שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הממשלה קיבלה רק חצי מחבילת החוקים הירוקה

לקראת ועידת קופנהגן הוגשו לממשלה ארבע הצעות חוק שעסקו בחיסכון באנרגיה במבני ציבור, עידוד השימוש בתחבורה ציבורית, עידוד בנייה ירוקה ועידוד ייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים. הממשלה קיבלה את שתי הראשונות; האחרות נדחו

בניסיון אחרון להציג חזית "ירוקה" לפני פתיחת ועידת שינוי האקלים בקופנהגן, הוגשו ארבע הצעות חוק סביבתיות לוועדת השרים לענייני חקיקה. היום (א') החליטה הוועדה לקבל רק שתיים מהן, ולדחות את האחרות.

 

הצעות החוק עסקו בהיבטים שונים של חיסכון באנרגיה ותחבורה, ומטרת כולן היא צימצום פליטות גזי חממה - שלדעת רוב המדענים אחראים להתחממות כדור הארץ. ועדת השרים החליטה לקבל את הצעת החוק בנושא התייעלות אנרגיה במבני ציבור, ואת התיקון לפקודת התעבורה בנושא עידוד תחבורה ציבורית. כעת הן יובאו להצבעה בקריאה טרומית בכנסת, עם רוח גבית של תמיכת הממשלה. הצעת החוק לעידוד בנייה ירוקה והצעת החוק לעידוד שימוש באנרגיה מתחדשת נדחו.

 

אושרו: עידוד תחבורה ציבורית וחיסכון ציבורי בחשמל

ההצעה לעידוד התחבורה הציבורית מחייבת את שר התחבורה להגיש תוך שנה תוכנית כוללת לשיפור התחבורה הציבורית בישראל. התוכנית אמורה לכלול שיפור של השירות למשתמשי התחבורה הציבורית, קביעת עדיפויות דרך (נתיבים לתחבורה ציבורית בלבד), שיפור השימוש המשולב באמצעי התחבורה הציבורית השונים (תיאום לוחות זמנים בין רכבות לאוטובוסים למשל), הפחתת זיהום האוויר והוזלת עלויות הנסיעה.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

הצעת חוק התייעלות אנרגיה במבני ציבור קובעת כי תיערך בכל מוסד ציבורי בדיקה של צריכת האנרגיה, ולפיה תיקבע תכנית מוגדרת להפחתה בצריכה, בשיעורים הדרגתיים שייקבעו מראש. כמו כן כוללת ההצעה שורה של דרכים לחיסכון באנרגיה, כמו למשל התקנת נורות חסכניות, כיבוי ציוד חשמלי שאינו בשימוש ועוד. ההצעה נוסחה במקורה על ידי מומחי משרד התשתיות, והיא עברה קריאה טרומית בכנסת הקודמת.

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), שחתום על שתי ההצעות יחד עם שורה ארוכה של ח"כים, ברך על ההחלטה. הוא אמר כי עידוד התחבורה הציבורית יביא לכך שהשימוש בה יהיה כדאי ומועדף על כלל הציבור, ולא רק על אלה שמשתמשים בה בלית ברירה. "כדי שזה יתרחש, התחבורה הציבורית חייבת להיות נוחה יותר, מהירה יותר וזולה יותר מהרכב הפרטי". בנושא החיסכון באנרגיה אמר חנין כי טוב שהמגזר הציבורי ישמש דוגמה לכלל הציבור בכל הקשור להתנהלות חסכונית באנרגיה, "והצעת החוק כוללת מנגנונים שיניעו אותו בכיוון זה".

  

לא אושרו: אנרגיות מתחדשות ובנייה ירוקה

ההצעות שנדחו, כאמור, עוסקות בעידוד בנייה ירוקה ועידוד השימוש באנרגיות מתחדשות. הראשונה הציעה לקבוע

יעדים לאומיים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, שיחייבו את שר התשתיות להכין תוכנית לאומית בנושא. כמו כן הוצע להפעיל תמריצים שונים כדי לעודד את הפקת החשמל ממקורות מתחדשים, כמו למשל מתן עדיפות לרכישת חשמל שהופק מאנרגיה מתחדשת, והגמשת התנאים לייצור חשמל עצמי.

 

הצעת חוק לעידוד בנייה בת קיימא ביקשה ליצור תמריצים לקביעה ויישום של תקנים בתחום בנייה ירוקה - כזו החוסכת באנרגיה ובמים ומונעת רעש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים