שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הרשקוביץ למכינות: לשקול לתמוך בעסקת שליט

  השר מ"הבית היהודי" כתב לחניכי המכינות הקדם צבאיות, שהשמיעו את קולם נגד אישור עסקת שליט בכל מחיר: "ישראל כרתה ברית עם חייליה. ברית זו כוללת אחריות להשיבם הביתה". הוא גם כתב שגדולי הרבנים תמכו בעבר בעסקאות

  יממה לאחר שחניכי כמה מכינות קדם-צבאיות קראו לא לחתום על עסקת שליט בכל מחיר, קרא היום (ד') שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי) לחניכים לבחון בכובד ראש עמדה זאת. השר מהמפלגה הדתית טוען שגדולי הפוסקים ורבנים גדולים תמכו בעבר בעסקות שחרור חיילי צה"ל שבויים, בתמורה לשחרור מחבלים.

   

  השר הרשקוביץ פנה במכתב לחניכים, שמהווים את קהל היעד של מפלגתו: "שלושה מגדולי הדור, שנפטרו בשנים האחרונות - הרב שאול ישראלי, הרב חיים דוד הלוי והרב שלמה גורן

   זצ"ל - הביעו תמיכה, על אף הסתייגויות ברורות, במהלך של שחרור מחבלים לטובת פדיון שבויי צה"ל. המכנה המשותף לכולם היה שמדינת ישראל כרתה ברית עם חייליה. ברית זו כוללת בתוכה אחריות להשיבם הביתה, ולא לוותר על כל מאמץ בכדי לממש ברית זו. נכון הוא שבעולם ההלכה הכלל הבסיסי הוא שאין פודים שבויים יתר על דמיהם, אולם חז"ל בעצמם העניקו כמה וכמה יוצאי דופן לכלל זה".

   

  עוד כתב השר הרשקוביץ, במכתב שהגיע לידי ynet: "גדולי הפוסקים קבעו שבבואנו לדון בחייל צה"ל, נציג המדינה, החשבון צריך להיות שונה. שוני זה בא לידי ביטוי באחריות מוראלית לכלל החיילים, בסכנה הוודאית שבה מצוי החייל לעומת ספק סכנה שעלולה להתרגש על הזולת, ובמחויבות העמוקה שהוזכרה לעיל. דעת התורה בסוגיה זו איננה כה פשוטה לאיסור, ויש בה היבטים רחבים יותר. על אף שייתכן שעמדה מורכבת זו איננה כה פופולארית בימים אלה, הרי שכשם שהיה לגדולי ישראל האומץ לומר את האמת התורנית בסוגיה, כך ראוי שגם לנו, מנהיגי הציבור, יהיה את האומץ להציג את מכלול הזוויות בסוגיה רגישה, טעונה ומורכבת זו".

   

  לדברי השר, "כי בצד כל השיקולים שתומכים בעסקה, צריך לזכור שהסוגיה מורכבת מאוד, ויש בה בהחלט זוויות שמהן עולה שאין לתמוך בעסקה ממין זה, ברוח הדברים

   שהעלתם במכתבכם. בוודאי שמנהיגי הציבור חייבים לבחון גם את השחיקה בכוח העמידה של מדינת ישראל אל מול ארגוני הטרור, את הנסיגה מהעיקרון שלא מדברים עם ארגוני רצח אלה, ואת החשש האמיתי ממעלליהם של רוצחים שפלים שישוחררו בעסקה.

   

  השר הרשקוביץ התייחס גם לתנאים שמציבה ישראל, לגבי שחרור כמה מהאסירים הפלסטינים. "אמנם, קיימים אי אלו בלמים ואיזונים שנועדו להפיג חששות אלה, כדוגמת הגליית המחבלים מחוץ לאזורנו, ועוד, אך כולנו יודעים שאין בכוח אמצעים אלה להגן על אזרחי ישראל כולם. גם מארג שיקולים זה, שמטה את הכף לטובת אי-תמיכה בעסקה, חייב להילקח בחשבון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השר הרשקוביץ. "החשבון צריך להיות שונה"
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים