שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: המתנחלים הם אחינו, לא קל לנו
  ראש הממשלה במסר פייסני למתנחלים: הבנייה בהתנחלויות תימשך בעוד 10 חודשים "גם אם אבו מאזן יגיד 'שלום עכשיו'". השר ברוורמן קורא להחיל את ההקפאה באופן תמידי על אזורים מסויימים, ש"יוחזרו לפלסטינים"

  בפתח השבוע שבו מאיימים המתנחלים לפתוח בצעדי מחאה חריפים נגד ההחלטה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות - מכריז הבוקר (יום א') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי מדובר בצעד זמני שאינו תלוי אף בחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

   

  דברי נתניהו הבוקר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בישיבת שרי הליכוד, טרם ישיבת הממשלה השבועית, קרא נתניהו לשרים, לחברי הכנסת ולראשי ההתנחלויות לפעול על פי החלטת הקבינט ולכבד את החוק, תוך שהוא מרגיע ומבהיר כי ההחלטה על הקפאת הבנייה היא זמנית ולא תלויה בהתקדמות מדינית: "גם אם אבו מאזן יבוא עוד שמונה חודשים ויגיד 'שלום עכשיו', נתחיל לבנות כפי שהיה קודם. החלטת הקבינט קצובה בזמן", אמר ראש הממשלה.

   

  גם השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ניסה להרגיע את הרוחות בהתנחלויות: "ראש הממשלה הבהיר חד-משמעית שנותרו עוד תשעה חודשים ו-20 ימים למועד תום ההשהיה הזמנית, ואין הדבר תלוי במה שגורמים אחרים יעשו, כולל אבו מאזן". בפתח ישיבת הממשלה חזר נתניהו על דבריו. "אני רוצה להבהיר שההשהייה היא לתקופה שנקצבה ולא מעבר לה. זו החלטה חד פעמית וזמנית, והיא לא בלתי מותנית בזמן ועד אין סוף".

   

  ראש הממשלה התייחס לסירובם של השרים ארדן וישי להקצות פקחים לאכיפת ההקפאה, כמו גם לפעולות המחאה של חברי כנסת וראשי המתנחלים. "אנחנו חייבים לעבוד יחד. הלכידות הפנימית שלנו היא החשובה מכל. אני מבקש את שיתוף הפעולה של השרים בביצוע ההחלטה והעברתה בצורה הקלה ביותר לשמירת מסגרת החוק".

   

  לא כולם מנסים להרגיע

  נתניהו קרא למתנחלים לנהוג באיפוק ואמר כי בצעד שיסייע לישראל בזירה הבינלאומית. "בוודאי שההחלטה לא קלה לראשי הישובים ביהודה ושומרון ולא קלה לנו. מדובר בחלקי מולדת, מדובר באחים שלנו - הם חלק מאיתנו ואנחנו חלק מהם. ההחלטה נובעת מאינטרסים רבים של מדינת ישראל. היום ברור גם מי רוצה בשלום ומי סרבן השלום. מדינת ישראל רוצה בשלום. הנושא הובהר בהחלטת הקבינט, אבל ההחלטה הזו מייצרת קשיים".

   

  ראש הממשלה הבהיר כי למרות האכיפה הקפדנית של יישום ההחלטה, תימשך ללא סייג הבנייה שכבר החלה בשטחים. "יש קשים הנלווים להחלטה, חלקם ביורוקרטים ומיותרים. לכן הקמתי צוות שרים בראשותם של שר הביטחון, אהוד ברק, והשר בני בגין, יחד עם מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט ומזכיר הממשלה, צבי האוזר. המטרה שלנו בהקמת הצוות היא לא לאפשר בנייה חדשה, אבל גם לא לעצור קיימת. הצוות הזה עובד כבר מיום שישי ובכל יום הוא מדווח ישירות אלי".

   

  אבל המסרים המרגיעים למתנחלים אינם מנת חלקם של כל שרי הממשלה. השר אבישי ברוורמן מהעבודה קרא להחיל את הקפאת הבנייה באזורים מסוימים, עד לנסיגה ישראלית. "יש לאכוף את החלטת הקבינט למרות ההתנגדות", אמר ברוורמן, "המתנחלים צריכים להבין ש-75 אחוזים מהם יצטרכו לחיות בגושי ההתנחלויות, ובכל השטח הנותר צריכה ההקפאה להימשך, כיוון שבסופו של דבר הוא יוחזר לפלסטינים".

   

  לעומת ברוורמן, אמר השר אלי ישי מש"ס כי הלחץ האמריקני שהוביל להקפאה מנוגד לסיכומים קודמים בין וושינגטון לבין ירושלים. "כולם רואים שמדובר בהקפאה אמיתית, קשה וכואבת. גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וגם הנשיא האמריקני הקודם, ג'ורג' בוש, אמרו שתימשך הבניה בגושי ההתנחלויות. על רקע זה החלטת ראש הממשלה נתניהו על ההקפאה היא קשה ביותר, אך המדובר בלחץ זמני".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גם אם אבו מאזן יגיד "שלום עכשיו". נתניהו
  צילום: גיל יוחנן
  ברוורמן. לא מנסה להרגיע את המתנחלים
  צילום: גיא אסיאג
  מומלצים