שתף קטע נבחר

איגוד לשכות המסחר נגד הפשרה הביומטרית

"יהיה זה טיפשי אם לציבור הרחב ולאנשי העסקים תהיינה בעיות בתנועה מול ארצות אירופה", אמר היום (ג') אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר. " על מדינת ישראל לפעול בהתאם להנחיית האיחוד האירופאי בנוגע לדרכונים ביומטריים", אומר לין

איגוד לשכות המסחר יוצא נגד הפשרה הביומטרית – נוסחת הפשרה בין מתנגדי החוק ותומכיו, שנועדה לאפשר הקמתו מאגר של טביעות אצבע וצילומי פנים של כלל תושבי ישראל, במקביל להנפקת תעודות זהות חכמות.

 

לפי נוסח הפשרה, מי שלא יסכים להשתתף במאגר הביומטרי, לא יוכל לקבל תעודת זהות או דרכון חכם בעל שבב (המכיל את טביעות האצבעות ואת צילום הפנים המיוחד) – כאשר דרכונים חכמים בקרוב יהפכו לדרישת סף בכניסה למדינות אירופה.

 

נשיא איגוד לשכת המסחר אוריאל לין, הביע חשש כי הפשרה תמנע מאנשי עסקים שלא ירצו להיכלל במאגר לקבל דרכון ביומטרי – מה שעלול לעכב או למנוע את כניסתם למדינות אירופה.

 

בעיות בתנועה בגלל דרכון? זה טפשי

לין מסר היום לעיתונות: "המהלך בו נקט האיחוד האירופאי נועד לוודא כי הדרכונים ואישורי המעבר יהיו מוגנים ממעשי הונאה. ישראל צריכה לפעול בנושא הביומטרי בדיוק על פי הוראות האיחוד האירופי. יהיה טיפשי אם תהיינה בעיות בתנועה מול ארצות אירופה גם עבור האזרחים וגם עבור המגזר העסקי".

 

מועצת האיחוד האירופאי אימצה ביוני 2009 את התקנות המסדירות דרכונים ואישורי מעבר ביומטריים לתושבי מדינות האיחוד. הדרישות כוללות טביעת אצבע והוספת תמונה, המוטבעים בדרכון, ומאפשרים קריאתו באופן אוטומטי. פרק הזמן להיערכות הינו עד 39 חודשים.

 

לא רוצה מאגר? חכה בתור

מבירור שנערך באיגוד לשכות המסחר מול שגרירות ישראל בבריסל ומשרד החוץ עולה, כי אמנם לא תידרשנה ויזות, אך יחולו מגבלות על מי שנכנס למדינות האיחוד האירופי ללא דרכון ביומטרי.

 

השינוי העיקרי יהיה בטיפול שונה, למשל בתורים שונים, בין בעלי דרכון שאינו ביומטרי לבין בעלי דרכון ביומטרי בעת הכניסה לאחת ממדינות האיחוד.

 

ראוי לציין שלפי תנאי הפשרה שגובשו שלשום – עיכוב בכניסה למדינה, לא יהווה עילה מספקת לקבלת דרכון ביומטרי.

 

רק מי שייתקל בסירוב מוחלט בכניסה למדינה מסוימת ללא דרכון ביומטרי, יוכל לקבל אחד בלי שיצטרך לשתף את פרטיו במאגר הביומטרי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן תורגמן
לשכות המסחר נגד
צילום: ערן תורגמן
מומלצים