שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לאחר הצתת המסגד: לוחם מג"ב ופלסטינים נפצעו
  בצאתם מהתפילה, החלו פלסטינים ליידות אבנים בכפר יאסוף - ונענו בירי וגז מדמיע. לוחם מג"ב ו-5 פלסטינים נפצעו קל. ברק קרא למצות את הדין עם המציתים: "מעשה קיצוני". יו"ר מועצת יש"ע: "מי שעשה זאת לא רוצה בטובת ההתיישבות". מועצת שומרון: "זה נראה כמעשה של תמהוני". אבו מאזן: "פשע נתעב"

  הצתת המסגד הבעירה אש בשטח. עימותים פרצו בצהריים (יום ו') בין כוחות צה"ל לפלסטינים באזור הכפר יאסוף בשומרון, שם הוצת מסגד לפנות בוקר, ככל הנראה על ידי מתנחלים. עם צאת המתפללים מתפילת יום השישי, החלו כמה מהם ליידות אבנים לעבר כוחות צה"ל שהיו בכפר, וכתוצאה מכך נפצע לוחם מג"ב באורח קל בפניו. בתגובה ירו החיילים אש חיה וגז מדמיע. כתוצאה מהירי, נפצעו חמישה פלסטינים באורח קל. הפלסטינים טוענים כי לעימותים הצטרפו גם מתנחלים.

   

  לתפילת יום השישי במסגד הגיעו כמה נציגים של הארגונים הפלסטיניים, בהם חבר הפרלמנט ד"ר מוסטפא ברגותי שתקף קשות את ממשלת ישראל: "כל ממשלת ישראל היא ממשלת מתנחלים והתנחלויות שמשקפת את קצה גבול הקיצוניות. התקפות המתנחלים אינן נעצרות בפגיעה באדמות ובעצים, אלא הגיעו גם למקומות הקדושים". ברגותי קרא לרשות הפלסטינית להעניק את כל כלים כדי לנהל מאבק והתנגדות עממיים נגד ישראל.

   

  הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן גינה את השחתת המסגד ביאסוף והגדיר אותה "פשע נתעב". בתום פגישתו עם ח"כ אחמד טיבי בעמאן, בירת ירדן, אמר אבו מאזן כי "המתנחלים מתנהגים בברוטליות. יש לשים קץ להשתוללות הפראית הזו".


  ארון הספרים שנשרף (צילום: AFP)

   

  כתוצאה מההצתה נשרפו במסגד דלת, שטיח וארון ספרים ובו ספרי קוראן. כמו כן, רוססה במסגד כתובות נאצה בעברית: "היכונו לתג מחיר וד"ש מאפי". "תג מחיר" היא הסיסמה שמלווה זה כמה חודשים פעולות תגמול שמבצעים קיצוניי המתנחלים נגד פלסטינים. 

   

  שר הביטחון, אהוד ברק, הורה בצהריים למערכת הביטחון לפעול למעצר האחראים להצתה וקרא למצות עמם את הדין. מלשכת שר הביטחון נמסר כי ברק רואה בחומרה את המעשה: "מדובר במעשה קיצוני שנועד לפגוע בכל ניסיון של הממשלה לקדם תהליכים למען עתיד ישראל".

   

  יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, תקף גם הוא בחריפות את המציתים: "אני מקווה שמשטרת ישראל תחשוף את המבצעים, יהיו אשר יהיו, וימצה עמם את הדין. מי שעשה את זה אינו רוצה בטובת ההתיישבות ביש"ע. זה מעשה שהוא עוולה וגם איוולת".


   

  "תג מחיר וד"ש מאפי" על רצפת המסגד (צילום: AFP)

   

  אף שמדובר במעשה בריונות שלישי כלפי פלסטינים השבוע, יש בקרב הנהגת המתנחלים מי שממשיך לטעון כי מדובר בעשבים שוטים בלבד. מהמועצה האזורית שומרון נמסר: "על פי דיווחי כוחות הביטחון מדובר בהצתת שטיח ומספר ספרים, ולא שריפת המסגד. זה נראה יותר כמעשה של תמהוני או כפרובוקציה".

   

  "אנו מצפים מהמשטרה לחקור ולמצוא את מי שעשה זאת", נכתב בהודעת המועצה. "בשונה מהערבים ששרפו והשחיתו שוב ושוב את קבר יוסף ומקומות קדושים נוספים, ידועה לכל עמדתנו הברורה כי אין לפגוע במקומות קדושים לדתות אחרות".

