שתף קטע נבחר

מאסר לרופא שזייף להאדרת שמו: "חטא היוהרה"

בית משפט השלום בפתח-תקווה גזר 8 חודשי מאסר בפועל על הגינקולוג פרופ' דב דיקר, שהורשע בזיוף למעלה מ-20 מסמכים במטרה להציג מחקר ב-40 נשים - שמעולם לא ביצע. מטרתו הייתה לזכות ביוקרה מקצועית בקרב עמיתיו

הניסיון לזכות ביוקרה מקצועית הסתיים בבושת פנים. בית משפט השלום בפתח תקווה גזר הבוקר (יום ב') שמונה חודשי מאסר בפועל, עוד תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 50 אלף שקל על הגינקולוג פרופ' דב דיקר, שהורשע בזיוף מחקר.

 

פרופ' דיקר, שעבד בהמרכז הרפואי רבין בעיר, הורשע בעבירות זיוף ומרמה. לפי כתב האישום שבו הורשע, הוא זייף למעלה מ-20 מסמכים, כדי להציג מחקר פיקטיבי בתחום הגינקולוגיה. בית המשפט קבע בגזר הדין כי "חטאו של דיקר הוא חטא היוהרה", בהסבירו הוא ביקש להאדיר את שמו כמי שביצע מחקר רב שנים - למרות שבפועל לא ביצע אותו.

 

פרופ' דיקר נעצר במאי 2005, בתום חקירת משטרה שמצאה כי מחקר שפירסם בכתב עת מדעי, אותו ביצע לכאורה ב-40 נשים - לא נערך כלל. החשד התעורר משום שדיקר טען כי ביצע את המחקר בנשים שנתנו את הסכמתן לכך. ואולם, על פי נתוני משרד הבריאות, כלל לא היו בידיו האישורים לבצע מחקר בבני אדם.

  

מדובר באישורים הניתנים בידי "ועדת הלסינקי", הבוחנת בקשות של רופאים וחוקרים לבצע מחקרים בבני אדם, בשונה ממחקרים תיאורטיים או מחקרים על חיות מעבדה שהליכי האישור שלהם גמישים יותר.

מטרת הוועדה היא לוודא את נחיצות המחקר, ולבחון היטב את אמצעי הזהירות שבהם נוקטים החוקרים כדי למנוע תקלות שיסכנו את האנשים שנתנו את הסכמתם להשתתף בו.

  

חקירת המשטרה העלתה כי המניע למעשה היה ככל הנראה רצונו של דיקר לזכות ביוקרה בקרב עמיתיו בתחום הגיניקולוגיה, ואפשר שגם תוספת למשכורתו. פרופ' דיקר עצמו התפטר מבית החולים כחצי שנה לפני שנעצר, עם פתיחת חקירה פנימית בעניין החשדות. בד בבד, חקרה את הפרשה יחידת ההונאה של מחוז מרכז במשטרה, במשך כמה חודשים.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
פרופ' דיקר. חטא בחטא היוהרה
צילום: רענן בן צור
מומלצים