שתף קטע נבחר

האפיפיור לקראת ועידת האקלים: גלו אחריות

בנדיקטוס ה-16 נשא דרשה מיוחדת וביקש ממנהיגי העולם לשמור על היצירה האלוהית באמצעות מדיניות אחראית. בשנים האחרונות קידם הוותיקן כמה פרויקטים ירוקים

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 קרא למנהיגי העולם, המתכנסים בוועידת האקלים בקופנהגן, לשמור על היצירה האלוהית ולגלות אחריות. בנאום מיוחד לקראת הוועידה, אמר היום (א') האפיפיור כי הוא מקווה שהמפגש שיפתח מחר בדנמרק יקדם מדיניות משותפת, שתסייע בקידום הטוב המשותף והכבוד האנושי.

 

הוותיקן, כמו רוב מדינות העולם, הודיע שישלח משלחת נציגים לוועידה. האפיפיור הנוכחי כבר הביע בעבר את מחויבתו למאבק בשינויי האקלים ומקדיש לנושא נאומים ודרשות. תחת הנהגתו, הציב הוותיקן קולטי שמש על גג האודיטוריום המרכזי של הכנסייה הקתולית והחל בפרוייקט ייעור שנועד לצמצם פליטת גזי חממה.

 

צילום: רויטרס

 

כ-100 מנהיגי מדינות, בהם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, כבר הבטיחו את הגעתם לוועידה. כמו כן, צפויים להגיע אלפי עיתונאים וידוענים רבים, בהם ליאונרדו די קפריו ודריל האנה. הכינוס צפוי להימשך שבועיים, ובמהלכו ינסו המנהיגים לגבש הסכם חדש למאבק בשינויי האקלים.

 

15 אלף נציגים ממדינות שונות ישתתפו אף הם בוועידת קופנהגן, ורבבות מפגינים צפויים להציף את רחובות הבירה הדנית. ההערכה היא שרוב ההפגנות יהיו שקטות, אך במשטרה נערכים גם להתפרעויות אלימות. בדנמרק מביעים תקווה שלא יהיו הפגנות אלימות, אך המשטרה נערכת לכל תרחיש ואף הצטיידה לראשונה בזרנוק לפיזור הפגנות.

 

רבים רואים בוועידת האו"ם בקופנהגן "הזדמנות אחרונה" להתחייב לשינויי מדיניות שיש להם סיכוי להשפיע על ההתחממות הגלובלית. כשבועיים לפני תחילת וועידת הוועידה, הפתיעה סין כשהודיעה בפעם הראשונה על התחייבות מצידה להפחית גזי חממה. סין גם הודיעה שראש ממשלתה, וון ג'יאבאו, יגיע לוועידה בקופנהגן.

 

ההודעה באה לאחר שארה"ב התחייבה - גם היא בפעם הראשונה - להפחית את שיעור גזי החממה שלה. ההודעה האמריקנית באה שעות ספורות לאחר שהבית הלבן הודיע שהנשיא אובמה יגיע לחלקה הראשון של הוועידה, בדרכו לאוסלו לקבל את פרס נובל לשלום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור, היום. לקדם הטוב המשותף
צילום: AP
קופנהגן. מאה מנהיגים יגיעו
צילום: רויטרס
מומלצים