    

  פעיל הימין איתמר בן-גביר, לעומת זאת, טען כי האשמים בהצתת המסגד הם אלו שהחליטו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות: "אם באמת מציתי המסגד עשו פעולה של 'תג מחיר', הרי שהאחריות מוטלת בראש ובראשונה על נתניהו, ברק ופקחי המנהל שמתסיסים את הרוחות וגורמים למהומות. על נתניהו להקפיא את הצווים הגזענים כדי שהרוחות בשטח יירגעו".


  שטיחים עלו באש (צילום: AP)

   

  הרב אליקים לבנון, רבה של אלון מורה ושל ישיבת ההסדר ביישוב, אמר בשם רבני השומרון: "אנו מתנגדים לכל אלימות, כלפי יהודים, חיילים, אזרחים, מתיישבים וגם כלפי אזרחים ערבים. מקומות הקדושים לשלוש הדתות הינם מחוץ למסגרת המאבק הלאומי בין העמים. זכורה לכולנו שריפת בתי הכנסת בגוש קטיף על ידי פורעים ערבים, ובוודאי שאין לרדת לדרגתם של אויבינו. מעשה כזה אינו משרת כל מטרה חיובית ואין לעשותו".

   

  "עליית מדרגה מסוכנת"

  מנגד, בשמאל הגיבו בחריפות. "זו עליית מדרגה מסוכנת שמטרתה דרדור האזור לשפיכות דמים", אמר ח"כ אופיר פינס (עבודה). "הממשלה חייבת לאכוף את החוק ולתפוס את העבריינים. העדר היערכות ממשלתית למיגור אסטרטגיית 'תג המחיר' שמופעלת כבר שנים על-ידי המתנחלים הוא מחדל חמור ומסוכן".

   

  ח"כ אחמד טיבי, יו"ר סיעת רע"ם-תע"ל, אמר בעקבות האירוע כי "שר הביטחון והצבא נושאים באחריות לפשע הזה, ולהמשך השתוללות המתנחלים נגד פלסטינים. הכפר יאסוף נמצא ליד התנחלות תפוח". 

   

  הפלסטינים התלוננו בפני כוחות הביטחון על ההצתה, והם מאשימים את המתנחלים. גורמי ביטחון פלסטיניים העריכו כי המציתים הגיעו מההתנחלות תפוח הסמוכה. בעקבות תלונתם, נפתחה חקירה משולבת של כלל כוחות הביטחון. מוערך כי ההצתה היא תגובה של המתנחלים להקפאת הבנייה בשטחים. במערכת הביטחון אמרו ל-ynet כי רואים את האירוע בחומרה רבה, וכי ימצו את הדין עם הפורעים ויביאו אותם לדין.


  תושבים מגיעים להתרשם מהנזק (צילום: AP)

   

  מתנחלים קיצונים החלו כבר לפני כמה חודשים בפעולות "תג מחיר", בתגובה על פינוי מבנים של מתנחלים על ידי כוחות הביטחון. אלו כללו בין היתר שריפת שדות של פלסטינים, וכן חבלה בבתים ובכלי רכב. במערכת הביטחון מעריכים כי "תג המחיר" הנוכחי בא בתגובה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ומביעים חשש שמצב העניינים רק יקצין.

   

  מתנחלים קיצונים החלו כבר לפני כמה חודשים בפעולות "תג מחיר", בתגובה על פינוי מבנים של מתנחלים על ידי כוחות הביטחון. אלו כללו בין היתר שריפת שדות של פלסטינים, וכן חבלה בבתים ובכלי רכב. במערכת הביטחון מעריכים כי "תג המחיר" הנוכחי בא בתגובה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ומביעים חשש שמצב העניינים רק יקצין. 

   

  השבוע כבר נרשמו לפחות שתי פעולות "תג מחיר": בירושלים, נגרם נזק ל-20 כלי רכב של ערבים בשכונת הגבעה הצרפתית - שם רוססה הכתובת "נקפיא גם אתכם"; בכפר עינאבוס שליד שכם הוצתו בית ומכוניות של פלסטינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שארית מספר קוראן שנשרף
  צילום: רויטרס
  בוחנים את הנזק
  צילום: AP
  מומלצים