שתף קטע נבחר

הורים שכולים לבג"ץ: די לצנזורה על עסקת שליט

שלושה הורים שכולים וארגון אלמגור עתרו הבוקר לבג"ץ, בדרישה לפרסם באופן חופשי בתקשורת את הפרטים אודות עסקת שליט, בהם הקריטריונים לשחרור אסירים. "השימוש שנעשה בצנזורה הוא פסול ובלתי חוקי - שתכליתו אחת - מניעת דיון ציבורי ראוי בסוגיות היסוד של חיינו", נטען בעתירה

האם מניעת פרסומים אודות עסקת שליט תעמוד במבחן בג"ץ? עתירה שהוגשה הבוקר (יום ג') לבג"ץ מבקשת לפזר את הערפל שפיזרה ממשלת ישראל מעל לעסקה לשחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט, שעל-פי דיווחים שונים הולכת ונרקמת. בעתירה שהגישו כמה הורים שכולים וארגון אלמגור נגד ראש הממשלה, הממשלה והצנזורה הצבאית - הם מבקשים לפרסם באופן חופשי בכלי התקשרות את הדיווחים אודות העסקה, בהם הקריטריונים לשחרור האסירים הפלסטינים.

 

עסקה בדרך? - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

בעתירה, שהגישו רון קרמן, יוסי צור, יוסי מנדלביץ' - ששכלו את ילדיהם בפיגוע בקו 37 בחיפה במרס 2003 - ואלמגור ארגון נפגעי הטרור, נטען כי "בימים האחרונים, מוצפים אמצעי התקשורת בידיעות לפיהן העסקה המתרקמת קרובה, ובמסגרתה

 אמור להתבצע שחרור של מאות אסירים שנשפטו ונידונו, ביניהם אסירים שהורשעו בביצוע רצח המוני, אסירים תושבי ישראל, ובכלל, כל הקווים האדומים שהציבה הממשלה עומדים להחצות". שלושת העותרים ציינו כי בפיגוע בו נרצחו ילדיהם, נתפסו מתכנניו וסייעניו, לרבות אזרח ישראלי, והם מרצים עונש מאסר בבית כלא ישראלי לצד היותם מועמדים לשחרור במסגרת העסקה.

 

ההורים השכולים כתבו עוד בעתירה, כי "שאלת שחרורם של רוצחים שידיהם מגואלות בדם במסגרת עסקה לשחרור חייל ישראל חטוף, הינה שאלה כבדה, האמורה להדיר שינה מקברניטי המדינה. זו שאלה בעלת השלכות חוקיות, מוסריות, ערכיות וביטחוניות מן המעלה הראשונה, וראוי לה כי לא תוכרע בחטף בלא דיון יסודי ומעמיק, רק על בסיס דעת קהל המעוצבת בידי יחצ"נים ועל ידי קמפיין שמנהלת משפחת שליט שעמדתה מובנת וברורה וכאבה האישי והפרטי שולל כל ראיה שונה, מזו המחייבת שחרור בכל מחיר".

 

בעניין הצנזורה, הם כתבו בעתירה: "נעשה שימוש בצנזורה הצבאית למניעת דיווחים על העסקה המתרקמת ופרסום רשימת המיועדים לשחרור, באורח המונע דיון ציבורי בלתי מוטה. רשימת המחבלים והרוצחים ששיחרורם עומד לדיון אינה מאושרת לפרסום כמו גם פרטי העסקה מתגבשת. השימוש בצנזורה בעניין האמור הינו שימוש פסול ובלתי חוקי - על הפרק שאלה ערכית מוסרית והשימוש שנעשה בצנזורה הינו שימוש פסול ובלתי חוקי - שתכליתו אחת - מניעת דיון ציבורי ראוי בסוגיות היסוד של חיינו טרם החלטה".

 

העותרים טענו עוד, כי "הם זכאים לקבל בזמן אמת את הידיעה על כוונת שחרור של רוצחי ילדיהם, ולמצות את זכותם לערעור ושינוי החלטה. גיבושה

 של עסקה והכרעה עליה מעקר את כוונת המחוקק לאפשר לנפגעים ובני משפחותיהם ערעור אפקטיבי על שחרור רוצח יקירם, וגם מן הטעם האמור ראוי כי נתון השחרור המסתמן יוצגו כבר כעת".

 

בנוסף הם טענו, כי "בפעם הזו, נוכח ההיקף המסתמן של המשוחררים, כמו גם חומרת הפשעים שביצעו, אין המדובר בעסקה שיגרתית כפי שתוחמה בעבר על-ידי בית המשפט כפעולה המצויה בתחום המדיני פוליטי, שבית המשפט אינו נוטה להתערב בה, אלא המדובר בשאלה חוקתית ערכית הדורשת ליבון לעמקו של עניין כאשר בעולם הנאור טרם נעשה דיון שכזה נוכח מצבה היחודי של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית הנלחמת מול ארגוני טרור ורצח".

 

יוסי מנדלביץ', מארגון "שלושה אבות", אמר ל-ynet זמן קצר לפני הגשת העתירה: "זה לא ונדטה (מסע נקמה) פרטית שלנו. הציבור חייב לדעת מי המרצחים שישתחררו ויאיימו על חייו. הרי הם לא יעסקו במקרמה או בעבודה חקלאית. ששרי הממשלה לא יחשבו שהאחריות הקיבוצית תגן עליהם כשיאשרו את העסקה הנוראה הזו. כאשר אזרחים ישראלים יירצחו על-ידי המחבלים שישוחררו, דמם יהיה על ידיהם של מאשרי העסקה".

 

יוסי צור הוסיף: "ההצעה של חבר כנסת מש"ס להחתים את המחבלים על ערבות של מיליון שקל כתנאי לשחרור היא צעד בכיוון הנכון. אולי הם מתחילים להתפכח ולהבין את המשמעויות הרות האסון של העסקה".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,248 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה למען שחרור גלעד
צילום: רויטרס
מנדלביץ'. "זה לא מסע נקמה"
צילום: דודי ועקנין
צור. "משמעות הרת אסון"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים