שתף קטע נבחר

שתית ונאנסת? אשמתך

במשרד לביטחון פנים עדיין חושבים שמי שיוצאת ושותה כמה כוסות לא צריכה להתפלא אם תיאנס. נראה שצריך להזכיר לראשיו כמה עובדות

בקמפיין החדש נגד שתיית אלכוהול בגיל צעיר, מבקש השר לביטחון פנים מנערות ישראל "לחייך יפה" ולהפסיק לשתות כי מצב של שכרות עלול לדבריו להוביל לאונס הבא. הקמפיין הושק בעיתוי מעניין: בדיוק בשבוע בו מציין העולם את המאבק באלימות נגד נשים. תרומתו של המשרד לביטחון פנים למאבק באלימות היא ההודעה לפיה נערה שיוצאת לפאב ושותה כמה כוסות, לא צריכה להתפלא אם, אופס, תיאנס.

 

כבוד השר. מאחר שאתה הוא האיש המופקד על מערכת אכיפת החוק, זו שאמורה ללכוד את העבריינים, האנסים והסוטים שמסתובבים בינינו, לפניך ריענון קצר: אשה שהולכת בחצאית מיני לא "מזמינה" אנשים לגעת בה. מי שלובשת גופיה לא מעוניינת בהערות בעלות אופי מיני. אשה ששותה לא צריכה "לקחת סיכון" שתיאנס. האנס הוא האחראי היחיד למעשיו, והמשרד לביטחון פנים אחראי לבטחוננו. כן, גם של נשים.

 

הבחירה להרתיע נערות צעירות משתיית אלכוהול באמצעות הפחדה, היא לגיטימית. אבל הרעיון לפיו מטילים על נערה את האחריות לאונס שעברה כיוון ששתתה, אינו לגיטימי. האזהרה של כבוד השר מיושנת וסקסיסטית במקרה הרע ומעידה על תפיסה בעייתית של המציאות במקרה הגרוע יותר.

 

במודעות הקמפיין אף מזהירים את הנערות ש"לא להיכנס לסטטיסטיקה המכוערת", אבל לא מציינים שאף סטטיסטיקה לא הוכיחה שלאשה ששותה בבר יש יותר סיכוי להיאנס מאשר לחרדית במאה שערים או לסטודנטית באוניברסיטת תל אביב.

 

בדיוק בשבוע שבו מציין העולם את זכות האשה על גופה, את האיסור המוחלט שחל לגעת בה בניגוד לרצונה ובלי קשר למה שהיא לובשת, שותה או למה שהסביבה חושבת שהיא "משדרת". בדיוק בשבוע הזה, מגיע קמפיין ששוב מחזיר הלכות מיושנות ומטיל עלינו, הנשים, את האשמה והאחריות לאונס.

 

אולי בשנה הבאה יטרחו במשרד לביטחון פנים לפתוח בקמפיין מסוג שונה, כזה שמסביר שאחת מכל שלוש נשים עוברת תקיפה מינית? שרוב מקרי האונס מתבצעים בבית על ידי אדם שמוכר לקורבן (ולא, לא כשאשה שיכורה)? ואולי גם יטרחו להודיע על החמרת הענישה והגברת האכיפה נגד אנסים וגברים מכים?

 

עד אז שזה יקרה, נערות יקרות - צאו לבלות, תרקדו, תשתוללו , תבלו. תזכרו שאין לאף אחד זכות לגעת בכן מבלי שנתתן לכך את הסכמתכן, ושהאחריות המלאה על גופכן היא שלכן בלבד. מי ייתן ובמשרד שתפקידו לשמור על ביטחונכן יתעוררו. בינתיים, אל תשתו ותשמרו על עצמכן.

 

יעל אדליסט, דוברת שדולת הנשים בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אם שותים?...
צילום: קובי קואנקס
יעל אדליסט
מומלצים