שתף קטע נבחר

היא פשוט שריונרית, לא פחות ולא יותר

מי שחשב שהתקופה האחרונה מאופיינת במוטיבציה נמוכה לגיוס בכלל ולשירות צבאי בפרט, יכול להסתכל על מציאות שונה. בגיל 22 הצליחה ולדה בולדסקו להגיע לעמדת קצינת חימוש, שנוכחות נשים בו נדירה. התנאים קשים והלחימה מסוכנת, אבל היא מתעקשת: "מכל הלב ועם המון אהבה"

בתקופה שבה הרמטכ"ל מתייחס לגילויי הסרבנות וההשתמטות, יש מי שרוח ההתנדבות בקרבם והמוטיבציה לתרום לצבא ככל היותר נמצאים בראש סדר העדיפויות. השבוע סיימה חטיבה 7 של השיריון חמישה שבועות אינטנסיביים של אימון עם מאות כלים בשטחי רמת הגולן. לצד לוחמי גדוד 82 של חטיבת השריון, בולטת בנוכחותה קצינת החימוש, סגן ולדה בולדסקו (22) מבת ים.

 

עם מדים מאובקים ושיער אסוף בכובע, ממלאת ולדה כבר יותר משנה תפקיד שעד לאחרונה היה שמור בעיקר לגברים. בולדסקו עלתה ארצה עם הוריה בשנת 1994 מחבר המדינות. היא התאקלמה עד מהרה בארץ ובהמשך סיימה את לימודי התיכון בהצלחה וחיכתה בקוצר רוח להתגייס לצה"ל. למרות היותה ילדה יחידה, ביקשה בולדסקו מהוריה לאפשר לה שירות צבאי בחיל קרבי בצה"ל. היא ראתה בגיוס לקרבי חלק מהשתלבותה המוצלחת בחברה והוריה שראו את "האש בעיניה" נענו לבקשתה.  


ולדה בגולן. "נרטבים בגשם, מתלכלכים בגריז" (צילום: אביהו שפירא)

 

"חטיבה 7 זו חתיכת מורשת", היא אומרת בגאווה. "הצלחתי להגשים משאלה ולזכות לתמיכה ועידוד מהבית. התחלתי כקצינת סגל בגדוד ובהמשך חזרתי מקורס ושמחתי שהתפקיד השלישי שלי בצה"ל היה קצינת החימוש של גדוד 82".

 

"כולם מתלכלכים מאבק ובוץ"

העובדה שהתפקיד שממלאת בולדסקו אוייש בעבר לרוב בידי לוחמים-גברים לא גורמת לה להתבלבל. בעיניה, בצה"ל של היום אין כל הבדלים בין נשים לבין גברים, הן ברמת הדרישות - והן ברמת הביצועים בשטח. "אני לא רואה שוני בין שירות של גבר או אישה בצבא. אני צריכה להוכיח את עצמי במידה שווה לכל אחד מהחיילים האחרים כאן", היא אומרת.

 

לדברי בולדסקו, בנות רבות יודעות כי השתלבות בתפקידי שטח תתרום להתפתחותן בצבא. "אין כאן תחרות מי טוב יותר ומי פחות. היום, בחורה שמתגייסת לקרבי, יודעת שפתוחות לפניה יותר אפשרויות, גם בתחום הפיקוד בגדודים הקרביים. אין כאן הנחות: בשטח כולם מתלכלכים מאבק, נרטבים בגשם ומתמלאים בבוץ ובגריז. מבחינתי זו לא קלישאה, לא ניתן להיות מפקד בשטח בשלט רחוק", היא אומרת.

 

התפקיד שממלאת ולדה דורש ידע מקצועי רב,

 אך גם יכולת פיזית מוכחת ורגישות נפשית גבוהה. "אני חיה את התפקיד סביב השעון. אני לא מסתירה את העובדה שבלי הקשר הטוב עם הנגדים והחיילים לא הייתי מצליחה. קצין חימוש הוא קודם כל אדם שצריך לדעת לעבוד בצוות".

 

כשנושא ההשתמטות משירות צבאי עולה שוב ושוב לכותרות, קשה לה שלא להתייחס לתופעה. "צה"ל זה בית הספר הטוב ביותר לחיים האזרחיים. תמיד אפשר לדחות לימודים, טיול לחו"ל או עיסוקים אחרים. את החוויות של שירות בצבא, אף צעיר או צעירה לא שוכח. יש דברים שפוגשים כאן ומכינים אותך בצורה אחרת למה שתעבור בהמשך החיים. מה שאדם עובר במקום עבודה באזרחות לא זהה כמעט למה שעוברים בצה"ל. יש כאן רגעים מעצבים שנותנים נקודת מבט אחרת על החיים", היא אומרת בהתלהבות.

 

מהלחימה בעזה להגנה בגולן

השירות בחטיבת השריון, לצד השגרה של התרגילים והאימונים, הוליד בשנים האחרונות גם התמודדות ברגע האמת. בולדסקו ופקודיה נטלו חלק פעיל בלחימה במבצע "עופרת יצוקה" לפני כשנה. "סייענו לגדוד שהיה זקוק לנו בטיפול יסודי בכלים שלו במהלך המבצע, ועשינו את דרכנו דרומה מתוך רצון ליישם את מה שאנחנו עושים בשיגרה בהצלחה רבה. גם את התקופה הזו אני בטוחה שאקח איתי בזיכרון עוד שנים רבות", היא מספרת.

העבודה האינטנסיבית לא משאירה לה כמעט זמן לנהל חיים אישיים שלא קשורים בשירות. "החברות שלי מאוכזבות שאנחנו לא מתראות הרבה גם בסופי השבוע, אבל אני מבחינתי מרגישה סיפוק לקום כל בוקר עם חיוך ולהתחיל עוד יום של הדרכה, אימון ופעילות שוטפת בתפקיד, שלדעתי יש לו תרומה חשובה".

 

תרגיל אינטנסיבי ומשמעותי ראשון עבורה נחתם השבוע בלב רמת הגולן, וגם לאחריו לא מצליחים סימני העייפות למחוק את החיוך הרחב שעל פניה ואת הנחישות שהיא מפגינה. "אנחנו כאן, בצפון, שומרים על התושבים ועושים את המוטל עלינו מכל הלב ועם המון אהבה. הלוואי שנמשיך רק באימונים ולא במלחמות", הוא אומרת.

 

המוטיבציה הרבה והישגיה המרשימים של בולדסקו הגיעו גם לדרגים שמעליה, שם מביעים שביעות רצון רבה ממעשיה. רב-סרן הרצל איסקוב, קצין החמוש של חטיבה 7, הצביע על האתגרים שאיתם ולדה מתמודדת. "היא למעשה מפקדת של נגדים שחלקם בשנות ה-40 לחייהם ויכולים להיות ההורים שלה. למרות זאת, היא יודעת לשלב בין פיקוד שדורש עמידה בלוחות זמנים לבין תמיכה ורגש. זה שילוב שמקנה לה יתרון רב", הוא אומר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ולדה בולדסקו. חימושניקית בנשמה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים