שתף קטע נבחר

נחשפו הודעות ביפר מ-11/9: "המגדלים קרסו!"

מאות אלפי מסרים שנשלחו ב-11 בספטמבר 2001 דלפו לאינטרנט. ביניהם ניתן למצוא הודעות של עובדי הממשל וגם של אזרחים מודאגים שחיפשו את יקיריהם. " אני לא רוצה לאבד אותך עכשיו כשחזרת אליי. את כל חיי", נכתב באחת ההודעות

אתר אינטרנט אמריקני פרסם מאות אלפי הודעות ביפר שנשלחו במתקפת 11 בספטמבר 2001. כלי תקשורת בארצות הברית פרסמו הלילה (יום ה') כמה מההודעות, בהן כאלה שנשלחו על ידי עובדי ממשל, אנשים שדאגו ליקיריהם ואחרים שפשוט הזמינו ארוחות צהריים.

 

לפי הפרסום באתר "Wikileaks", ההודעות שיורטו הגיעו מסוכנויות הממשל הפדרלי אך רובן מאזרחים. מומחים שבדקו כמה מ-573 אלף ההודעות שהגיעו לידי האתר העריכו כי מדובר בפרסומים אמיתיים. עם זאת, הממשל האמריקני סירב להגיב.

 

ההודעה הראשונה שפורסמה נשלחה ב-3:00 לפנות בוקר ב-11 בספטמבר - חמש שעות לפני התרסקות המטוס הראשון במגדלי התאומים. ההודעה האחרונה נשלחה 24 שעות לאחר מכן. רוב ההודעות אינו קשור לפיגועים, ובין המסרים ניתן למצוא גם שאלות של אנשים על נושאים יומיומיים.

 

עם זאת, ישנן הודעות רבות העוסקות בפיגוע הקטלני שביצע ארגון אל-קאעידה. חלק מההודעות מבקשות לדעת אם מישהו נפגע ואחרות מדווחות על כשלים במחשבים בניו יורק. רשת השידור הבריטית BBC פרסמה באתר האינטרנט שלה כמה מההודעות. "זאת מירנה, אני לא אנוח עד שתחזור הביתה. המגדל השני נפל, ואני לא רוצה להמשיך להתקשר אליך. בבקשה, פשוט תחזור הביתה", נכתב.

 

בהודעה אחרת, שכנראה נשלחה על ידי עובדי הממשל, נכתב: "הנשיא נשלח למקום אחר ולא יחזור לוושינגטון, אבל עדיין לא ברור לאן ילך. פצצה הופעלה במרכז הסחר העולמי בניו יורק. אנא, תתקשר למייק בריידי ותתן הערכה על האזורים שלך ותיצור איתנו קשר במידת הצורך".

 

"אנחנו בעיצומה של מתקפת טרור בניו יורק במגדלי התאומים!!!", נכתב בהודעה שנשלחה ב-9:11 בבוקר ואשר פורסמה בעיתון "ניו יורק פוסט". "זה נורא. שני מטוסים התרסקו לקומות העליונות של כל מבנה". הודעה אחרת כתבה: "אל תעזוב את המבנה. אחד המגדלים קרס. בבקשה, תנהג בזהירות".

 

הודעה אחרת שפורסמה ב"פוסט" היתה יותר רגשנית. "מותק, אני רוצה לומר לך כמה אני אוהב אותך. חששתי לחייך. אני לא רוצה לאבד אותך עכשיו שחזרת אליי. את כל החיים שלי. הלב שלי והחיים שלי בידייך. אני כל כך אוהב אותך".

  

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי חברת הביפרים "USA מוביליטי" בודקת כיצד דלפו הודעות מאותו היום לאתר האינטרנט. דובר "Wikileaks", דניאל שמידט, אמר בתגובה כי ההודעות נשלחו לאתר באופן אנונימי לפני כמה שבועות. לדבריו, הפרסום יוכל לתת לאנשים נקודת מבט רחבה יותר על אירועי אותו היום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חזור הביתה". הפיגוע במגדלי התאומים
צילום: AP
מומלצים