שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  איחוד בימין? הרשקוביץ הציע, אלדד דחה

  יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, כתב ליו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כ"ץ (כצל'ה): "אין סיבה שלציונות הדתית יהיה ייצוג מפוצל". ח"כ אריה אלדד השיב בשמו: "אתם שותפים לדבר הקפאה"

  שר בממשלה יוצא נגד מדיניותה המוצהרת, ומנסה - ללא הצלחה - לחבור לאופוזיציה. יו"ר הבית היהודי-מפד"ל, שר המדע דניאל הרשקוביץ, קרא הערב (יום ה') ליו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), לאחד את המפלגות, ולקיים פריימריז לראשות המפלגה המאוחדת. הרשקוביץ קובע במכתבו כי "על רקע הקפאת הבנייה בהתיישבות, יש לאחד את המפלגות וללכד את השורות".

   

  אבל קריאתו נענתה בשלילה. "הרשקוביץ והמפד"ל כולו שותפים לדבר הקפאה", אמר ח"כ אריה אלדד. לדבריו, "לפני שהם יוזמים איחוד מחודש עם האיחוד הלאומי הם צריכים להסביר לציבור איך הם מוכנים להיות שותפים מלאים באחריות למדיניות הממשלה שגזרה על ההתיישבות ביהודה ושומרון. מכתבו של הרשקוביץ, יותר משהוא משדר רצון לאחדות, מבקש שגם האיחוד הלאומי יהיה שותף איתו באשמה על הישיבה בממשלת נתניהו".

   

  במכתבו קרא הרשקוביץ לכ"ץ לפעול לאיחוד שתי התנועות, ולקיים פריימריז לראשות המפלגה המאוחדת - "על רקע הקפאת הבנייה בהתיישבות", כהגדרתו. תחת הכותרת "איחוד פוליטי בציונות הדתית", כתב הרשקוביץ לכצל'ה: "אני כותב אליך בלב קרוע ומורתח, כאשר ההתיישבות היהודית בארץ ישראל מתמודדת עם גזירות קשות וחלקים לא מבוטלים בחברה הישראלית ובנציגותה הפוליטית מתנערים מערכי הציונות.

  אני כותב אליך על רקע מאמצינו המשותפים לאחרונה לאיחוד וליכוד השורות".

   

  השר מסביר במכתבו כי לפני כשנה "נקרא" מהעולם האקדמי והרבני, לעמוד בראש מפלגת הבית היהודי. "החלטתי לבצע מעבר זה, כדי להגשים חזון של בית פוליטי מאוחד לציונות הדתית", הוא מוסיף. "לדאבון לבי, מהלך האיחוד נגדע בעודו באיבו, אולם אני סבור שהחלום לא נגוז, ואין הדבר תלוי אלא בנו. כידוע לך, תנועת הבית היהודי נערכת בתקופה זו לקראת הליכי דמוקרטיזציה, שיכללו מפקד חברים מקיף, ובחירת מרכז מפלגתי שיכיל נציגים מכל שכבות הציונות הדתית. מסמך עקרונות להליכים אלו כבר הופץ, ובכוונתי לפעול בכל כוחי למען יישומו בהקדם".

   

  עוד כותב הרשקוביץ: "אני משוכנע שלפנינו הזדמנות פז ושעת כושר לבצע את הליכי הדמוקרטיזציה במשותף, ולבצע חשיבה והתייעצויות משותפות באשר לעריכת מפקד החברים ובחירת מרכז מפלגתי משותף. אין סיבה שלציונות הדתית, שמצויה בימים אלה בפני אתגרים קשים מבית ומחוץ, יהיה ייצוג פרלמנטרי מפוצל וחלש".

   

  "אמנם, הציבור הציוני-דתי הוא ציבור הטרוגני", הוא מוסיף, "אך ברור כי המכנה המשותף בו רחב, ורב המאחד על המפריד. מדוע נמנע מציבור זה את כוחו הראוי לו, ולא נשכיל להתאחד כגוף פוליטי גדול ומשמעותי? לצערי הרב, וכפי שהצבעת גם אתה על כך באחרונה, המאבקים האחרונים שנאלצנו לנהל מתוך הקואליציה, גם אם בחלקם נחלנו הצלחה, הוכיחו כי לחברי כנסת דתיים במפלגות אחרות אין יכולת השפעה על נושאים היקרים ללבו של הציבור הדתי, ולמפלגות אלה גם אין בעיה להפר הבטחות שניתנו בזמן בחירות".

   

  לדברי השר הרשקוביץ, "אין ערך לנסיונות 'השתלטות' על מפלגות גדולות, שמקיאות מקרבן כל גורם שהאג'נדה הציונית-דתית שלו מתבלטת על פני השטח יותר מדי. ברור גם כי חלק לא מבוטל ממצביעינו הפוטנציאליים זלגו למפלגות אחרות רק בגלל שמאסו בחיידק הפילוג, וזו הזדמנות לבשורה גדולה שתאפשר להם לחזור הביתה, למפלגה בעלת כוח פוליטי ניכר, שתהיה שותפה מובילה בהנהגת המדינה. הבה נחזור עכשיו וניטול חלק בבניין מפלגה ציונית דתית ומסורתית גדולה ואיתנה, שתקדם את עקרונות התורה והעבודה, ההתיישבות והעוצמה הרוחנית במדינה, מתוך גאווה לאומית ויראת שמיים".

   

  פגישה שהתקיימה הבוקר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשי המתנחלים, בעניין ההקפאה, הסתיימה ללא תוצאות. ראש הממשלה דרש מהמתנחלים לכבד את החוק, ואלו איימו להמשיך במאבק. "הייתה פגישה עם הרבה צער ומתח ללא תוצאות", אמר מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין. "יצאתי עצוב מאוד".  

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השר דניאל הרשקוביץ מנסה
  צילום: גיל יוחנן
  יעקב כץ (כצל'ה) ייענה?
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים