שתף קטע נבחר

מזג אוויר משוגע: אובך בת"א; רוחות עזות בצפון

בצפון תל-אביב נרשם ריכוז אובך של פי 10 מיום ממוצע. גם בבאר-שבע ובירושלים נרשמו ריכוזים גבוהים. בצפון הארץ נשבו רוחות עזות. מחר האובך יתפוגג והגשם יחזור

אובך במרכז ובדרום, רוחות עזות בצפון הארץ - וגשם אין - זו תמונת מזג האוויר. בתל-אביב נרשם ריכוז אובך פי 10 מהממוצע ובבאר-שבע פי 5. בבית הלל שבאצבע הגליל קרסו עצים בשל עוצמת הרוח ואילו מהים הסוער חולץ גולש, שנסחף כמה קילומטרים מהחוף.

 

 

מנהלת מערך ניטור האוויר הארצי באוניברסיטת תל אביב, ד"ר לבנה קורדובה ביז'ונר, אמרה ל-ynet כי בשעות אחר-הצהריים נתוני האובך הצביעו על 651 מיקרוגרם למטר קוב אוויר בצפון תל-אביב. ריכוז זה גבוה כאמור פי 10 מיום ממוצע.


לא רואים ממטר. אובך ברמת החי"ל בתל-אביב (צילום: אודי בורג)

 

ביתר המקומות הריכוזים מעט נמוכים יותר: בגבעתיים, נמדדו 96 מיקרוגרם למטר קוב, בירושלים - נעים בין 110-190 מיקרוגרם, במודיעין - 113 מיקרוגרם ובבאר שבע מגיעים הריכוזים ל-340 מיקרוגרם. "זה לא מצדיק התרעה לציבור, כי אלו ריכוזים מקומיים אשר הולכים ופוחתים", היא אומרת. "לכן קשה לתת התרעה כוללת ובכל מקרה לקראת הלילה זה הולך להתפזר ולהתפוגג".

 

ד"ר הדס סערוני, מומחית לאקלים מאוניברסיטת תל אביב, מפזרת את מסך הערפל ומסבירה אחת ולתמיד כיצד נוצר אובך. "זה מתחיל ברוחות מזרחיות שמביאות אבק מאזורים מיובשים כמו ירדן, סוריה ואפילו סעודיה ורוח חזקה זו יוצרת את הפוטנציאל לנשיאת האבק. זה קורה הרבה באביב, בו יש שקעים שרביים שמביאים אבק ממדבר סהרה, אבל גם במצבים של רוחות מזרחיות כמו היום זה עלול לקרות, אנחנו פשוט פחות רגילים לזה. אבק כזה קיים לא רק באביב, הוא קיים גם בסתיו וגם בחורף".

 

אמנם אובך הוא זיהום ממקור טבעי, אבל ד"ר סערוני ממליצה שלא להקל ראש בהשלכותיו הבריאותיות. "יש לו אפקט רציני על דרכי הנשימה. לאנשים שמוגבלים בבעיות דרכי נשימה כמו חולי אסתמה, עדיף לבצע מינימום עבודות ופעילות בחוץ. יש גם להיזהר מהבחינה של הראות, כי יש מגבלות ראות". ומה צפוי לנו? מחר הזרימות ישתנו לזרימות מערביות ותיכנס לחות, מה שיגרום לאבק לשקוע ולאובך - להתפוגג. נתן קודינסקי, מנהל מחלקת הדרכה במד"א, הוסיף כי "חשיפה למזג אויר אביך לא מומלצת ואף מסוכנת גם לנשים בהריון מתקדם, חולי לב קשים וחולים במחלת ריאות כרונית. מומלץ להם לשהות בבית ולא לבצע פעילות גופנית מומלצת בחוץ".

 

עצים קרסו; גולש נסחף

ובינתיים בצפון: רוחות מזרחיות עזות מנשבות החל משעות הבוקר בגליל ובאזור מפרץ חיפה ומביאות איתן נזקים. לפני הצהריים קרס חלקו של עץ בן עשרות שנים וחסם את כביש הגישה במושב בית הלל שבגליל העליון. למקום הוזעקו קבוצת כורתי עצים שניסרה את העץ ופינתה את ציר התנועה לאחר דקות ארוכות.


העץ חסם את כביש הגישה למושב בית הלל (צילום: אביהו שפירא)

 

בעיריית קריית שמונה השלימו בימים האחרונים את ההיערכות לחורף ובמסגרתה נגזמו ענפי עצים שעלולים היו לקרוס, וכן פונו מפגעים נוספים שהיוו סכנה להולכי

 רגל או לנהגים בצידי הדרכים. יוסי אלפסי, תושב קריית שמונה: "הרוחות פה פשוט אדירות, פתחתי את החלון למרפסת הגן וראיתי שהכיסאות ושולחן הפלסטיק התעופפו לצד השני והעציצים על המרפסת התהפכו. אני מקווה שהרוחות החמות האלה יביאו איתן גם גשם ומים, שכל כך חסרים במדינה הזאת".

 

הרוחות נתנו אותותיהן גם בים. גבר בן 57, תושב עפולה, חולץ על ידי כוחות השיטור הימי כשישה קילומטרים מערבית לחופי הקריות. האיש, שגלש על גלשן רוח, נסחף בשל הרוחות העזות והגיע לאפיסת כוחות. אזרח שהיה על החוף והבחין בו נסחף הזעיק למקום צוות של השיטור הימי, שחילץ אותו במצב יציב. הוא פונה לבית חולים כשהוא סובל מהיפותרמיה.  

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובך בתל-אביב
צילום: גליה שיזף
מפנים עצים שקרסו בבית הלל
צילום: אביהו שפירא
מומלצים