שתף קטע נבחר

הרב הראשי: חש שגלעד ידליק איתנו נרות חנוכה

נועם שליט נפגש עם הרבנים מצגר ועמאר, שבינתיים נשארים על הגדר. הראשון לציון ניסח את הדילמה: "מצד אחד פידיון שבויים היא המצווה הגדולה ביותר, מצד שני לא נותנים יותר מדמיהם"

בעוד בדמשק, בקהיר ובירושלים ממתינים להכרעות על גורל בנו, ממשיך נועם שליט במסע לטובת העסקה שתביא לשחרור גלעד. אחרי שנפגש היום (ד') עם השרים יובל שטייניץ ועוזי לנדאו, שנחשבים כמי שמתנגדים לעסקה המסתמנת, הוא נועד בירושלים בנפרד עם הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר.

 

"יש לי תחושה מאוד גדולה שגלעד ידליק איתנו את נרות החנוכה עוד שבועיים", אמר לו מצגר. ברקע הוויכוח הער בצמרת הממסד הרבני לגבי העסקה המסתמנת, שבמסגרתה ישוחררו רבי-מרצחים תמורת החייל החטוף, מצגר ועמאר ביקשו להישאר על הגדר.

 

"העמדה שלנו לא מעשית כי אף אחד לא דרש אותה מאיתנו", אמר הראשון לציון. שליט ציין לאחר הפגישה ש"קיבלנו תמיכה מוסרית מהרב. הבנו ממנו שיסמוך את ידיו על ההחלטה שתתקבל בממשלה".

 

הרב עמאר ניסח את הדילמה הקשה במילותיו: "מצד אחד כל פדיון שבויים היא המצווה הגדולה ביותר. מצד שני יש הלכה שלא נותנים (לצד השני) יותר מכדי דמיהם (של החטופים) כדי שלא לפתח להם את התיאבון...

 אין דבר יותר חשוב מלהציל בחור שכזה, אבל מצד שני לא לגרום חלילה שאחרים יהיו בצרה".

 

מצגר חזר על הביקורת שמתח על רבנים - בהם ידידיו - שהודיעו כי חל איסור הלכתי על העסקה. "אתה לא יכול לפסוק דבר מבלי לדעת את כל התמונה על בוריה. זה מאוד יומרני", אמר.


שליט וליבמן אצל מצגר. "לחזק את ראש הממשלה" (צילום: דודי ועקנין)

 

נועם שליט אמר לו: "כמובן שאני עושה את מיטב יכולתי, אך לצערי עדיין לא צלחנו להחזיר את גלעד, אנחנו מקווים שזה באמת יהיה בקרוב. אנחנו רוצים מפה לחזק את ראש הממשלה וממשלת ישראל, אם וכאשר יגיעו לכלל החלטה בעניין ולקוות שזה יהיה במהרה בימינו. הגיע הזמן, עבר כבר הרבה זמן, שיקבלו את ההחלטה הנכונה לנו ולכל עם ישראל".

 

"מעולם לא היה דבר כזה"

עמאר הוסיף כי כשמדובר בחייל צה"ל, השיקולים הרבה יותר עמוקים ורחבים ו"אם אין את כל הפרטים לעולם לא נוכל לכוון לאמת". כן ביקש שלא לעסוק במחלוקת או להעצים אותה, והסביר שמי שיש לו עצות למדינאים - שישמיע אותן בפניהם. "אם וכאשר תבוצע העסקה צריך לחדול מהוויכוח ובמקום זה לשמוח בשמחת גלעד. מגיע לו שיראה את השמחה", אמר, וקרא להוסיף תפילה "שאלה שצריכים להחליט - ה' יכוון אותם שיקבלו את ההחלטה הטובה והנכונה".


בהקדשה: "ה' ברחמיו ישיבהו למשפחתו ועמו בריא ושלם" (צילום: דודי ועקנין)

 

הרב הראשי גם ביקש לראות את חצי הכוס המלא. "אין יהודי בארץ ובגולה שלא מתפלל על גלעד. זה דבר שעוד לא היה כמוהו. הרצון והציפייה העזה שיש לכל יהודי זה דבר נפלא, הלוואי שנתלכד כך בכל דבר... נדמה שמעולם לא היה מקרה שתפס כך את כל הציבור. יש לנו הרבה מה ללמוד ממנו".

 

עמאר החמיא למשפחת שליט: "העמידה האיתנה והמכובדת של המשפחה מעוררת כבוד. זה כבוד לכלל ישראל.

 האבא והאמא נושאים את הסבל בלבם".

 

בסיום העניק לנועם ספר שכתב על פרשת השבוע, במטרה שימסור אותו לגלעד. בהקדשה כתב: "מוגש בכבוד ובהוקרה לגלעט שליט בן אביב ה' ישמרהו ויחיהו... ה' ברחמיו ישיבהו למשפחתו ועמו בריא ושלם בגופו ובנפשו. מהמצפה לראותך באהבה, שלמה משה עמאר".

 

בפגישה עם הרב השתפו גם ראש המטרה הפועל למען שחרורו של גלעד, שמשון ליבמן, וזאב פליישמן מהתאחדות החברים בני תורה למען גלעד, שארגן את הפגישה.


פורסם לראשונה 25/11/2009 15:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליט ומצגר. לא להיות יומרניים
צילום: גיל יוחנן
"העמידה מעוררת כבוד". שליט ועמאר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים