שתף קטע נבחר

זירת הקניות

לא רק התעלות: מחצית מוונציה הוצפה במי הים

שקע מטאורולוגי וגלי גאות גבוהים הציפו כמחצית מהעיר ההיסטורית. התופעה, הקרויה "אקווה אלטה" מתרחשת מספר פעמים בשנה. האו"ם הזהיר כי שינוי האקלים יחריף את התופעה ויסכן את העיר, שהוכרזה זה מכבר כאתר מורשת עולמית

בימים האחרונים, לא רק התעלות בוונציה מלאות במים. גם רבים מהאתרים ההיסטוריים בחלקה העתיק של העיר, כמו כיכר סן מרקו למשל, הוצפו במים בגלל שקע מטאורולוגי וגלי גאות גדולים. גורמים רשמיים בעיר אמרו שמפלס מי הלגונה עליה ממוקמת העיר עלו ב-131 ס"מ וכמחצית מהעיר הוצפה.

 

לתופעה, שמתרחשת כמה פעמים בשנה קוראים "אקווה אלטה". בין 1993 ל-2002 היא התרחשה כ-50 פעמים. המקרה החמור ביותר היה ב-4 בנובמבר 1966, אז הוצפה העיר כשמפלס המים עלה בכמעט שני מטרים מעל המפלס הרגיל.


(צילום: רויטרס) 

 


(צילום: רויטרס)

 


(צילום: רויטרס)

 


(צילום: AFP)

 

ונציה נאבקת במים מאז היווסדה וחיפשה מאז ומתמיד פתרונות לבעיה. אשתקד למשל החלו בעיר לבחון אפשרות להגביה את כל יסודות בנייניה במטר כדי להתמודד עם המפלס המתעתע. אפשרות נוסת שבוחנים בעיר היא מערכת סכרים אוטומטית, שתוכל לפעול על פי חיישנים מיוחדים ולחסום את כניסת המים לתעלה המרכזית החוצה את העיר.

 

ונציה היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. באפריל 2007 הזהיר הארגון כי שינוי האקלים הגלובלי, ועליית מפלס הים שצפויה להתרחש, מאיימים על העיר הייחודית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרחבה שלפני קתדרלת סן מרקו מוצפת
צילום: AFP
מומלצים