שתף קטע נבחר

מדגמים: נשיא בוליביה מוראלס ניצח בבחירות

לפי מדגמים, אבו מוראלס זכה בלפחות 61 אחוז מהקולות בבחירות לנשיאות במדינה הדרום-אמריקנית. העניים מאושרים מכך שהקצבאות ימשיכו לזרום, אבל יריביו של הנשיא מזהירים: הוא יוביל את המדינה לדיקטטורה סוציאליסטית בסגנון צ'אבס

העם החליט - הנשיא יכהן בשנית: אבו מוראלס ניצח בבחירות לנשיאות בבוליביה ויכהן קדנציה נוספת כנשיא - כך עולה משלושה מדגמים טלוויזיוניים שפורסמו הלילה (שני). לפי המדגמים, שפורסמו ברשתות ATV, UNO ו-PAT, מוראלס זכה בלפחות 61 אחוז מהקולות.  

 

כדי להימנע מסיבוב שני, מוראלס היה צריך לזכות בלפחות 50 אחוז מהקולות, או לחלופין לזכות ב-40 אחוז כאשר הוא מוביל ב-10 אחוז לפחות. ואכן, נראה שניצחונו של מוראלס מובטח: מנהיג האופוזיציה, מנפרד רייס, זכה לפי המדגמים בכ-23 אחוזים מהקולות בלבד. טווח סטיית התקן במדגמים עומד על בין ארבעה אחוזים לאחוז בודד. בעקבות המדגמים, מוראלס הכריז במהלך הלילה על נצחונו בבחירות.

 

"תמיד נתמוך בממשלה של אבו מוראלס מפני שהוא לוקח בחשבון את העניים", אמר רמירו קאנו, צורף בן 40 ובן השבט האינדיאני איימרה, לפני פרסום התוצאות. קאנו שיבח את הנשיא בעיקר על הקצבה השנתית שמקבלים שני ילדיו על כך שהם הולכים לבית הספר. "הוא עזר מאוד לא רק לי, אלא לכל המשפחות הנזקקות".

 

הלאמה שהובילה לצמיחה 

מוראלס השתמש ברווחים מתעשיית הגז הטבעי בבוליביה, אשר הולאמה במאי 2006, על מנת לממן קצבאות לתלמידי בית הספר והאוכלוסיה הקשישה, כמו גם תשלומים חד-פעמיים לאמהות טריות. 

 

העלאת מחירי הגז והמינרלים, שמהווים את רוב הייצוא מהמדינה, סייעו לכלכלה לצמוח ב-6 אחוז בשנה שעברה. הממשלה מצפה לצמיחה של שלושה אחוזים ב-2009. ניצחון של מוראלס, שבסקרים הוביל עם 55 אחוזי תמיכה, ירחיב את היציבות שהביא למדינה מוכת העוני, אשר ידעה הפיכות רבות, ושהיו לה חמישה נשיאים בחמש השנים שקדמו לשלטונו.

 

מוראלס הלאים גם את חברות הטלפונים במדינה, ואותת כי בכוונתו להלאים את תחנות הכוח - מה שעורר עליו את חמת האופוזיציה. 

 

אזרחי בוליביה אישרו בינואר האחרון את החוקה החדשה, שאיפשרה למוראלס להציג את מועמדותו לכהונה שנייה כנשיא. כמו כן, החוקה החדשה איפשרה מידה רבה של עצמאות ל-36 שבטים השונים שמרכיבים את בוליביה, ואף הגדירה כמה שמורות אוטונומיות לילידים האינדיאנים בבוליביה, שמוראלס משתייך לאחד משבטיהם.

 

תואם צ'אבס? 

מוראלס, בנו של רועה לאמות, נחשב למנהיגם של כל האינדיאנים בבוליביה והוא צפוי להנהיג בבית הנבחרים של המדינה חוקים שאף ירחיבו את האוטונומיה של השבטים השונים, ויחלישו את כוחם הפוליטי של החוואים העשירים והחקלאים במדינה. עם זאת, מוראלס נזהר שלא להחליש את כוחם יתר על המידה, ונמנע על פי רוב מהפקעה והלאמה של אדמותיהם, מחשש לתסיסה.

 

מנהיג האופוזיציה, מנפרד רייס, משתייך למעמד העליון בבוליביה, והיה קצין בכיר בצבא. אחד משותפיו למסע הבחירות, לאופולדו פרננדז, נמצא בימים אלו במעצר, בחשד שתמך ועודד לבצע טבח בתומכיו של מוראלס בשנת 2008.

 

שבעת המועמדים האחרים בבחירות האשימו את הנשיא מוראלס בין היתר בכך שהוא מנסה להידמות לנשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס. לטענתם, הוא מוביל את בוליביה לעבר משטר טוטליטארי-סוציאליסטי, דוגמת משטרו של צ'אבס, וכורת בריתות מסוכנות ביותר עם איראן ועם רוסיה. הם מתחו ביקורת גם על יחסיו הרעועים עם ארצות הברית.

 

"במוקדם או במאוחר הוא ילאים את הבנקים ואת המגזר העסקי, והכל יהיה בידי המדינה", הזהיר ויקטור הוגו קרדנס, סגן הנשיא לשעבר ואחד ממבקריו הקולניים ביותר של מוראלס. תומכיו טענו לעומת זאת, כי מוראלס לא מתכוון לגרום למשקיעים לברוח מהמדינה: "הם פשוט לא יהיו הבעלים של המכרות ובארות הנפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוראלס. דואג לנזקקים
צילום: AFP
רייס. נציג המעמד העליון
צילום: רויטרס
מומלצים