שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נפלה ההצעה למנוע רישיון ממשתמטים
  הממשלה דנה בנתונים אודות התרחבות תופעת ההשתמטות, והשרים הציעו פתרונות. שר התחבורה, ישראל כץ, הציע לתמוך בהצעת חוק שתשלול רשיון נהיגה ממי שהשתחרר על סעיף נפשי. ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה את הצעתו. נתניהו והשר אהרונוביץ' הציעו לגייס יותר לא-יהודים

  מה עושים נגד תופעת ההשתמטות? זו השאלה שבה דנו שרי הממשלה. שר התחבורה, ישראל כץ, קרא בדיון לתמוך בהצעת חוק של ח"כ חיים כץ (הליכוד) "אי מתן רשיון נהיגה לאדם ששוחרר משירות סדיר מסיבות נפשיות". ח"כ כץ הסביר כי "מי שמשתחרר על סעיף נפשי אינו יכול להיות נהג", אבל ההצעה נפלה אחר כך בוועדת השרים לענייני חקיקה. 

    

  בדיון הוחלט כי מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ירכז ועדת שרים שתגבש המלצות באשר להצעת החוק לטיפול במשתמטות הדתיות לכאורה. הנושא עלה על שולחן הממשלה על רקע ערעורו של השר משולם נהרי מש"ס על תמיכת הממשלה בהצעה לעקוב אחר משתמטות מצה"ל. האוזר יביא את ההמלצות לדיון בממשלה בשבוע הבא.  

   

  אגף כוח אדם בצה"ל הציג נתונים על ההשתמטות. בין היתר דווח שיותר מ-20% מהבנים אינם מתגייסים לצה"ל. כ-40% מהבנות אינן מתגייסות לצבא, מתוכן כ-30% תחת הצהרת דתיות לכאורה. היתר אינן מתגייסות בשל נישואין, בעיות בריאות, אי התאמה נפשית וכו'. השר בן אליעזר העיר בדיון: "נראה לי שרוב המשתמטים הם מהמרכז ולא מהפריפריה".

   

  שר החינוך, גדעון סער, אמר כי "יש תעשייה שלמה של הצהרות כוזבות בגיוס בנות. אנחנו לא מגנים בנות דתיות, אלא בנות המשתמטות מצה"ל, שמקיימות אורח חיים שאין לו קשר לאורח חיים דתי".

    

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "זו לא רק זאת תעשיית השתמטות אלא גם יש השתמטות באמצעות הקב"נים וזו אוכלוסיה המשתחררת על היבטים נפשיים לכאורה. גיוס הבנות לצה"ל זה נתיב אחד לטיפול, אך בנים כשירים הפוטרים את עצמם בדרכים לא כשרות מהווים אובדן לא פחות גדול לצה"ל מבחינת הכוח הלוחם". הוא גם קרא לעודד את הגיוס בקרב מיעוטים. גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קרא להעניק יחס מועדף בגיוס מגזרי המיעוטים, של הדרוזים והבדואים בעיקר, כמו גם החרדים.

   

  ליצמן: כמה ילדים הבאתם לעולם?

  שר התשתיות, עוזי לנדאו אמר כי "צה"ל הפך לצבא חצי העם בלבד". השר דן מרידור אמר כי "מדובר בנתונים מבהילים ולא נראה לי שבאוכלוסיה הישראלית יש כמות כה גדולה של משתמטים".

    

  סגן השר ליצמן העיר בגיחוך על משתמטי הקב"ן: "אם 25 אחוזים בארץ משוגעים אז צריך לבדוק מה קורה סביב שולחן הממשלה הזה", לקול צחוקם של השרים. אחר כך הוסיף בנימה רצינית יותר: "לא מדובר רק בחרדים המשתמטים, יש גם חילוניים המשתמטים, כמו רקדנים ושחקנים למיניהם".  

   

  השרים אלי ישי ואריאל אטיאס אמרו בדיון שאינם מגנים על משתמטים, אך יש למנוע שרות צבאי ממי שתורתו אמנותו. בדיון התברר, מנתוני אכ"א ש-27% מילדי כיתות א' כיום הם חרדים, לעומת 8% ב-1960. ליצמן שמע את הנתון וחזר לאווירה ליצית. הוא ביקש לבדוק את שיעורי הילודה אצל השרים, לצורך שנתוני הגיוס הבאים.

   

  שר האוצר, יובל שטייניץ, דיווח על שלושה ילדים. השר בן אליעזר דיווח על חמישה. השר יעלון דיווח על שלושה. בני בגין דיווח לחבריו השרים על שישה ילדים. ויעקב ליצמן רק עם חמישה ילדים. למזכיר הממשלה, צבי האוזר, שני ילדים. הוא העיר: "זה רק מאשתי הראשונה".

   

  • מה דעתכם על ההצעה? האם לשלול ממשתמטים רשיון נהיגה? סמנו והגיבו 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צפריר אביוב
  תמך בשלילת רישיון. השר ישראל כץ
  צילום: צפריר אביוב
  סגן השר ליצמן התמקד בשיעורי הילודה
  צילום: דודי יעקנין
  מומלצים