שתף קטע נבחר

דו"ח חמור באירלנד: הכנסיה טייחה אונס ילדים

ועדה מיוחדת שחקרה מקרים של התעללות מינית בכנסיה הקתולית באירלנד קבעה כי עשרות כמרים שהתעללו בילדים במשך 30 שנה הצליחו להתחמק מעונש, כי הכנסיה טיאטאה את המקרים אל מתחת לשטיח

הכנסיה הקתולית בדבלין טייחה מאות מקרים של התעללות מינית מצד כמרים במשך שלושה עשורים - כך עולה מדו"ח שפירסמה היום (ה') ועדת מומחים מיוחדת שמונתה על-ידי ממשלת אירלנד. הוועדה קבעה כי הכנסיה העדיפה להגן על שמה הטוב, מאשר להגן על הילדים שסבלו מההתעללות.  

 

קורבנות ההתעללות בירכו על פרסום דו"ח החקירה, שמטרתה היתה לחשוף כיצד הצליחו עשרות כמרים להתעלל ולאנוס ילדים ולהתחמק מעונש במשך שנים. החקירה נמשכה שלוש שנים ולרשות החוקרים עמדו 60 אלף מסמכים חסויים של הכנסיה.

 

הדו"ח, שאורכו 720 עמודים, מנתח מקרים שבהם היו מעורבים 46 כמרים בין השנים 1975-2004. בשנים אלו הוגשו נגד הכמרים 320 תלונות. 11 מהם הורשעו כבר בהתעללות בילדים ושמותיהם מופיעים בדו"ח, אולם האחרים - שחלקם כבר הלכו לעולמם - מופיעים בשמות בדויים.


כנסיה בדבלין, היום (צילום: AP)

 

הדו"ח מבקר בחריפות גם את הרשויות במדינה, שסייעו להסתרה ולטיוח בכך שאיפשרו לכנסיה לפעול כגוף שהוא "מעל לחוק". לפי המסמכים שהוגשו לוועדה, קצינים בכירים במשטרה האמינו שמעשיהם של הכמרים הם מחוץ לתחום האחריות שלהם. לעתים, שוטרים העבירו את התלונות על ההתעללות לרשויות הכנסיה, במקום לפתוח בחקירה משטרתית. 

 

דו"ח קודם: אונס ואלימות במוסדות החינוך 

זהו הדו"ח החמור השני שמתפרסם השנה באירלנד ומאשים את הכנסיה הקתולית בהתעללות מחרידה בילדים. בחודש מאי פורסם דו"ח של ועדת חקירה רשמית, שחקרה במשך תשע שנים את היחס לחניכי מוסדות שהפעילה הכנסיה הקתולית באירלנד.

 

הדו"ח קבע כי התעללות מינית ואונס היו תופעות נפוצות במוסדות שאליהן נשלחו הבנים, ואשר נוהלו בעיקר על ידי מסדר "האחים הנוצרים".

ילדות שהיו נתונות לפיקוח נזירות סבלו פחות מהתעללות מינית, אך סבלו מהשפלות תכופות, וגורמים בכנסיה נהגו להגן על פדופילים בקרבם מפני מעצר.

 

"אווירה של פחד, שנוצרה באמצעות ענישה אקראית, פולשנית ומוגזמת, הייתה מנת חלקם של רוב המוסדות ובכל אלו שנועדו לבנים. הילדים חיו בפחד יום-יומי ולא ידעו מתי או מהיכן תגיע המכה הבאה", נכתב בדו"ח.

 

הממצאים לא ישמשו לתביעות פליליות, בין היתר משום ש"האחים הנוצרים" תבעו את הוועדה ב-2004 והצליחו לגרום לבית המשפט להורות על אי פרסום הזהויות של כל חברי המסדר, אם חיים או מתים. המסמך הסופי לא כולל שמות אמיתיים, לא של קורבנות ולא של האחראים להתעללויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכמרים אנסו, הכנסיה טייחה
צילום: index open
מומלצים