שתף קטע נבחר

אסירים שביצעו פיגועים קשים: אנחנו בדרך לחופש

עם התרבות הדיווחים על עסקת שבויים קרובה, יצרו בימים האחרונים אסירים "עם דם על הידיים" קשר עם משפחותיהם, והודיעו שהם נמצאים ברשימות, וישתחררו בקרוב. הורים שכולים מתכננים לעתור לבג"ץ, בדרישה לקבל את הרשימות

הדיווחים על כך שעסקת שליט מתקרבת לקו הסיום מביאים אל קדמת הדיון הציבורי את סוגיית שחרורם של מחבלים "עם דם עם הידיים". זהותם תתברר אולי בקרוב מאוד. כמה אסירים פלסטינים כבר הודיעו אמש (יום א') למשפחותיהם שהעסקה מתקרבת, וכי הם נמצאים ברשימות שהגיש חמאס לישראל. במקביל, נערכים בישראל לקרב הצפוי להתחולל בבג"ץ. שלושה אבות שכולים מחיפה, שילדיהם נרצחו בפיגועי טרור, מתכוונים לעתור בדרישה להורות לממשלה לפרסם את רשימת המחבלים שישתחררו.

 

 

אמש דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי העסקה תצא לפועל בתוך ימים ספורים, אולי ביום שישי הקרוב - היום הראשון של חג הקורבן. על פי הדיווח, היום תתקיים בקהיר פגישה בין הנהגת חמאס שתגיע מדמשק להנהגת הארגון ברצועת עזה, לדיון בהצעה האחרונה שהעבירה ישראל. עם זאת, בדיווח בפוקס ניוז נטען כי על-פי מקור בלשכת ראש הממשלה נתניהו, "העסקה עדיין לא סגורה". גם בחמאס השתדלו לצנן את ההתלהבות: לדברי הממונה על יחסי החוץ בארגון, אוסאמה חמדאן, ההתקדמות האחרונה עדיין אינה מספיקה כדי להגיע למימוש העסקה.

 

גם מתווה העסקה עדיין לא ברור. בחמאס דרשו בתחילת הדרך 1,400 אסירים תמורת שליט, אך לפי הדיווח האחרון בפוקס ניוז, העסקה כוללת שחרור של 1,000 אסירים. 450 מהם מופיעים ברשימה שמית שהגיש חמאס, ובה כלולים השמות ה"נפיצים" ביותר מבחינתה של ישראל. עוד 550 אסירים ישתחררו לפי בחירת ישראל. על-פי הדיווח בפוקס, ישראל דחתה בתחילה 70 מתוך השמות שהגיש חמאס, ובימים האחרונים הגיש הארגון במקומם 70 שמות אחרים - שעומדים בקריטריונים של ישראל.

 

במשפחות האסירים ה"כבדים" דרוכים לקראת הבאות. בין האסירים מהגדה המערבית שיצרו קשר עם משפחותיהם נמנים בכירים בגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, בהם גם כמה שנידונו למספר מאסרי עולם מצטברים באשמת ביצוע ותכנון פיגועים קשים. אחד מהם אחראי לאחד הפיגועים המזעזעים ביותר באינתיפאדה השנייה. בני משפחתו מספרים כי בימים האחרונים הודיע להם שהוא נמצא ברשימה, ועשוי להשתחרר בקרוב.

 

יחד עם זאת, בני המשפחה לא ידעו לומר אם הוא יגיע לגדה המערבית או יגורש לחו"ל. ככלל, במשפחות האסירים מורידים את מפלס הציפיות. הם ציינו כי כבר בעבר חוו ימים כאלה, בהם נראה כי העסקה היא עניין של ימים ספורים - ובסופו של דבר היא לא יצאה אל הפועל.

 

הורים שכולים: "אסון לעם ישראל"

מנגד, בישראל כבר נערכים לקרב הציבורי והמשפטי נגד שחרור המחבלים. שלושה אבות שכולים מחיפה, שילדיהם נרצחו בפיגועי טרור, פנו לראש הממשלה בבקשה לפרסם את פרטי העסקה הנרקמת, כדי לקיים דיון ציבורי ומשפטי בסוגייה. הם מחו על "הטלת צנזורה חמורה בכל פרט בנוגע בפרטי העסקה לשחרור מחבלים". לדבריהם, "חוסר הידיעה וקוצר הזמן עקב הטלת הצנזורה גורמים לנו סבל רב והרגשה של זילות במהלכים שנקטה ובעונשים שהטילה המערכת המשפטית על רוצחי ילדינו ומשתפי הפעולה שאחראים לרצח ילדינו".

 

שלושת האבות, יוסי צור, יוסי מנדלביץ' ורון קרמן, שילדיהם נרצחו בפיגוע באוטובוס בקו 37 בחיפה בשנת 2003, מאיימים לפנות לבית המשפט, "על מנת לאפשר קבלת מידע אמין ובזמן אמת בכל הנוגע לעסקה הנרקמת, כולל רשימה שמית של המחבלים האמורים להשתחרר מבתי הכלא הישראלים". המכתב נשלח אתמול אחר-הצהריים לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון אהוד ברק, לשר המשפטים יעקב נאמן וליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז.

 

בתקופה האחרונה הצטרפו למאבק ההורים השכולים גם קציני צבא בכירים בדימוס, בהם אל"מ (מיל') שמואל פז והטייס סא"ל (מיל') דב שיאון. ביום שישי האחרון, נפגשה קבוצה של הורים שכולים ונציגי "פורום אנשי הצבא בדימוס", עם הרב חיים דרוקמן, מראשי הציונות הדתית. הנוכחים הציגו לרב דרוקמן את מערכת הסיכונים והמחיר הגבוה, הכלולים - לשיטתם - בעסקה המתגבשת, וביקשו שהציונות הדתית תצטרף למאבקם. פגישה נוספת ברוח זו נערכה עם ראשי הציבור הדתי-לאומי במוצאי שבת.

  

"אנחנו עסוקים כרגע בהקמת קואליציה של אישים וארגונים שמאמינים כמונו שמדובר באסון לעם ישראל", אמר יוסי צור ל-ynet. "יש התעוררות בציבור הדתי-לאומי, ואנחנו מקווים שהדבר יועיל. ברור שנפנה גם למישור המשפטי ונעתור לבג"ץ, אולם מניסיון העבר ההליך הזה הוא פורמלי יותר מאשר מעשי. עד היום לא הצליחו לבלום בבג"ץ עסקאות לשחרור מחבלים". צור וחבריו שוקלים לחדש את מאהל המחאה שהקימו בעבר בירושלים, ולהפגין כנגד שחרור מאות מחבלים בעסקה הצפויה. הם הקימו מטה שירכז את מאבקם.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,247 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה למען שחרור אסירים פלסטינים
צילום: AFP
גלעד שליט (ארכיון)
מומלצים