שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התוכנית למדענים עולים תיסגר? "יברחו לרוסיה"
  כ-150 מדענים יפוטרו אם לא יימצא תקציב לתוכנית קמ"ע, המשלבת אותם בפעילות האקדמית בארץ. במשרד הקליטה מצפים שהאוצר ורה"מ יקחו על עצמם את הנטל, והשרה לנדבר מזהירה: רוסיה מחכה לנו בפינה

  זה הפתרון לבריחת המוחות? 20 שנה בדיוק אחרי העלייה הגדולה מברית-המועצות, עלייה שהביאה עמה מדענים רבים, עומדת תוכנית "קמ"ע" לשילוב המדענים העולים בעולם האקדמי בפני הפסקת פעילות. בשנה האחרונה מרחפת חרב הסגירה על התוכנית ועל ראשם של כ-150 מדענים שעלו ארצה, ואם לא יימצא לה תקציב - הם יפוטרו בקרוב, ומדענים חדשים לא יתקבלו אליה כלל.

   

  ביום שלישי הקרוב ייצאו המדענים להפגין נגד הקיצוצים, שבמסגרתם הם מחויבים בין השאר לצאת לפנסיה בגיל 67, בניגוד לעבר. יו"ר איגוד המדענים העולים, פרופ' משה בלינסקי, אמר כי "יחס כזה למדענים הוא פשוט אפליה. אנשים שהשקיעו שנים רבות בפיתוח המדע בישראל נזרקים לרחובות. כל זה קורה כשהמדינה מנסה להחזיר לארץ מדענים שעזבו, ולמנוע מאחרים לעזוב".

   

  לבלינסקי ברור ההבדל בין אנשיו לבין מדענים שהתקציב עבורם מועבר באופן רגיל: "אנחנו 'רוסים', והם לא. משרד האוצר לא יכול לנהוג כך. גם ראש הממשלה דיבר כמה וכמה פעמים על החשיבות של התוכנית".

   

  שרת הקליטה, סופה לנדבר, מדגישה מצדה שהאיום האמיתי הראשון של משבר קואליציוני קיים דווקא סביב סוגיית הקיצוצים בתקציב הקליטה. אם בעבר משרד האוצר היה ממן שני שלישים מתקציב קמ"ע והשאר הועבר במסגרת ההסכמים הקואליציוניים, כעת דורשים בישראל ביתנו שמשרד ראש הממשלה יקבל אחריות מלאה, וידאג לשלם את מלוא התקציב.

   

  "מפלגת ישראל ביתנו הבטיחה במצע הבחירות שלה לקבע את סעיף המימון של קמ"ע בתקציב המדינה", אומרת השרה. "במסגרת המאמצים הורה יו"ר המפלגה, שר החוץ אביגדור ליברמן, להעביר מהכספים הקואליציוניים את הסכומים הנדרשים למימון הפרויקט בשנת 2009, והודיע שהדבר נעשה בפעם האחרונה".

   

  "האוצר תוקע מקלות בגלגלים"

  לנדבר מצהירה כי "כיוון שקליטת מדענים עולים היא משימה לאומית אסטרטגית בעלת חשיבות עליונה, מעתה ואילך האחריות הבלעדית על מימון קמ"ע תהיה של ממשלת ישראל כולה". היא מדגישה כי מימונו הנוכחי של הפרויקט בא על חשבון פרויקטים חשובים אחרים כמו קליטת סטודנטים והכוונה מקצועית של עולים חדשים ותושבים חוזרים.

   

  שרת הקליטה הדגישה כי בשל חשיבותו האסטרטגית של הפרויקט היא הורתה לשמור על מימונו בכל דרך אפשרית, אך כדי לשמור על מקומות העבודה של המדענים שכבר מועסקים במסגרתו, נדרשה הפסקה זמנית של קליטת מדענים חדשים אליו.

   

  "כעת עומדת על הפרק השאלה האם לממשלת ישראל יש ראייה לאומית אסטרטגית. מצד אחד הממשלה והעומד בראשה מכריזים קבל עם ועדה על נכונותם לעשות הכל כדי למנוע את בריחת המוחות מישראל, ומאידך פקידי האוצר תוקעים מדי שנה בשנה תוקעים מקלות בגלגלי הפרויקט", אמרה לנדבר. היא הוסיפה כי הדבר חמור עוד יותר בהתחשב בכך שממשלת רוסיה נוקטת צעדים ממשיים ויעילים כדי למשוך חזרה לתחומיה את המדענים שעזבו אותה.

   

  ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "תקציב משרד הקליטה, לרבות תקציב תכנית קמ"ע לשנים 2009-2010, אושר על-ידי הכנסת בהתאם להחלטת הממשלה על גובה התקציב האמור. יצוין כי במסגרת הדיונים על התקציב האמור, סיכמו משרדי האוצר והקליטה על תוספת של 200 מיליון שקלים למשרד, מתוכם 130 מיליון שיועברו למשרד כתוספת תקציב במהלך 2009-2010. נכון להיום הועבר סכום של 100 מיליון ש"ח מתוך התוספת האמורה".

   

  עוד נמסר מהמשרד כי "במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עם סיעת ישראל ביתנו סוכם על העברת תקציבים נוספים למשרד לקליטת העלייה, אשר ברובם הועברו אליו זה מכבר. על אף האמור לעיל, בהמשך לפגישת שר האוצר ושרת הקליטה מיום 2.11, סוכם כי הדרגים המקצועיים במשרדים יבואו בדברים על מנת לבחון פתרונות לסוגיות התקציביות שהועלו על-ידי משרד הקליטה. דיונים אלו טרם נסתיימו". ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה כל תגובה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לנדבר. "מעכשיו, שכולם ישלמו"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים