שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הפעוטה שמתה לאחר החיסון - מסיבוך מחלת כליות

  התקדמות בממצאי בדיקת מותה של התינוקת בת השנתיים מנצרת, שמתה 48 שעות לאחר שחוסנה לשפעת החזירים: בנתיחת גופתה נמצא כי מותה נגרם עקב סיבוך של מחלת הכליות ממנה סבלה, ולא עקב החיסון שקיבלה. עם זאת, חיסון התינוקת לא בוצע לפי המלצות משרד הבריאות, שמנחה לחסן תינוקות רק מגיל 3. ביה"ח רמב"ם, שבו טופלה התינוקת ביחידת הדיאליזה וגם חוסנה, מסר כי הוא בודק את המקרה

  נתיחת גופתה של התינוקת כבת השנתיים מנצרת, שמתה אמש (ד') בביתה, העלתה כי סיבת מותה אינה החיסון לשפעת החזירים שקיבלה בבית החולים רמב"ם יומיים לפני כן. סיבת המוות, כפי שעלתה מהממצאים, היתה סיבוך של מחלת הכליות ממנה סבלה. התינוקת סבלה ממחלות רקע, ולאחרונה הושתל בגופה קוצב לב.

   

  יש לציין כי החיסון ניתן לפעוטה שלא לפי הנהלים של משרד הבריאות. לפי ההגדרות הקיימות, שני החיסונים הניתנים בישראל, מתוצרת החברות GSK ונוברטיס, ניתנים רק מגיל 3 ומעלה לחולים בקבוצות הסיכון. זאת, בשל העובדה שהחיסונים מכילים את החומר אדג'ובנט, ויש פחות ניסיון בחיסון של פעוטות בגיל זה. ברמב"ם סירבו להתייחס לעובדה שחיסנו תינוקת בת פחות משלוש שלא היתה אמורה לקבל את החיסון נגד שפעת חזירים, ומסרו בצהריים את התגובה: "הלילה נפטרה בביתה בנצרת פעוטה שחוסנה כנגד שפעת מסוג H1N1 לפני שלושה ימים, במהלך טיפול בבית החולים רמב"ם. הפעוטה שסבלה ממספר מחלות רקע קשות טופלה תקופה ארוכה במחלקה הנפרולוגית ועברה מספר פעמים בשבוע דיאליזות.

   

  למרות שככל הנראה אין כל קשר בין מותה של הפעוטה ובין מתן החיסון, הורה מנהל בית החולים על קיום בירור מיידי של השתלשלות האירועים בימים שטרם מותה של הפעוטה. כולנו תקווה שהנתיחה לאחר המוות תסייע להבין לעומק את הנסיבות שהביאו למות הפעוטה. הנהלת המחלקה והנהלת בית החולים מביעים את צערם העמוק על מותה של הפעוטה ושולחים תנחומים למשפחה האבלה".

   

  מנתיחת גופת התינוקת, כאמור, עולה כי לחיסונה יומיים לפני כן לא היה קשר למותה.

   

  החיסון שיגיע: ללא אדג'ובנט

  בשבוע הבא צפוי להגיע לישראל חיסון ללא אדג'ובנט שיינתן לנשים הרות ולתינוקות מגיל חצי עד 3 השייכים לקבוצות הסיכון. קבוצות הסיכון כוללות חולים במחלות ריאה כרוניות, מחלות לב וכלי דם (לא כולל חולים הסובלים מיתר לחץ דם), מטופלי

   דילאיזה, חולי סוכרת, חולים הסובלים מדיכוי מערכת החיסון (חולי סרטן, נשאי HIV ומושתלים).     

   

  זהו מקרה המוות השלישי בישראל שארע בסמוך לקבלת החיסון. לפני שלושה שבועות נפטר גבר בן 75, חולה במחלת כליות, שטופל במחלקת הדיאליזה בוולפסון וחוסן שם נגד שפעת החזירים. הוא נפטר שלושה ימים לאחר קבלת החיסון. ממשרד הבריאות נמסר כי "מדובר בצירוף מקרים טראגי".

    

  השבוע מתה בבית החולים סורוקה אישה כבת 60, כשבועיים לאחר שקיבלה את החיסון נגד שפעת החזירים. האישה מתה מזיהום בריאות וממשרד הבריאות נמסר כי החיסון מכיל נגיף שפעת מומת שאינו יכול לגרום לזיהום.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  תוצאות נתיחת הגופה יתקבלו היום
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים