שתף קטע נבחר

זכויות אדם זה לא משחק

האם יש מקום להכניס כללי זכויות אדם במשחקי מחשב? כותבי מחקר חדש בשוויץ טוענים שכן

מחקר שבוצע לאחרונה על-ידי שני ארגוני זכויות אדם שוויצריים, Trial ו-Pro Juventute, מגלה שמספר לא קטן של פעולות הניתנות לביצוע במשחקים באין מפריע, מפרות כללי זכויות אדם בין-לאומיים.

 

כדי לערוך את הניסוי, לקחו הארגונים כ-20 משחקים שונים הכוללים בין היתר את Call of Duty 4, Metal Gear Solid 4, Far Cry 2 ואחרים, שהוצמדו למספר גיימרים לא קטן המלווים בעורכי דין, שמנו ותיעדו את מספר הפרות כללי זכויות האדם במהלך המשחק.

 

מסקנת המחקר היא שיש, לטענת שני הארגונים "לא לאסור את המשחקים אלא לחלופין להפוך אותם לפחות אלימים". לדבריהם המטרה העיקרית של המחקר היא להניע לעבודה משותפת עם מפתחות משחקים ביצירת משחקים שיתאימו לכללי זכויות האדם.

 

הארגונים אומרים שהרג חיילים אולי מקובל,אך חוסו על חיי האזרחים והמנעו מעינויי בני אדם. הארגונים טוענים שמפתחי המשחקים יכולים לעודד שמירה על זכויות אדם בצורה של בונוסים או ניקוד נוסף בהצלת בני-אדם או המנעות בירי בחפים מפשע.

 

לא צריך לבצע מחקר מקיף כדי להגיע למסקנה שבמשחקי וידאו ישנה בעייה אחת או שתיים בשמירה על זכויות אדם. המחקר תוקף בעיקר משחקי יריות (shooters) ובראשם את Call of Duty 4: Modern Warfare המכיל את כמות ההפרות הגבוהה ביותר לטענתם.

 

לטענת עורכי המחקר, במשחק ניתן לתקוף כל מבנה אזרחי ולפגוע בכמות בלתי מוגבלת של אזרחים תמימים על-מנת לעמוד במשימה והשחקן לא "מוענש" בצורה זו או אחרת בעקבות פעולות אלו.

 

התנהגות נוספת במשחק ששני הארגונים לא אהבו במיוחד היא ההלקאה האלימה, ולבסוף הוצאה להורג של השבוי המהווה את אחת מדמויות המפתח במשחק - Al-Asad, למרות היותו מחבל מסוכן.

 

המחקר התבסס על תעשיית המשחקים בגלל אופייה האינטרקטיבי, בשונה מהאופי הפאסיבי בתעשיית הקולנוע. שאלות רבות עולות מן המחקר ובראש ובראשונה השאלה המכרעת - האם ניתן להשוות פגיעה בדמות וירטואלית, הבנוייה מפיקסלים וטקסטורות לפגיעה בבני אדם?

 

כך או כך, המספרים מדברים בעדם עצמם - Call of Duty: Modern Warfare 2, אולי המשחק האכזרי ביותר כלפי אוכלוסייה חפה מפשע, הוא המוצר הבידורי הנמכר ביותר ביום יציאתו בכל הזמנים וכנראה בדרך להיות המשחק הנמכר ביותר אי-פעם.

 

מה דעתכם? האם יש מקום "לעדן" קצת את המשחקים?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה זכויות האדם?
בשיתוף גיימס
מומלצים