימוס תיאודור אור ופרופ' אייל בנבנישתי, הטילו וטו על הבחירה בהם, בטענה כי סולברג אינו בשל ואינו מתאים עדיין לתפקיד.

 

סוגייה אחרת העומדת שהטילה צל כבד על עבודת הוועדה, נגעה לשאלת פיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה הבא. ראש הממשלה הודיע בתחילת השבוע כי ליועץ הבא יהיו מלוא הסמכויות, ובכך דחה למעשה את הרפורמה שביקש להנהיג שר המשפטים, יעקב נאמן. "שאלת הפיצול איננה רלוונטית להחלטה של הוועדה. הוועדה צריכה לקבל החלטה לפי המתכונת הנוכחית של תפקיד היועץ המשפטי לממשלה", אמר נתניהו.

 

החלטתו של נתניהו אמנם מנעה משבר קואליציוני עם מפלגת העבודה, שמתנגדת לפיצול סמכויות היועץ. שר בכיר במפלגה אמר הערב ל-ynet כי ייתכן שבעבודה לא יאבקו נגד ההחלטה שלא להקים ועדת איתור חדשה.

 "את הרוב כבר השגנו. אחרי שאין פיצול אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להפסיד במשהו. סך הכול המועמדים שנותרו במירוץ מרביתם ראויים", אמר השר.

 

מקורביו של שר המשפטים, יעקב נאמן, אמרו בהתייחס להחלטת נתניהו שלא לפצל את סמכויות היועץ כי הוועדה הדנה בנושא תסיים עבודתה בתוך חודשים ספורים והיועץ הבא יהיה זה שיוביל את הרפורמה ואת הליך הפיצול. עם זאת, גורמים במערכת הפוליטית סבורים כי נאמן ספג מכה קשה. "אין ספק שדבריו של נתניהו ממחישים בצורה הטובה ביותר את העובדה שלא יהיה פיצול בזמן הקרוב ואם יהיה, אז רק אחרי דיון רציני ומעמיק ויקרה עוד מספר רב של חודשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. השרים יכריעו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים