שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ג'נרל מוטורס מודיעה על מותו של המותג סאאב

  יצרנית המכוניות השוודית, שנרכשה על-ידי קונצרן GM האמריקני לפני כשני עשורים, תסגר כנראה באופן סופי. שיחות חירום שנערכו במטרה למצוא רוכש למותג, הסתיימו בלא כלום

  72 שנים לאחר שהוקמה כיצרנית מטוסים בטרולהטן, ו-64 שנים לאחר שהחליטה לייצר מכוניות, סופגת סאאב השוודית מכת מוות, ממנה כנראה לא תתאושש. קונצרן GM, לו שייכת יצרנית המכוניות השוודית, הודיע כי שיחות אינטנסיביות שניהל עם יצרנית המכוניות האקזוטיות ספייקר הסתיימו בלא כלום. "עבדנו על רכישת המותג מסביב לשעון במשך שלושה שבועות, אלא שהמורכבות הקשורה בעסקה, כמו-גם לוח הזמנים הצפוף שהכתיבו האמריקנים, פשוט לא אפשרו לנו להשלים את הרכישה", כך אמר בסוף השבוע ויקטור מולר, מנכ"ל החברה ההולנדית הקטנה.

   

  "למרות ניסיונות לפתור את הבעיות, הגענו למסקנה כי לא ניתן יהיה להגיע להסכמה בפרק זמן סביר, הנדרש כדי שסאאב תמשיך לתפקד", אמר ניק ריילי, נשיא GM אירופה. "אנחנו מצטערים שלא הצלחנו להגיע לפתרון יחד עם יצרנית המכוניות ספייקר. כעת נפעל לסגירה מסודרת ואחראית של המותג סאאב". "חשוב לזכור כי לא מדובר בפשיטת רגל", הוסיף ואמר. "בכל מקרה, אנחנו מצפים כי סאאב תהיה מסוגלת לשלם את חובותיה לספקים עמם עבדה, תוך כדי סגירת פסי הייצור ואחריות כלפי בעלי המכוניות".

   

   

  קונצרן GM האמריקני רכש למעלה ממחצית ממניות סאאב ב-1990, והפך למעשה לבעלים המאושר של המותג השוודי. אז יכול היה הקונצרן להתהדר בתואר יצרן הרכב הגדול בעולם. עשר שנים מאוחר יותר רכשו האמריקנים את החלק הנותר של היצרנית המקורית, שיכולה לזקוף לעצמה קבוצת מעריצים כלל לא קטנה. אגב, הרעיון מאחורי רכישת המותג היה פשוט - תחרות בשוק הרכב האמריקני עם מותגי היוקרה הגרמנים, ודריסת רגל בשוק האירופי עם מותג מוערך.  אלא שמארסנל דגמים יוצאי דופן ופיתוחים מקוריים, נותר מעט מדי.

   

  יש לציין כי כבר בפברואר השנה הודיעה GM כי בכוונתה למכור את סאאב, או לסגור את פעילותה. בהודעה רשמית שפרסמו האמריקנים, הוסבר כי בדעתם להפסיק עד סוף 2009 את מימון היצרנית, בניסיון להקטין את ההפסדים המעיקים עליהם. בישראל הופסק יבוא המותג כבר לפני מספר שנים, לאחר שהיבואנית, חברת UMI, לא ראתה בכך כל ברכה כלכלית. כיום נוסעות עדיין על כבישי ישראל כ-850 מכוניות מתוצרת סאאב, כ-100 מהן רשומות כחברות במועדון למותג, שהוקם ב-1984.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סאאב X9 - ההיסטוריה
  בטיחות פסיבית - סימן ההיכר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים